Imunológia, alergológia

Mikrobiologická diagnostika infekcií centrálneho nervového systému

Autor: Vladimíra Sadloňová, Jana Kompaníková, Martina Neuschlová, Jurina Sadloňová, Marta Jošková, Elena Nováková

anotačný obrázok

Pôvodcovia infekcií - baktérie, vírusy, huby a parazity predstavujú jednu z príčin ochorení a následného možného poškodenia aj nervového systému. Z prognostického hľadiska je najdôležitejšie včas diagnostikovať a následne včas liečiť ochorenie nervového systému infekčného pôvodu, s cieľom úplného vyliečenia alebo aspoň minimalizácie následkov infekcie.

Imunológia a alergické ochorenia

Autor: Otília Petrovičová, Miloš Jeseňák

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Imunológia, imunitný systém. Imunita. ochranné bariéry.Bunky imunitného systému. Orgány imunitného systému. Vývoj imunitného systému. Imunitne podmienené ochorenia. Alergické ochorenia. Epidemiológia.Alergény. Prejavy alergických ochorení. Diagnostika alergických ochorení. Liečba alergických ochorení. Prevencia.

Základné princípy diagnostiky a liečby autoimunitných chorôb

Autor: Daniela Kantárová

Imunitný systém je mimoriadne komplexným a zložitým „orgánom“, ktorého fungovanie už dávno nemôže byť vnímané len v zmysle ochrany pred infekciami. Najmä vo vyspelých krajinách v posledných rokoch pozorujeme výrazný nárast chorôb, ktorých podkladom je práve porucha fungovania imunitného systému – nie však v zmysle nárastu infekčných chorôb (ako to ešte stále môžeme pozorovať v rozvojových krajinách), ale zlyhania imunitného dohľadu v podobe imunodeficientných stavov a nádorových ochorení, resp. naopak premrštenej reakcie imunitného systému na vonkajšie podnety (alergické choroby) alebo dokonca na telu vlastné molekuly (autoimunitné choroby).
Práve posledné menované sa v ostatných rokoch dostávajú na popredné priečky morbidity a mortality (u žien v strednom veku už zaberajú tretiu priečku hneď za srdcovo-cievnymi chorobami a malignitami). Autoimunitný proces – teda reakcia organizmu voči vlastnému tkanivu – môže pritom postihovať ktorýkoľvek orgán alebo tkanivo, ale tiež celý organizmus bez orgánovej špecificity. Vo všeobecnosti je veľkým úskalím diagnostiky autoimunitných chorôb ich mimoriadne nešpecifický klinický obraz s postupným nenápadným začiatkom a často viac rokov trvajúcim obdobím, kedy pacient navštevuje viacero odborných ambulancií bez stanovenia správnej diagnózy. Nápomocné v tomto procese sú najmä imunologické laboratórne vyšetrenia – v texte popisujeme vyšetrovacie metódy využívané vo viacerých odboroch medicíny práve s ohľadom na možnosti ich využitia pri diagnostike autoimunitných chorôb. Rovnako sa venujeme princípom imunosupresívnej liečby, ktorá je jedinou kauzálnou liečbou autoimunitných chorôb a ktorá v posledných rokoch zažíva nebývalý rozmach.
Predkladaným rukopisom chceme teda prispieť k lepšiemu poznaniu princípov diagnostiky a liečby autoimunitných chorôb medzi študentmi lekárskych fakúlt s cieľom skvalitniť tak diagnostický, ako aj terapeutický proces v každodennej praxi.

Fagocytóza

Autor: Martina Neuschlová

anotačný obrázok

V mechanizmoch vrodenej imunity je fagocytóza najdôležitejšou prekážkou šírenia mikroorganizmov. Zároveň majú fagocyty význam pre čistiace procesy v organizme, pretože odstraňujú zvyšky buniek a molekuly, ktoré vznikajú aj pri fyziologických procesoch. Interaktívna prezentácia obsahuje študijný materiál a súbor testových otázok, pomocou ktorých si čitateľ môže overiť dosiahnuté znalosti s možnosťou spätnej väzby.

Mikrobiológia a Imunológia On-line

Autor: Elena Nováková, Martina Neuschlová

anotačný obrázok

Výstup projektu KEGA č. 067UK-4/2012 a projketu Virtuálna a simulačná výučba ako nová forma vzdelávania na JLF UK v Martine ITMS kód: 23110230071 a projektu KEGA č. 032UK-4/2015 MŠVVaŠ SR.

Texty vznikli v spolupráci Lekárskej Fakulty Univerzity Južnej Karolíny s Ústavom mikrobiológie a imunológie Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine.

 

 

Imunológia - ako pracuje imunitný systém

Autor: Martina Neuschlová, Elena Nováková, Jana Kompaníková

anotačný obrázok

Učebnica Imunológia – ako pracuje imunitný systém je určená pre študentov medicíny, zubného lekárstva, nelekárskych študijných programov, ale aj pre lekárov, vedecko-výskumných pracovníkov, ktorí sa venujú biologickým vedám a biomedicíne. Je výstupom projektu KEGA č.032UK-4/2015 MŠVVaŠ SR. Poskytuje ucelený prehľad o fungovaní imunitného systému. Čitateľ získava krok po kroku základné informácie o tom, ako pracuje imunitný systém od molekúl, buniek a tkanív imunitného systému, ktoré sa podieľajú na udržiavaní integrity organizmu a chránia ho pred širokým spektrom patogénov, ktorým sme neustále exponovaní. V závere každej kapitoly sú zaradené súbory otázok a odpovedí, ktoré umožňujú získať spätnú väzbu.

Komplement

Autor: Martina Neuschlová

anotačný obrázok

Komplement je jeden zo základných efektorových systémov vrodenej nešpecifickej imunity. Môže byť aktivovaný rôznymi cestami postupnou premenou jeho jednotlivých zložiek z neaktívnej formy na aktívne enzýmy, ktoré pôsobia na ďalšie zložky tejto kaskády. Interaktívna prezentácia obsahuje študijný materiál a súbor testových otázok, pomocou ktorých si čitateľ môže overiť dosiahnuté znalosti s možnosťou spätnej väzby.

Táto práca vznikla ako výstup projektu KEGA č.032UK-4/2015 MŠVVaŠ SR.

 

Bunky imunitného systému

Autor: Martina Neuschlová

anotačný obrázok

Anotácia: Bunky, ktoré zabezpečujú imunitné reakcie sa nazývajú imunokompetentné bunky. Všetky imunitné bunky sa vyvíjajú zo spoločnej kmeňovej pluripotentnej bunky a ďalej sa diferencujú na myeloidné a lymfoidné bunkové línie. Interaktívna prezentácia obsahuje študijný materiál a súbor testových otázok, pomocou ktorých si čitateľ môže overiť dosiahnuté znalosti s možnosťou spätnej väzby.

Táto práca vznikla ako výstup projektu KEGA č.032UK-4/2015 MŠVVaŠ SR.

Abeceda imunológie – terminologický slovník

Autor: Martina Neuschlová, Elena Nováková, Jana Kompaníková

anotačný obrázok

Publikácia Abeceda imunológie – terminologický slovník umožňuje, aby každý študent alebo záujemca o problematiku imunológie mal možnosť ľahko a rýchlo sa oboznámiť s terminológiou používanou v imunológii bez zbytočného zdržiavania, pochopiť predkladaný termín a úspešne napredovať v štúdiu.

Táto práca vznikla ako výstup projektu KEGA č.032UK-4/2015 MŠVVaŠ SR.

 

Návody na praktické cvičenia z imunológie

Autor: Martina Neuschlová, Elena Nováková, Jana Kompaníková

anotačný obrázok

Publikácia Návody na praktické cvičenia z imunológie je určená pre študentov medicíny, zubného lekárstva, nelekárskych študijných programov, ako aj pre lekárov, vedecko-výskumných a zdravotníckych pracovníkov. Návody na praktické cvičenia z imunológie sú výstupom projektu KEGA č. 032UK-4/2015 MŠVVaŠ SR. Laboratórne techniky používané v imunológii umožňujú identifikovať zložky vrodenej aj získanej imunity, humorálnej aj bunkovej imunity. Racionálne indikovanie laboratórnych vyšetrení a schopnosť včasného stanovenia správnej diagnózy je veľmi dôležité z hľadiska prognózy pacienta a prevencie vzniku irreverzibilných tkanivových a orgánových poškodení s potrebou zvýšených nákladov na dlhodobú liečbu. To je možné iba vďaka kvalitnej príprave, získaním potrebných poznatkov v oblasti imunológie a ich prepojením s poznatkami z ostatných medicínskych oblastí. Návody na praktické cvičenia z imunológie poskytujú na jednej strane teoretické poznatky a na druhej strane najčastejšie praktické metódy používané v imunologických laboratóriách. Umožňuje čitateľom zvoliť si vlastné tempo štúdia, získať spätnú väzbu prostredníctvom kontrolných otázok zaradených v závere každej kapitoly.