Fagocytóza
V mechanizmoch vrodenej imunity je fagocytóza najdôležitejšou prekážkou šírenia mikroorganizmov. Zároveň majú fagocyty význam pre čistiace procesy v organizme, pretože odstraňujú zvyšky buniek a molekuly, ktoré vznikajú aj pri fyziologických procesoch. Interaktívna prezentácia obsahuje študijný materiál a súbor testových otázok, pomocou ktorých si čitateľ môže overiť dosiahnuté znalosti s možnosťou spätnej väzby.
Imunológia - ako pracuje imunitný systém
Učebnica Imunológia – ako pracuje imunitný systém je určená pre študentov medicíny, zubného lekárstva, nelekárskych študijných programov, ale aj pre lekárov, vedecko-výskumných pracovníkov, ktorí sa venujú biologickým vedám a biomedicíne. Je výstupom projektu KEGA č.032UK-4/2015 MŠVVaŠ SR. Poskytuje ucelený prehľad o fungovaní imunitného systému. Čitateľ získava krok po kroku základné informácie o tom, ako pracuje imunitný systém od molekúl, buniek a tkanív imunitného systému, ktoré sa podieľajú na udržiavaní integrity organizmu a chránia ho pred širokým spektrom patogénov, ktorým sme neustále exponovaní. V závere každej kapitoly sú zaradené súbory otázok a odpovedí, ktoré umožňujú získať spätnú väzbu.
Komplement
Komplement je jeden zo základných efektorových systémov vrodenej nešpecifickej imunity. Môže byť aktivovaný rôznymi cestami postupnou premenou jeho jednotlivých zložiek z neaktívnej formy na aktívne enzýmy, ktoré pôsobia na ďalšie zložky tejto kaskády. Interaktívna prezentácia obsahuje študijný materiál a súbor testových otázok, pomocou ktorých si čitateľ môže overiť dosiahnuté znalosti s možnosťou spätnej väzby.
Táto práca vznikla ako výstup projektu KEGA č.032UK-4/2015 MŠVVaŠ SR.
Bunky imunitného systému
Anotácia: Bunky, ktoré zabezpečujú imunitné reakcie sa nazývajú imunokompetentné bunky. Všetky imunitné bunky sa vyvíjajú zo spoločnej kmeňovej pluripotentnej bunky a ďalej sa diferencujú na myeloidné a lymfoidné bunkové línie. Interaktívna prezentácia obsahuje študijný materiál a súbor testových otázok, pomocou ktorých si čitateľ môže overiť dosiahnuté znalosti s možnosťou spätnej väzby.
Táto práca vznikla ako výstup projektu KEGA č.032UK-4/2015 MŠVVaŠ SR.
Abeceda imunológie – terminologický slovník
Publikácia Abeceda imunológie – terminologický slovník umožňuje, aby každý študent alebo záujemca o problematiku imunológie mal možnosť ľahko a rýchlo sa oboznámiť s terminológiou používanou v imunológii bez zbytočného zdržiavania, pochopiť predkladaný termín a úspešne napredovať v štúdiu.
Táto práca vznikla ako výstup projektu KEGA č.032UK-4/2015 MŠVVaŠ SR.
Návody na praktické cvičenia z imunológie
Publikácia Návody na praktické cvičenia z imunológie je určená pre študentov medicíny, zubného lekárstva, nelekárskych študijných programov, ako aj pre lekárov, vedecko-výskumných a zdravotníckych pracovníkov. Návody na praktické cvičenia z imunológie sú výstupom projektu KEGA č. 032UK-4/2015 MŠVVaŠ SR. Laboratórne techniky používané v imunológii umožňujú identifikovať zložky vrodenej aj získanej imunity, humorálnej aj bunkovej imunity. Racionálne indikovanie laboratórnych vyšetrení a schopnosť včasného stanovenia správnej diagnózy je veľmi dôležité z hľadiska prognózy pacienta a prevencie vzniku irreverzibilných tkanivových a orgánových poškodení s potrebou zvýšených nákladov na dlhodobú liečbu. To je možné iba vďaka kvalitnej príprave, získaním potrebných poznatkov v oblasti imunológie a ich prepojením s poznatkami z ostatných medicínskych oblastí. Návody na praktické cvičenia z imunológie poskytujú na jednej strane teoretické poznatky a na druhej strane najčastejšie praktické metódy používané v imunologických laboratóriách. Umožňuje čitateľom zvoliť si vlastné tempo štúdia, získať spätnú väzbu prostredníctvom kontrolných otázok zaradených v závere každej kapitoly.