doc. MUDr. Elena Nováková, novakova(at)jfmed.uniba.sk

Mikrobiológia

Autor: Elena Nováková

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Mikrobiológia - terminológia, bunky (prokaryotická bunka, základné tvary, zvýšenie rozlišovacej schopnosti farbením, požiadavky na kyslík). Identifikácia neznámej kolónie. Antibiotiká. Typy patogénov. Fyziologická mikrobiálna flóra. Virusy. Parazity. Plesne a huby. Mykózy.

Mikrobiológia a Imunológia On-line

Autor: Elena Nováková, Martina Neuschlová

anotačný obrázok

Výstup projektu KEGA č. 067UK-4/2012 a projketu Virtuálna a simulačná výučba ako nová forma vzdelávania na JLF UK v Martine ITMS kód: 23110230071 a projektu KEGA č. 032UK-4/2015 MŠVVaŠ SR.

Texty vznikli v spolupráci Lekárskej Fakulty Univerzity Južnej Karolíny s Ústavom mikrobiológie a imunológie Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine.

 

 

Mikrobiológia – princípy a interpretácia laboratórnych vyšetrení 1. časť

Autor: Elena Nováková, Jurina Sadloňová, Jana Kompaníková, Martina Neuschlová, Vladimíra Sadloňová

anotačný obrázok

Skriptá pre doplňujúce štúdium v mikrobiológii, klinickej mikrobiológii a laboratórnej diagnostike ochorení s mikrobiálnou etiológiou.

Infekčné ochorenia sú najbežnejšou príčinou úmrtia a ich diagnostika spolu s liečbou predstavujú významnú výzvu pre zdravotníctvo vo všetkých krajinách. Metódy využívajúce sérologické reakcie sú predovšetkým nástrojom nepriamej diagnostiky a používajú sa na dôkaz protilátkovej odpovede na infekciu alebo expozíciu infekčným agensom. Možno však nimi identifikovať vírusy alebo iné agensy, ktoré sa dajú ťažko izolovať alebo ich nemožno pomnožiť v laboratórnych podmienkach. Interpretácia laboratórnych výsledkov je činnosť, ktorá vytvára pridanú hodnotu každému mikrobiologickému vyšetreniu. Očakávaný výsledok mikrobiologického vyšetrenia je ovplyvnený viacerými objektívnymi aj subjektívnymi faktormi a je jedným z pomocných údajov, ktoré má k dispozícii klinický pracovník pri určení diagnózy a rozhodovaní o vhodnom terapeutickom postupe.

 

Lekárska mikrobiológia

Autor: Elena Nováková, Jana Kompaníková, Martina Neuschlová, Anna Porubská

anotačný obrázok

Výstup projektu KEGA č. 067UK-4/2012

Lekárska mikrobiológia je samostatný medicínsky odbor, ktorý vo svojej činnosti vychádza z vedeckých poznatkov mikrobiológie a študuje štruktúru, metabolizmus, biochemické procesy, patogenézu, nástroje patogenity a virulencie, citlivosť na antibiotiká a mechanizmy rezistencie medicínsky významných mikroorganizmov ako aj procesy obranných reakcií organizmu voči nim. Hlavnou náplňou odboru klinickej mikrobiológie je poskytovanie komplexnej mikrobiologickej diagnostiky na stanovenie etiológie mikrobiálnych ochorení a stanovenie kauzálnej antiinfekčnej, prípadne imunomodulačnej terapie chorých. V publikovanom texte sú zahrnuté poznatky zo všeobecnej bakteriológie, virológie, mykológie a virológie ako aj možnosti laboratórnej diagnostiky a terapie jednotlivých mikrobiálnych ochorení.

Mikrobiológia a imunológia

Autor: Elena Nováková

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Obsah prednášky: Terminológia. Bunky - rozdelenie, tvary, požiadavky na kyslík. Antibiotiká - rozdelenie podľa pôvodu, rozdelenie podľa použiteľnosti, bakteriostáza, baktericidita, mechanizmus účinku antibiotík, nežiadúce účinky, toxické účinky, rezistencia, testovanie citlivosti na antibiotiká. Patogenita - typy patogénov. Fyziologická mikrobiálna flóra - význam, pôsobenie, rozdelenie, zmena zloženia. Patogenéza. Baktérie - klasifikácia. Vírusy. Morfológia. DNA vírusy. RNA vírusy. Huby - biológia a klasifikácia húb. Mykózy - rozdelenie (povrchové, kožné, podpovrchové, systémové,oportúnne). Patogénne huby. Parazity.