Farmakológia

Simulačná a virtuálna výučba vo fyziológii, patologickej fyziológii a farmakológii

Autor: Juraj Mokrý, Daniela Mokrá, Ingrid Tonhajzerová, Jana Plevková, Martina Antošová

anotačný obrázok

Predložené učebné texty ponúkajú pedagógom a študentom návody, ako obohatiť a najmä uľahčiť pochopenie niektorých oblastí a zvýšiť retenciu získaných vedomostí z kľúčových funkčných predmetov, t.j. fyziológie, patologickej fyziológie a farmakológie. Rozdelené sú do troch hlavných častí, v ktorých postupne popisujeme dostupné simulátory, softvéry, ale aj demonštrujeme príklady kazuistík a prehľady vybraných ilustratívnych videofilmov verejne dostupných na internete.
Väčšina simulátorov je dostupná v Simulačnom a výučbovom centre JLF UK v Martine. Softvéry sú dostupné buď vo vnútrofakultnej sieti alebo nimi disponujú samotné pracoviská.
Vyzývame študentov, ale aj pedagógov, aby sa s textami oboznámili, využívali ich na obohatenie výučby, či samoštúdia, a najmä aby autorom poskytli následne spätnú väzbu, prípadne navrhli ďalšie možnosti využívania moderných technológií a pedagogických postupov v každodennej výučbovej praxi.
Pevne veríme, že si tieto učebné texty nájdu miesto vo výučbe jednotlivých predmetov a že sa stanú predmetom aktualizácií v súlade s vývojom v jednotlivých odboroch. To je aj jeden z dôvodov, prečo sú učebné texty vydané elektronicky a verejne dostupné prostredníctvom internetu – uľahčuje to ich budúcu aktualizáciu, rozširuje to spektrum potenciálnych záujemcov a umožňuje priame prepojenie na jednotlivé odkazy na internete.

Základy preskripcie liekov a farmaceutickej technológie pre študentov medicíny

Autor: Martin Kertys, Anežka Kertysová

anotačný obrázok

Predložený učebný text je určený predovšetkým študentom medicíny, ktorí sa v rámci štúdia farmakológie majú oboznámiť so základmi predpisovania liečiv a výberu vhodnej liekovej formy. Toto dielo je v úvodnej časti zamerané na všeobecné pravidlá predpisovania ako hromadne tak aj individuálne pripravovaných liekov. Tieto pravidlá vychádzajú z aktuálne platnej legislatívy a sú doplnené ukážkovými príkladmi na precvičenie si predpisovania.

Vybrané kapitoly z farmakológie: Farmakoterapia kašľa

Autor: Soňa Fraňová, Martina Šutovská

anotačný obrázok

Kašeľ je jedným z najčastejších symptómov pľúcnych ochorení a zároveň častou príčinou, ktorá núti človeka vyhľadať lekársku pomoc. Aj napriek výskumu v oblasti fyziológie, patofyziológie, farmakológie a ďalších vedných odvetví študujúcich mechanizmy regulácie kašľa sa nepodarilo odpovedať na všetky otázky patofyziológie a terapie kašľa. Učebné texty sú určené predovšetkým študentom pregraduálneho a postgraduálneho štúdia na lekárskych a farmaceutických fakultách. Poskytujú základné informácie o farmakoterapii kašľa. Úvodné kapitoly sú zamerané na stručnú charakteristiku patofyziológie kašľa a kategorizáciu kašľa podľa klinického hľadiska. Rozsiahle kapitoly sú venované zástupcom zo skupiny centrálnych, periférnych antitusík a liečivám ovplyvňujúcim mukociliárny klírens, mechanizmom ich účinku, indikáciám, kontraindikáciám, nežiaducim účinkom, interakciám, základným farmakokinetickým parametrom, symptómom a základným postupom pri liečbe otráv.

Vybrané kapitoly z klinickej farmakológie Farmakológia liečiv v detskom veku I. Absorpcia liečiv

Autor: Marta Jošková

anotačný obrázok

Vývoj organizmu sprevádzaný anatomickými, fyziologickými a biochemickými zmenami v období detského veku je príčinou heterogenity skupiny detských pacientov vo vzťahu k farmakokinetike a farmakodynamike liečiv, čím si farmakoterapia tejto vekovej skupiny vyžaduje osobitnú pozornosť. Časté chýbanie terapeutických indikácií, spoločne s nedostupnosťou optimálneho dávkovania a liekových foriem môžu byť príčinou nežiaducich účinkov liečiv, eventuálne ich fatálnych komplikácií. Preto sa do popredia dostáva potreba individuálneho prístupu k detskému pacientovi v porovnaní s dospelými. Úlohou pediatra je navrhnúť taký algoritmus liečby, ktorý by mal preventabilný efekt, viedol k vyliečeniu detských pacientov, alebo aspoň zmiernil nepríjemné klinické symptómy ochorenia, eventuálne pomohol s jeho diagnostikou. Dostáva sa často do neľahkej úlohy, v ktorej musí svojím správnym rozhodnutím čo najrýchlejšie zasiahnuť. Jedným z prvých krokov na ceste k tomuto cieľu je efektívnosť medikácie, závislej okrem iného aj od spôsobu podania, výrazne ovplyvňujúceho biologickú dostupnosť aplikovaného liečiva. Vzhľadom k tejto skutočnosti sa práca venuje farmakokinetike liečiv na úrovni ich absorpcie, pričom rozoberá a porovnáva výhody a nevýhody 14 rôznych spôsobov podávania liečiv v pediatrii.

Vybrané kapitoly z klinickej farmakológie - Antitrombotická a trombolytická liečba

Autor: Martina Šutovská, Soňa Fraňová

anotačný obrázok

Autori sa v predkladanom učebnom texte zaoberajú problematikou antitrombotickej a trombolytickej liečby.
Učebný text je prehľadne členený do 5 kapitol, vhodne ilustrovaný 3 schémami, 16 farebnými obrázkami a 26 tabuľkami, ktoré primerane dopĺňajú informácie uvedené v texte. Autori si kladú za cieľ podať čitateľovi tak na pregraduálnej ako aj postgraduálnej úrovni celkový obraz týkajúci sa farmakológie, patogenézy a prevencie ochorení spojených s trombotickými poruchami hemostázy a ich vlastnej liečby založenej na racionálnych molekulárnych prístupoch.
Vzhľadom na rozsah a veľmi podrobné spracovanie, môže prekladaný učebný text slúžiť aj ako literatúra pre postgraduálne, či kontinuálne vzdelávanie, resp. ako pomôcka pri konkrétnom manažovaní pacienta priamo v klinickej praxi.

Liečba depresívnych porúch

Autor: Radovan Hrubý, Gabriela Nosáľová

anotačný obrázok

Vysokoškolské skriptum: „Liečba depresívnych porúch“ je určené pre študentov všeobecného lekárstva. Vychádza z potreby informovať o jednej z najčastejších a najzávažnejších duševných porúch ľudstva. Cieľom tejto publikácie je poskytnúť študentom ucelený pohľad na problematiku depresívnych porúch z hľadiska ich vzniku, priebehu a liečby v modernej, ľahko dostupnej, prehľadnej a zrozumiteľnej forme. Autori podávajú základné informácie o neurobiologických poznatkoch, etiopatogenéze, klinických prejavoch, klasifikácii a diagnostike depresívnych porúch, pričom na základe týchto východísk sa snažia o zrozumiteľnú interpretáciu mechanizmu účinku antidepresív a ich klasifikácie. Publikácia je obohatená o prehľadné tabuľky, obrázky a schémy s cieľom ponúknuť čitateľsky atraktívne a prehľadné informácie. Skriptum je zamerané na modernú interpretáciu antidepresívnej liečby, ponúka argumenty o jej dôležitosti, snaží sa sprostredkovať nové poznatky z oblasti psychofarmakológie, psychiatrie a neurovied, a zároveň sa snaží čitateľovi priblížiť komplexnú antidepresívnu liečbu v klinickej praxi. Hlavným zámerom autorov boli moderný formát, kombinácia teoretických aj klinických informácii, názornosť a zrozumiteľnosť textu tak, aby skriptum bolo prospešnou učebnou pomôckou.

Princípy hodnotenia liečiv

Autor: Juraj Mokrý

anotačný obrázok

KF P 1

Faktory ovplyvňujúce účinky liečiv

Autor: Juraj Mokrý

anotačný obrázok

Prednáška venovaná rôznym faktorom, ktoré ovplyvňujú účinky liečiv. Druhá časť je venovaná špecifikám podávanie liekov v gravidite a počas laktácie.

Vybrané kapitoly z farmakológie FARMAKOTERAPIA BOLESTI

Autor: Soňa Fraňová, Martina Šutovská

anotačný obrázok

Bolesť je jedným z najčastejších symptómov ochorenia a zároveň najčastejšou príčinou, ktorá núti človeka vyhľadať lekársku pomoc. Aj napriek výskumu v oblasti algeziológie, neurológie, fyziológie, farmakológie a ďalších vedných odvetví študujúcich bolesť nepodarilo sa odpovedať na všetky otázky patofyziológie a terapie bolesti. Skriptá sú určené predovšetkým študentom pregraduálneho a postgraduálneho štúdia na lekárskych a farmaceutických fakultách. Poskytujú základné informácie o farmakoterapii bolesti. Úvodné kapitoly sú zamerané na stručnú charakteristiku patofyziológie bolesti, kategorizáciu bolesti podľa neurofyziolologického aj klinického hľadiska. Rozsiahle kapitoly sú venované zástupcom zo skupiny opioidných a neopioidných analgetík, mechanizmom ich účinku, indikáciám, kontraindikáciam, nežiaducim účinkom, interakciám, základným farmakokinetickým parametrom, symptómom a základným postupom pri liečbe otráv. Kapitola, ktorá sa venuje klinickej farmakológii bolesti sa orientuje na základné pravidlá racionálnej farmakoterapie, postupom na hodnotenie bolesti používanými v klinickej praxi, farmakoterapii bežnej akútnej bolesti a najčastejších typov chronickej bolesti, neuropatickej a nádorovej. Posledné kapitoly sa orientujú na používanie analgetík v pediatrii a podávanie analgetík počas gravidity.

Faktory ovplyvňujúce účinky liečiv

Autor: Juraj Mokrý

anotačný obrázok

Prednáška venovaná rôznym faktorom, ktoré ovplyvňujú účinky liečiv. Dávky, spôsoby podania liečiv, vnútorné faktory (Vek, Pohlavie, Patologický stav pacienta, Genetické faktory, Typ vyššej nervovej činnosti, Iné), vonkajšie faktory (Potrava, Lieková forma, Alkohol, Fajčenie, Faktory životného prostredia, Ionizujúce žiarenie). Druhá časť je venovaná špecifikám podávanie liekov v gravidite a počas laktácie.