Vybrané kapitoly z farmakológie FARMAKOTERAPIA BOLESTI

Bolesť je jedným z najčastejších symptómov ochorenia a zároveň najčastejšou príčinou, ktorá núti človeka vyhľadať lekársku pomoc. Aj napriek výskumu v oblasti algeziológie, neurológie, fyziológie, farmakológie a ďalších vedných odvetví študujúcich bolesť nepodarilo sa odpovedať na všetky otázky patofyziológie a terapie bolesti. Skriptá sú určené predovšetkým študentom pregraduálneho a postgraduálneho štúdia na lekárskych a farmaceutických fakultách. Poskytujú základné informácie o farmakoterapii bolesti. Úvodné kapitoly sú zamerané na stručnú charakteristiku patofyziológie bolesti, kategorizáciu bolesti podľa neurofyziolologického aj klinického hľadiska. Rozsiahle kapitoly sú venované zástupcom zo skupiny opioidných a neopioidných analgetík, mechanizmom ich účinku, indikáciám, kontraindikáciam, nežiaducim účinkom, interakciám, základným farmakokinetickým parametrom, symptómom a základným postupom pri liečbe otráv. Kapitola, ktorá sa venuje klinickej farmakológii bolesti sa orientuje na základné pravidlá racionálnej farmakoterapie, postupom na hodnotenie bolesti používanými v klinickej praxi, farmakoterapii bežnej akútnej bolesti a najčastejších typov chronickej bolesti, neuropatickej a nádorovej. Posledné kapitoly sa orientujú na používanie analgetík v pediatrii a podávanie analgetík počas gravidity.

Vybrané kapitoly z farmakológie FARMAKOTERAPIA BOLESTI - vysokoškolské skriptá 5.2.2015 1.77 MB ktokoľvek
 Recenzia - prof.PharmDr.Ján Kyselovič, CSc. 15.1.2015 1.44 MB ktokoľvek
 Recenzia - prof.MVDr. Ján Mojžiš, DrSc. 15.1.2015 1.4 MB ktokoľvek