Mikrobiologická diagnostika infekcií centrálneho nervového systému
Pôvodcovia infekcií - baktérie, vírusy, huby a parazity predstavujú jednu z príčin ochorení a následného možného poškodenia aj nervového systému. Z prognostického hľadiska je najdôležitejšie včas diagnostikovať a následne včas liečiť ochorenie nervového systému infekčného pôvodu, s cieľom úplného vyliečenia alebo aspoň minimalizácie následkov infekcie.
Odber biologického materiálu na mikrobiologické vyšetrenie
Skriptá - Odber biologického materiálu na mikrobiologické vyšetrenie - sú výstupom projektov KEGA 032UK-4/2019 MŠVVaŠ SR a KEGA 038UK-4/2019 MŠVVaŠ SR.
Skriptá sú určené pre študentov medicíny, zubného lekárstva a nelekárskych študijných programov, obsahujú prehľad postupov pri odbere biologického materiálu na mikrobiologické vyšetrenie. V jednotlivých kapitolách sú opísané základné charakteristiky vzniku a klinických prejavov infekčných ochorení, indikácie pre odber biologických vzoriek, postupy pri odbere infekčného materiálu, odporúčania pre transport a spracovanie infekčného materiálu. Skriptá sú určené nielen pre študentov lekárskej fakulty v rámci prípravy na praktické cvičenia z mikrobiológie, ale môžu slúžiť ako literatúra pre zdravotníckych pracovníkov.
Mikrobiológia
Prednáška pre poslucháčov UTV.
Mikrobiológia - terminológia, bunky (prokaryotická bunka, základné tvary, zvýšenie rozlišovacej schopnosti farbením, požiadavky na kyslík). Identifikácia neznámej kolónie. Antibiotiká. Typy patogénov. Fyziologická mikrobiálna flóra. Virusy. Parazity. Plesne a huby. Mykózy.
Mikrobiológia nielen pre medikov - 2. upravené a doplnené vydanie
Výstup projektu KEGA 032 UK-4/2019 MŠVVaŠ SR a projektu KEGA 038 UK-4/2019 MŠVVaŠ SR.
Skriptá Mikrobiológia nielen pre medikov - 2. upravené a doplnené vydanie, sú určené pre študentov medicíny, zubného lekárstva a nelekárskych študijných programov, obsahujú upravené kapitoly z bakteriológie, virológie, mykológie a parazitológie. Slúžia najmä na prípravu poslucháčov na praktické cvičenia z mikrobiológie. Druhé vydanie skrípt je doplnené o prehľadné tabuľky zamerané na charakteristiku jednotlivých mikroorganizmov. Doplnené sú tiež názorné kazuistiky, ktoré sú praktickým príkladom klinickej manifestácie jednotlivých infekčných ochorení a spolu s úlohami na praktické cvičenia, ktoré sú súčasťou jednotlivých kapitol, poskytujú študentom prepojenie teoretických poznatkov s praxou.
Manuál pre odber stolice a perianálneho zlepu na parazitologické vyšetrenie
Manuál obsahuje základné informácie pre správny odber, transport a uskladnenie stolice na vyšetrenie vybraných črevných parazitov, popisuje postupy spracovania biologických vzoriek a možnosti vyhodnotenia výsledkov laboratórnych vyšetrení. Do manuálu sú zahrnuté sú aj informácie o správnom postupe pri odbere a vyšetrení vzoriek na diagnostiku vajíčok Enterobius vermicularis. Text je určený pre študentov medicíny a nelekárskych študijných programov.
Fagocytóza
V mechanizmoch vrodenej imunity je fagocytóza najdôležitejšou prekážkou šírenia mikroorganizmov. Zároveň majú fagocyty význam pre čistiace procesy v organizme, pretože odstraňujú zvyšky buniek a molekuly, ktoré vznikajú aj pri fyziologických procesoch. Interaktívna prezentácia obsahuje študijný materiál a súbor testových otázok, pomocou ktorých si čitateľ môže overiť dosiahnuté znalosti s možnosťou spätnej väzby.
Mikrobiológia a Imunológia On-line
Výstup projektu KEGA č. 067UK-4/2012 a projketu Virtuálna a simulačná výučba ako nová forma vzdelávania na JLF UK v Martine ITMS kód: 23110230071 a projektu KEGA č. 032UK-4/2015 MŠVVaŠ SR.
Texty vznikli v spolupráci Lekárskej Fakulty Univerzity Južnej Karolíny s Ústavom mikrobiológie a imunológie Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine.
Imunológia - ako pracuje imunitný systém
Učebnica Imunológia – ako pracuje imunitný systém je určená pre študentov medicíny, zubného lekárstva, nelekárskych študijných programov, ale aj pre lekárov, vedecko-výskumných pracovníkov, ktorí sa venujú biologickým vedám a biomedicíne. Je výstupom projektu KEGA č.032UK-4/2015 MŠVVaŠ SR. Poskytuje ucelený prehľad o fungovaní imunitného systému. Čitateľ získava krok po kroku základné informácie o tom, ako pracuje imunitný systém od molekúl, buniek a tkanív imunitného systému, ktoré sa podieľajú na udržiavaní integrity organizmu a chránia ho pred širokým spektrom patogénov, ktorým sme neustále exponovaní. V závere každej kapitoly sú zaradené súbory otázok a odpovedí, ktoré umožňujú získať spätnú väzbu.
Mikrobiológia – princípy a interpretácia laboratórnych vyšetrení 1. časť
Skriptá pre doplňujúce štúdium v mikrobiológii, klinickej mikrobiológii a laboratórnej diagnostike ochorení s mikrobiálnou etiológiou.
Infekčné ochorenia sú najbežnejšou príčinou úmrtia a ich diagnostika spolu s liečbou predstavujú významnú výzvu pre zdravotníctvo vo všetkých krajinách. Metódy využívajúce sérologické reakcie sú predovšetkým nástrojom nepriamej diagnostiky a používajú sa na dôkaz protilátkovej odpovede na infekciu alebo expozíciu infekčným agensom. Možno však nimi identifikovať vírusy alebo iné agensy, ktoré sa dajú ťažko izolovať alebo ich nemožno pomnožiť v laboratórnych podmienkach. Interpretácia laboratórnych výsledkov je činnosť, ktorá vytvára pridanú hodnotu každému mikrobiologickému vyšetreniu. Očakávaný výsledok mikrobiologického vyšetrenia je ovplyvnený viacerými objektívnymi aj subjektívnymi faktormi a je jedným z pomocných údajov, ktoré má k dispozícii klinický pracovník pri určení diagnózy a rozhodovaní o vhodnom terapeutickom postupe.
Komplement
Komplement je jeden zo základných efektorových systémov vrodenej nešpecifickej imunity. Môže byť aktivovaný rôznymi cestami postupnou premenou jeho jednotlivých zložiek z neaktívnej formy na aktívne enzýmy, ktoré pôsobia na ďalšie zložky tejto kaskády. Interaktívna prezentácia obsahuje študijný materiál a súbor testových otázok, pomocou ktorých si čitateľ môže overiť dosiahnuté znalosti s možnosťou spätnej väzby.
Táto práca vznikla ako výstup projektu KEGA č.032UK-4/2015 MŠVVaŠ SR.