Biotransformácia a enzýmy metabolizujúce xenobiotiká
Tento učebný text je určený širokému publiku, najmä študentom medicíny, ale aj iných študijných odborov, ako sú chémia, farmácia, biochémia a ďalšie príbuzné odbory. Všeobecným zámerom tejto publikácie je charakterizácia základných pojmov v procese biotransformácie xenobiotík a najmä detailné objasnenie úlohy biotransformačných enzýmov. Z medicínskeho hľadiska sú tu ilustrované dôsledky vplyvu génových polymorfizmov biotransformačných enzýmov na metabolizmus, biologickú dostupnosť, účinnosť (v prípade liekov), toxicitu xenobiotík a v konečnom dôsledku na náchylnosť pre vznik nádorových ochorení. V záverečnej kapitole sú uvedené príklady eliminácie vybraných xenobiotík prostredníctvom biotransformačných enzýmov. Veríme, že tento študijný materiál pomôže študentom nielen pri štúdiu nových poznatkov o úlohe biotransformačných enzýmov pri eliminácii xenobiotík, ale aj pri aplikácii získaných vedomostí v praxi.
Biochémia pohlavných hormónov
Pohlavné hormóny, patriace do skupiny steroidných hormónov, sú tradične definované ich úlohou v normálnej funkcii reprodukčného systému a vývine sekundárnych pohlavných znakov odlišujúcich pohlavia medzi sebou. Hlavnými ženskými pohlavnými hormónmi sú estrogény a progesterón. Hlavným mužským pohlavným hormónom je testosterón. Určité množstvá všetkých pohlavných hormónov sa však nachádzajú u oboch pohlaví.
Medical Chemistry Exercise Book 1
Biochemistry is science about the chemical foundation and the background of life. The main aim of biochemistry is to understand all chemical processes associated with life at the molecular level. Biochemistry is used in biology, molecular biology, genetics, physiology, immunology, pharmacology, pathology. This scientific discipline is necessary for all sciences dealing with living organisms, medicine as well. Biochemistry is important for understanding health, for its maintenance and is important for understanding and diagnosing diseases and their effective treatment. Biochemical methods and procedures mean to separate, identify, and qualify molecules. Laboratory medical chemistry practicals are useful for students.
Z laboratória do klinickej praxe ll
"Molekulové mechanizmy pri rozvoji malígnych chorôb a metódy ich detekcie"
Tento zborník prác vznikol vďaka podpore v rámci operačného programu Výskum a vývoj pre projekt: VYTVORENIE NOVÉHO DIAGNOSTICKÉHO ALGORITMU PRI VYBRANÝCH NÁDOROVÝCH OCHORENIACH, ITMS kód projektu: 26220220022, spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
Vybrané kapitoly z patobiochémie a klinickej biochémie v onkológii
Nádorové ochorenia patria po kardiovaskulárnych ochoreniach k najčastejším príčinám úmrtia vo všetkých civilizovaných krajinách. Mortalita vzrastá aj keď sa na tomto náraste určite podieľa predĺženie strednej dĺžky života. Rovnako je zmenená nielen lokalizácia výskytu nádorového ochorenia ale dochádza aj k posunu k mladším vekovým kategóriám. Najviac vzrástla incidencia nádorových ochorení hrubého čreva a konečníka, obličiek, pľúc (hlavne u žien), kože vrátane melanómu, prostaty u mužov a u žien rakovina prsníka. Cieľom dnešných opatrení je čo najvčasnejšia diagnóza, aby sa nádorové ochorenie zachytilo v počiatočnom štádiu a bez generalizácie, to znamená ešte kurabilné. Niektorí autori uvádzajú, že zobrazovacie metódy sú schopné registrovať nádor, ktorý obsahuje 109 nádorových buniek kým imunohistochemické metódy sú schopné identifikovať nádor tisíc krát menší. Napriek tomu laboratórny dôkaz prítomnosti malignity nepriniesol s nádejou očakávanú možnosť skorého a špecifického záchytu ochorenia.
Významné signálne dráhy a molekuly pri apoptóze
Vložením slov „apoptosis“ a „cancer“ do PubMed databázy získame v súčasnosti cez viac ako 140 tisíc referencií. Význam mechanizmu spúšťania apoptózy, resp. rezistencie buniek na apoptózu, je klúčovým pri rozvoji nádorových chorôb. Úvod tohto vzdelávacieho materiálu je orientovaný na časovú os dôležitých objavov o apoptóze. Následné sú rozoberané ďalšie typy bunkovej smrti a potom významné proteíny spojené s apoptotickou kaskádou. Vo štvrtej časti sú predstavené hlavné signálne dráhy apoptózy. Záver publikácie poukazuje na reguláciu apoptózy a jej úlohu pri vzniku nádorov.
Skriptá sú určené pre študentov pregraduálneho štúdia prírodovedeckých odborov a štúdia všeobecného lekárstva, ako aj pre študentov postgraduálneho štúdia v odboroch Lekárska chémia a biochémia, Klinická biochémia, Molekulová biológia a Biológia.
Biochemické zmeny v organizme človeka v procese starnutia
Prednáška pre poslucháčov UTV.
Proces starnutia. Voľné radikály. Reaktívne formy kyslíka a dusíka. Zdroje voľných radikálov. Ochranné antioxidačné systémy. Prírodné antioxidanty - polyfenoly. Oxidačný stres.
Biochémia Alzheimerovej choroby
Alzheimerova choroba patrí medzi najrozšírenejšie formy demencie, ktorou trpí 7–10 % ľudí nad 65 rokov. Vďaka prevratným objavom v medicíne v súčasnosti vzrastá počet obyvateľov planéty, ktorí majú viac ako 60 rokov, preto sa štúdiu starnutia v ostatnej dekáde venuje čoraz väčšia pozornosť. Predpokladá sa, že práve tento proces je príčinou mnohých neurodegeneratívnych chorôb, ktorých výskyt so stúpajúcim vekom signifikantne narastá.
Oxidačný stres a možnosti jeho detekcie
Tieto skriptá sú určené predovšetkým študentom lekárskych fakúlt, ale aj iných prírodovedných odborov, s cieľom poskytnúť im základné informácie, týkajúce sa významu a úlohy oxidačného stresu v medicíne.
Autorka sa v jednotlivých kapitolách zamerala na tvorbu i pôsobenie voľných radikálov a ich reaktívnych metabolitov, ako aj na ich elimináciu pomocou antioxidačných ochranných systémov. Okrem toho pozornosť sústredila tiež na analýzu poškodenia biomolekúl, evokovaného oxidačným stresom, ako aj na jeho participovanie na patogenéze vybraných, tzv. „voľnoradikálových“ chorôb a starnutia.
Keďže skriptá obsahujú aj kapitoly s detailne vypracovanými protokolmi stanovenia niektorých biomarkerov oxidačného stresu, mohli by byť užitočnou pomôckou aj pre študentov doktorandského štúdia. Veríme, že tento študijný materiál pomôže študentom nielen pri štúdiu nových poznatkov o úlohe oxidačného stresu v organizme, ale aj pri aplikácii získaných vedomostí v praxi.
Biochemické zmeny v organizme človeka v procese starnutia.
Prednáška pre poslucháčov UTV.
Proces starnutia. Bunka. Biomolekuly -DNA, bielkoviny, lipidy, sacharidy. Starnutie - stochasticke, vývojové, genómové teorie. Teória voľných radikálov. Oxidačné poškodenie. Mozog. Alzheimerova choroba. Prevencia starnutia.