Nelekárske zdravotnícke vedy

Vybrané kapitoly z ošetrovateľskej teórie II

Autor: Katarína Žiaková

anotačný obrázok

Text je určený pre študentov bakalárskeho študijného programu. Prvá kapitola s názvom OŠETROVATEĽSTVO – AKO VEDNÝ ODBOR, VEDA A REGULOVANÉ POVOLANIE sa zameriava na spracovanie nasledujúcich oblastí: charakteristiku ošetrovateľstva ako vedného odboru so zameraním na funkcie sestry, charakteristiku metód ošetrovateľskej starostlivosti, charakteristiku ošetrovateľstva ako vedy so zameraním na jeho metodologické problémy, charakteristiku ošetrovateľstva ako regulovaného povolania. Druhá kapitola s názvom OŠETROVATEĽSKÉ KONCEPTUÁLNE MODELY sa venuje témam: charakteristika a klasifikácia konceptuálnych modelov, vybrané konceptuálne modely: Roperovej, Loganovej, Tierneyovej model životných činností, Leiningerovej model.

Poruchy príjmu potravy

Autor: Mária Zanovitová

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Poruchy príjmu potravy - nebezpečenstvo, vymedzenie - mentálna anorexia, mentálna bulímia, nešpecifikované poruchy príjmu potravy, atypické poruchy príjmu potravy v detstve. Mentálna anorexia - definícia, fyzikálne vyšetrenia, diagnostické kritériá. Definovanie mentálnej bulímie. Ďalšie poruchy. Výskyt porúch príjmu potravy. Etiológia. Biologické faktory. Psychologické faktory. Vplyv stresujúcich životných udalostí. Sociálne a kultúrne faktory. Rodinné faktory. Rizikové faktory. Komplikácie. Liečba. Prevencia.

 

Pôrodná asistencia

Autor: Martina Bašková

anotačný obrázok

Súbor e -learningových kurzov v prostredí LMS Moodle.


Obsah prvého kurzu Dojčenie tvoria tri kapitoly. Cieľom prvej  Materské mlieko je získať vedomosti o zložení a tvorbe materského mlieka, získať poznatky o fyziológii laktácie a  o fyziológii tráviaceho systému. V druhej kapitole Dojčenie môžu študenti získať informácie o význame dojčenia a faktoroch podporujúcich dojčenie, získať informácie o psychológii dojčenia, doplniť si poznatky o problémoch a prekážkach dojčenia, dozvedieť sa o vplyve liekov, návykových a cudzorodých látok na dojčenie. V kapitole Prostriedky rozvoja a podpory efektívneho dojčenia sa môžu študenti naučiť ako využiť klasifikačné systémy NANDA,NIC a NOC v dojčení, získať poznatky o aktivitách na podporu a ochranu dojčenia vo svete a naučiť sa správnu techniku dojčenia. Každá kapitola je ukončená testom a na záver sú pripravené pre študentov záverečné úlohy formou vypracovania kazuistík.

Druhý kurz Starostlivosť o novorodenca sa venuje témam - hygienická starostlivosť o novorodenca, výživa novorodenca, význam dojčenia, imunita a imunizácia, očkovanie a význam očkovania v pediatrii, preventívne opatrenia na podporu zdravého vývinu a rastu novorodenca a detí. Študenti si môžu overiť nadobudnuté vedomosti prostredníctvom testu.

Tretí kurz Fyziologické šestonedelie – starostlivosť o ženu je určený pre pôrodnú asistentku a je zameraný na získavanie poznatkov z postnatálnej starostlivosti o ženu – rodičku a dieťa. V tomto module sú vymedzené oblasti problematiky v postnatálnej starostlivosti o zdravú šestonedieľku a novorodenca. Vymedzuje oblasti pôsobenia pôrodnej asistentky poskytujúce široký diapazón zamerania pôrodnej asistentky, pracujúcej v nemocničnej a komunitnej starostlivosti a rozvíjať jej profesionálny a osobnostný profil.

Kurz Rizikové faktory ovplyvňujúce zdravie matky a novorodenca je určený pre pôrodnú asistentku a je zameraný na získavanie poznatkov rizikových faktoroch ovplyvňujúcich zdravie matky a novorodenca. V tomto module sú vymedzené oblasti problematiky rizikových faktorov životného štýlu ovplyvňujúce zdravie matky a dieťaťa. Vymedzuje oblasti pôsobenia pôrodnej asistentky poskytujúce široký diapazón zamerania pôrodnej asistentky, pracujúcej v nemocničnej a komunitnej starostlivosti a rozvíjať jej profesionálny a osobnostný profil.

Ošetrovateľský výskum

Autor: Ivana Bóriková

anotačný obrázok

Súbor prednášok k ošetrovateľskému výskumu pre študijný program Ošetrovateľstvo.

Koncepčná fáza výskumného procesu - práca s literatúrou (druhy literárnych a iných dokumentov, vybrané zdroje pre ich vyhľadávanie). Klinický odporúčaný postup - definícia, charakteristika, informačné zdroje. Prax založená na dôkazoch, zdroje informácií.

Ošetrovateľská starostlivosť o pacientov s vybranými ochoreniami dýchacieho systému

Autor: Ivana Bóriková

anotačný obrázok

Predkladané učebné texty prezentujú problematiku štyroch vybraných nozologických jednotiek z akútnych a chronických ochorení dýchacej sústavy – bronchiálna astma, chronická obštrukčná choroba pľúc, pľúcna tuberkulóza a pneumónia. Uvedená je charakteristika ochorenia, príčiny vzniku, symptomatológia, diagnostika, terapia farmakologická aj nefarmakologická, ošetrovateľská starostlivosť a edukácia pacienta. Text obsahuje prehľadové tabuľky a odkazy na rôzne typy literárnych dokumentov.

Sociológia a sociológia zdravotníctva

Autor: Simona Kelčíková

anotačný obrázok

Prednáška pre študentov 3. ročníka študíjného odboru Pôrodná asistencia a 2. ročníka odboru Ošetrovateľstvo.

Ošetrovateľský proces (teória a prax)

Autor: Martina Tomagová, Ivana Bóriková

anotačný obrázok

Učebný text je určený pre účely vzdelávania predovšetkým pre študentov ošetrovateľstva a pôrodnej asistencie, zároveň však môže slúžiť aj sestrám, pôrodným asistentkám a pedagógom. Text je rozdelený do ôsmich kapitol, ktoré sú zoradené podľa jednotlivých fáz metódy ošetrovateľského procesu. Poskytuje komplexný pohľad na problematiku, teoretické poznatky o metóde sú prepojené so súčasnou situáciou v klinickej praxi v Slovenskej republike. Text je obohatený o príklady z ošetrovateľskej praxe, prípadne poukazuje na niektoré chyby pri realizácii metódy v klinickej praxi študentmi ošetrovateľstva a pôrodnej asistencie. Ku jednotlivým kapitolám sú vypracované kontrolné otázky za účelom podpory samoštúdia. Kontrolný test umožňuje overenie vedomostí k problematike. V prílohách sú uvedené dôležité výňatky z legislatívy Slovenskej republiky (platnej k roku 2010), týkajúce sa metódy ošetrovateľského procesu a vedenia zdravotnej dokumentácie. Učebný text poskytuje prehľad domácich a zahraničných literárnych zdrojov k prezentovanej problematike.

Endoskopické vyšetrovacie metódy

Autor: Petronela Osacká

anotačný obrázok

Endoskopické vyšetrovacie metódy sú moderné invazívne vyšetrovacie a operačné metódy, ktoré umožňujú prehliadať priamo zrakom dutiny ľudského tela, orgány uložené v týchto dutinách a vnútro dutých orgánov. Tieto dutiny sa prehliadajú pomocou špeciálnych prístrojov - endoskopov.

Materiály sa zaoberajú týmito témami: Endoskopické vyšetrenie dýchacích ciest. Endoskopia tráviaceho traktu. Rektoskopia. Kolonoskopia. Endoskopiská retrogradná cholangiopankreatografia (ERCP). Cystoskopia.

Punkcie

Autor: Petronela Osacká

anotačný obrázok

Punkcia je nabodnutie telovej dutiny, orgánu alebo patologického útvaru špeciálnou punkčnou ihlou.

Materiály sa zaoberajú týmito témami: Lumbálna punkcia, abdominálna punkcia, pleurálna punkcia, odber kostnej drene, sternálna punkcia, odber kostnej drene na cytologické vyšetrenie – náter, punkcia kĺbov.

Komunitná ošetrovateľská starostlivosť. Možnosti inštitucionálnej starostlivosti.

Autor: Mária Tabaková

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Všeobecné princípy komunitej starostlivosti. Cieľ komunitnej ošetrovateľskej starostlivosti. Inštitucionálna starostlivosť - zdravotnícke zariadenia. Dom ošetrovateľskej starostlivosti. Sociálne služby. Forma sociálnej služby. Inštitucionálna starostlivosť – sociálne zariadenia. Ďalšie sociálne služby. Peňažné prostriedky. Humanitárne združenia a organizácie nápomocné seniorom. Domáca ošetrovateľská starostlivosť. Agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti.  Dokumentácia v ADOS. Výkony uskutočňované sestrami ADOS. Profesijné združenia sestier ADOS. Personálne zabezpečenie ADOS. Formy domácej ošetrovateľskej starostlivosti. Faktory ovplyvňujúce rozvoj DOS.