Endoskopické vyšetrovacie metódy

Endoskopické vyšetrovacie metódy sú moderné invazívne vyšetrovacie a operačné metódy, ktoré umožňujú prehliadať priamo zrakom dutiny ľudského tela, orgány uložené v týchto dutinách a vnútro dutých orgánov. Tieto dutiny sa prehliadajú pomocou špeciálnych prístrojov - endoskopov.

Materiály sa zaoberajú týmito témami: Endoskopické vyšetrenie dýchacích ciest. Endoskopia tráviaceho traktu. Rektoskopia. Kolonoskopia. Endoskopiská retrogradná cholangiopankreatografia (ERCP). Cystoskopia.

Kľúčové slová: endoskopia, fibrobronchoskopia, gastroduodenoskopia, rektoskopia, kolonoskopia, cystoskopia

Ohodnoťte
ako prvý tento článok!

autor: Petronela Osacká | pracovisko: Ústav ošetrovateľstva | publikované: 2.12.2011 | posledné úpravy: 3.2.2012
citácia: Osacká Petronela: Endoskopické vyšetrovacie metódy. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych disciplín :: Portál Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského [online] 2.12.2011, posledná aktualizácia 3.2.2012 [cit. 2018-08-14] Dostupný z WWW: <http://portal.jfmed.uniba.sk/clanky.php?aid=168>. ISSN 1337-7396.