Fyziológia a patologická fyziológia

Patofyziológia vonkajšieho dýchania

Autor: Ján Hanáček

anotačný obrázok

Hlavné časti dýchacieho systému. Súčasti vonkajšieho dýchania. Ventilácia pľúc a jej poruchy. Vplyv zmien frekvencie dýchania a dychového objemu na intenzitu alveolárnej ventilácie. Zdravý človek s hlbokým, pomalým dýchaním. Základné príčiny a mechanizmy podieľajúce sa na vzniku hyperkapnie a hypokapnie. Alveolárna hyperventilácia. Organické poruchy dýchacieho a ďalších systémov organizmu. Fyziologické mechanizmy. Distribúcia vdýchnutého vyduchu v pľúcach a jej poruchy. Základné typy distribúcie alveolárneho objemu a alveolárnej ventilácie.Mechanizmy vzniku priestorovej a časovej nerovnomernosti ventilácie alveolárnych jednotiek. Vplyv gravitácie na distribúciu alveolárneho objemu a alveolárnej ventilácie. Regionálne rozdiely vo ventilácii AJ podmienené gravitáciou a biofyzikálnymi vlastnosťami AJ. Difúzia plynov v pľúcach a jej poruchy. Mechanizmy ovplyvňujúce difúziu plynov cez alveolo-kapilárnu membránu. Difúzia CO2 cez alveolo-kapilárnu membránu a jej poruchy. Proces difúzie CO2 v pľúcach. Difúzia O2 cez alveolo-kapilárnu membránu a jej poruchy. Proces difúzie O2 v pľúcach. Patologické procesy ovplyvňujúce difúziu O2 z alveol do krvi. Príčiny zníženia/zvýšenia veľkosti transfer faktora. Pľúcna cirkulácia a jej poruchy. Vplyv gravitácie na distribúciu perfúzie v pľúcach. Zmeny distribúcie krvi v pľúcach vplyvom fyziologických a patologických procesov. Vplyv fyziologických a patologických procesov na perfúziu pľúc. Pomer ventilácie ku perfúzii a jeho poruchy. Regionálne rozdiely v alveolárnej ventilácii a alveolárnej perfúzii podmienené gravitáciou a ich vplyv na lokálne V¢ A/QA pomery. Hlavné typy ventilačno - perfúznych vzťahov za fyziologických a patologických podmienok.

PF pľúcnej a viscerálnej cirkulácie

Autor: Miloš Tatár

anotačný obrázok

Pľúcna cirkulácia - anatómia, hemodynamika. Pľúcna tromboembolická choroba - vplyvy na pľúca, vplyvy na srdce a cirkuláciu. Pľúcna hypertenzia. Ischémia orgánov brušnej dutiny. Fyziológia črevnej cirkulácie. Črevná ischémia. Mechanizmy črevnej ischémie. Ischemické poškodenie črevnej sliznice. Mediátory črevného pôvodu pôsobiace systémovo. Syndrómy spôsobené ischemickým poškodením GIT-u. Črevo ako "motor" multiorgánového zlyhania. 

Ischemická choroba srdca

Autor: Jana Plevková

anotačný obrázok

Klasifikácia klinických typov ICHS. Klasifikácia klinických typov ICHS. Koronárny obeh. Regulácia koronárneho prietoku. Ischémia myokardu. Patogenéza chorôb koronárnych artérií. Endotelové vazodilatátory. Endotelová dysfunkcia. Patofyziologická klasifikácia typov cievneho poškodenia vedúceho ku ateroskleróze. Nový pohľad na aterosklerózu. Progresia ATS procesu. Progresia v tvorbe plátov. Stabilné fibromuskulárne pláty. Mechanizmy vedúce k vzniku ischémie. Mechanizmus vzniku nestabilnej AP a IM. Aktivita makrofágov v pláte. Vývoj ischemického poškodenia - poruchy elektrofyziologických vlastností a mechanických vlastností. Prejavy ischémie myokardu. Symptómy a znaky ICHS a mechanizmus ich vzniku. Myokardiálne enzýmy. Reperfúzia ischemického myokardu. Hibernujúci myokard.

Patofyziológia cirkulácie krvi a lymfy v dolných končatinách

Autor: Jana Plevková

anotačný obrázok

Krvný obeh - funkcia. Hemodynamika. Artériový systém dolných končatín. Endotel. Endotelové vazokonstriktory. Obliterujúca ateroskleróza ciev dolných končatín (ASO). Artériová aneuryzma. Burgerova choroba. Vazospastické ochorenia.  Raynaudova choroba. Symptómy a znaky okluzívnej choroby artérií. Prúdenie krvi v žilách dolných končatín. Venózny systém dolných končatín. Žilový systém DK. Funkcia chlopní v žilách dolných končatín. Tromboflebitída. Trombóza hlbokého venózneho systému. Predisponujúce faktory HVT. Patogenéza. Venózny odtok z DK postihnutej HVT.  Symptómy a znaky CHVI. Lymfedém.

Patofyziológia červených a bielych krviniek. Patofyziológia koagulácie.

Autor: Ján Hanáček

anotačný obrázok

Prednáška pre študentov 3. ročníka odboru Všeobecné lekárstvo.

Základné funkcie hematopoetického systému. Poruchy funkcie červených krviniek. Etiopatogenetická klasifikácia anémií. Poznámky k patogenéze niektorých anémií - Aplastická anémia, Sideroblastická anémia, Perniciózna anémia, Posthemoragická anémia, Hemolytické anémie, Anémia u chronických chorôb, Kosáčikovej anémia, Talasémie. Poruchy funkcie bielych krviniek. Akútna myeloidná leukémia - prejavy, podtypy. Hyperkoagulačné stavy.

Syndróm akútnej respiračnej tiesne (ARDS) – od etiopatogenézy k liečbe

Autor: Daniela Mokrá

anotačný obrázok

Cieľom týchto učebných textov bolo predložiť prehľad najnovších poznatkov o patofyziológii zmien pri ALI/ARDS a v nadväznosti na ne kriticky zhodnotiť perspektívy a tiež obmedzenia rôznych druhov liečby, ktoré sa v uplynulých rokoch skúšali v experimentálnych podmienkach alebo boli podané pacientom s ALI/ARDS. Vzhľadom na komplexné spracovanie problematiky predpokladáme, že uvedené učebné texty budú užitočné pre študentov nielen v rámci predklinického štúdia, ale môžu slúžiť aj študentom postgraduálneho štúdia a lekárom v oblasti respirológie a intenzívnej medicíny.

Psychofyziológia: Respiračná sínusová arytmia v kontexte polyvagovej teórie

Autor: Ingrid Tonhajzerová

anotačný obrázok

Cieľom týchto skrípt je podať komplexný pohľad kľúčovej úlohy n. vagus z hľadiska polyvagovej teórie, ktorá je zásadná v novom chápaní stresovej reakcie, emočných a kognitívnych funkcií, adaptívneho a maladaptívneho správania, psychologických a psychopatologických stavov. Skriptá usporiadané do jednotlivých kapitol s následným zhrnutím a kontrolnými otázkami sú určené pre študentov pregraduálneho a postgraduálneho štúdia v oblasti fyziológie, psychofyziológie, psychiatrie, neurológie a ďalších interdisciplinárnych odborov.

Patologická fyziológia Vybrané kapitoly

Autor: Ján Hanáček, Jana Plevková, Mariana Brozmanová, Miloš Tatár

anotačný obrázok

Učebnica Vybrané kapitoly z patologickej fyziológie obsahuje kapitoly všeobecnej a špeciálnej patologickej fyziológie, ktoré vysvetľujú príčiny a mechanizmy vzniku chorôb a patologických procesov v súčinnosti s ich budúcou klinickou aplikáciou. Kazuistiky v kapitolách poukazujú na klinický význam poznatkov, získaných pri štúdiu patologickej fyziológie a premosťujú tak teoretické a klinické disciplíny, ktorým sa budú študenti v ďalších rokoch štúdia venovať. Podporuje schopnosť študentov logicky myslieť a spájať navzájom získané poznatky.

Fyziológia kardiovaskulárneho systému

Autor: Ingrid Tonhajzerová

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Ako nám srdce pracuje? Automacia a vodivosť. Excitabilita. Extrasystoly. Kontraktilita. Frekvencia srdca. Elektrokardiografia. EKG krivka. Popis EKG.Tlak krvi. Od čoho závisí tlak krvi. Ako meriame tlak krvi. Holterovo monitorovanie frekvencie srdca a TK. Srcový cyklus. Fázy srdcového cyklu. Plnenie komôr I, II. Systola komôr I, II. Cyklus a frekvenic srdca. Funkcie chlopní. Regulácia KVS.
 

Základy fyziológie nervového systému

Autor: Ingrid Tonhajzerová

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Rozdelenie mozgu, vrstvy mozgu. Hemisféry. Funkcie mozgu. Neurón. Signál mozgu. Reflexy. Pamäť. Rozdelenie pamäti. Poruchy pamäti. Prečo zabúdame? Spánok.