Materiály k prednáškam

Význam transkraniálnej dopplerovskej sonografie v manažmente detského hydrocefalu

Autor: Branislav Kolarovszki

anotačný obrázok

Detský hydrocefalus predstavuje patologický stav, pri ktorom v dôsledku nadmerného hromadenia mozgomiechového moku vzniká rozšírenie mozgových komôr a zvýšenie vnútrolebkového tlaku s negatívnym ovplyvnením funkcie a štruktúry mozgu. Cieľom drenážnych výkonov u detí s hydrocefalom je zabezpečiť alternatívnu drenáž mozgomiechového moku s následným poklesom vnútrolebkového tlaku a úpravou potenciálne reverzibilných patologických zmien. Úspešná, správne a skoro vykonaná drenážna operácia vytvára základné podmienky na dosiahnutie dobrého výsledného neurologického stavu dieťaťa – bohužiaľ, automaticky ho nezaručuje. Štandardne sa pri indikácii drenážneho výkonu zohľadňuje hlavne klinický obraz dieťaťa a výsledky pomocných zobrazovacích vyšetrení. Včlenenie transkraniálnej dopplerovskej sonografie s neinvazívnym, pri lôžku pacienta dostupným a ľahko opakovateľným, posúdením mozgovej cirkulácie prináša cenné informácie funkčného charakteru, ktoré sa úspešne uplatňujú u detí s hydrocefalom v rámci indikácie a načasovania drenážneho výkonu. Predkladaný učebný text sa zaoberá problematikou detského hydrocefalu s prehľadom etiopatofyziológie, biomechaniky vnútrolebkového priestoru a klinickej manifestácie hydrocefalu. Súčasne ponúka podrobné informácie o využití transkraniálnej dopplerovskej sonografie v manažmente dieťaťa s hydrocefalom.
Rozčlenenie textu do jednotlivých kapitol a podkapitol ponúka čitateľovi možnosť zamerať sa na informácie, ktoré sú pre neho aktuálne potrebné. Cieľom učebného textu je poskytnúť študentom pregraduálneho štúdia všeobecného lekárstva a študentom postgraduálneho štúdia nové poznatky o detskom hydrocefale, ktoré sa uplatňujú v klinickej praxi. Vzhľadom k tomu, že problematika detského hydrocefalu je medziodborová, publikácia je určená aj študentom špecializačného štúdia medicíny viacerých odborov – hlavne neurochirurgie, detskej chirurgie, pediatrie, neonatológie, neurológie a rádiológie. Som presvedčený, že publikácia bude užitočná aj pre lekárov vyššie uvedených medicínskych odborov, ktorí poskytujú zdravotnú starostlivosť deťom s hydrocefalom.
 

Vybrané medicínsko-právne kapitoly v súdnom lekárstve

Autor: Jozef Krajčovič

anotačný obrázok

Súdne lekárstvo ako samostatný medicínsky odbor v systéme lekárskych vied okrem zodpovedania otázok lekárskeho a biologického obsahu napomáha riešiť skutkové a dôkazové otázky pre potreby práva a zdravotníctva. Kontinuálne sa potvrdzuje nevyhnutnosť, aby pri výkone spravodlivosti podávali lekári svoje svedectvo, resp. odborné stanovisko o veciach lekárskej či biologickej povahy pre potreby práva pri súdnom rozhodovaní (pro foro iudiciario). V posledných rokoch neustále sa meniace právne predpisy s bezprostredným dosahom na výkon zdravotníckeho povolania a učebnice súdneho lekárstva, postupom času stále viac strácajúce v tejto problematike na aktuálnosti, viedli autora k zosumarizovaniu a spísaniu prehľadu najpodstatnejších špecifických medicínsko-právnych tém, aktuálnych nielen pre odbor súdne lekárstvo. Ako ukazuje pedagogická prax, na lekárskych fakultách je možno pozorovať určitú nedostupnosť či priam chýbanie adekvátnych informácií pre študentov LF, ale aj lekárov z rôznych medicínskych odborov, ktorí sú z času na čas nútení zaoberať sa niektorými medicínsko-právnymi otázkami tak, ako sa vynárajú v ich klinickej praxi. Smerovanie tejto práce je teda nielen ku študentom v pregraduálnej príprave na budúce lekárske povolanie, ale aj k lekárom v postgraduálnej špecializačnej príprave a vzdelávaní v snahe aspoň čiastočne vyplniť chýbajúce alebo časom prežité medicínsko-právne teorémy a poznatky, vrátane medicínskych výkladov právnych predpisov a zákonov.

Onkologická problematika

Autor: Zita Belejová

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Nádorové ochorenie. Rozdelenie nádorov. Sarkómy. Rizikové faktory - chemické, fyzikálne, ganetické. Prevencia - primárna, sekundárna, terciárna. Samovyšetrovanie - hlava, krk, koža, trup a končatiny, prsníky. Vyšetrenia pre určenie diagnózy - neinvazívne, invazívne. Cytologická diagnostika. Nádorové markery. Nádorové ochorenie prsníka. Rakovina tela maternice. Nádorové ochorenie pľúc. Nádory tráviaceho traktu. Liečebné modality v onkológii.

Sociológia a sociológia zdravotníctva

Autor: Simona Kelčíková

anotačný obrázok

Prednáška pre študentov 3. ročníka študíjného odboru Pôrodná asistencia a 2. ročníka odboru Ošetrovateľstvo.

Nové trendy a perspektívy v histológii

Autor: Marian Adamkov

anotačný obrázok

Neperiodická publikácia „Nové trendy a perspektívy v histológii“ obsahuje 16 vedeckých článkov z oblasti histológie a embryológie a príbuzných medicínskych odborov. Väčšina článkov prezentuje vedecké výsledky, ktoré boli dosiahnuté v poslednom období.

Mikrobiológia a imunológia

Autor: Elena Nováková

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Obsah prednášky: Terminológia. Bunky - rozdelenie, tvary, požiadavky na kyslík. Antibiotiká - rozdelenie podľa pôvodu, rozdelenie podľa použiteľnosti, bakteriostáza, baktericidita, mechanizmus účinku antibiotík, nežiadúce účinky, toxické účinky, rezistencia, testovanie citlivosti na antibiotiká. Patogenita - typy patogénov. Fyziologická mikrobiálna flóra - význam, pôsobenie, rozdelenie, zmena zloženia. Patogenéza. Baktérie - klasifikácia. Vírusy. Morfológia. DNA vírusy. RNA vírusy. Huby - biológia a klasifikácia húb. Mykózy - rozdelenie (povrchové, kožné, podpovrchové, systémové,oportúnne). Patogénne huby. Parazity.

Ochorenia pečene

Autor: Beatrice Škapcová

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Pečeň. Vyšetrenie pečene. Funkcie pečene. Chronické hepatitídy. Definícia CHH. Histopatologická definícia. Etiologická klasifikácia CHH. CHH biliárna. Postihnutie pečene typu CHH, laboratórny obraz I., laboratórny obraz II. Zobrazovacie metódy - USG pečene, MRCP,  ERCP. Biopsia pečene. NAFLD - nealkoholová tuková choroba pečene - rizikové faktory, etiológia a patogenéza, steatóza pečene. Nealkoholická steatohepatitída - NASH - klinický obraz, diagnostika, špecifická terapia. Alkoholové poškodenie pečene. Rizikové faktory.Klinický obraz. Diagnostika. Poliekové poškodenie pečene - rizikové faktory, manifestácia, diagnostika. Autoimunitná hepatitída. CHH pri metabolických poruchách. Primárna biliárna cirhóza. Primárna sklerotizujúca cholangitída. Konečné štádium - cirhóza pečene. Klinický obraz cirhózy. Komplikácie cirhózy. Terapia - nefarmakologická, hepatiká, špecifická. Liečba komplikácií. Transplantácia pečene.

Zásady racionálnej (zdravej) výživy

Autor: Magdaléna Szárazová

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Vzťah výživy a zdravia. Podvýživa. Nadvýživa. Základné živiny - bielkoviny, tuky, sacharidy. minerálne látky a vitamíny. Makroelementy. Mikroelementy. Energická a biologická hodnota stravy. Výživa v prevencii civilizačných ochorení. Potravinová pyramída zdravej výživy. Zásady racionálnej (zdravej) výživy. Kľúčové oblasti pre vzťah výživy a zdravia.

Endoskopické vyšetrovacie metódy

Autor: Petronela Osacká

anotačný obrázok

Endoskopické vyšetrovacie metódy sú moderné invazívne vyšetrovacie a operačné metódy, ktoré umožňujú prehliadať priamo zrakom dutiny ľudského tela, orgány uložené v týchto dutinách a vnútro dutých orgánov. Tieto dutiny sa prehliadajú pomocou špeciálnych prístrojov - endoskopov.

Materiály sa zaoberajú týmito témami: Endoskopické vyšetrenie dýchacích ciest. Endoskopia tráviaceho traktu. Rektoskopia. Kolonoskopia. Endoskopiská retrogradná cholangiopankreatografia (ERCP). Cystoskopia.

Punkcie

Autor: Petronela Osacká

anotačný obrázok

Punkcia je nabodnutie telovej dutiny, orgánu alebo patologického útvaru špeciálnou punkčnou ihlou.

Materiály sa zaoberajú týmito témami: Lumbálna punkcia, abdominálna punkcia, pleurálna punkcia, odber kostnej drene, sternálna punkcia, odber kostnej drene na cytologické vyšetrenie – náter, punkcia kĺbov.