Význam transkraniálnej dopplerovskej sonografie v manažmente detského hydrocefalu

Detský hydrocefalus predstavuje patologický stav, pri ktorom v dôsledku nadmerného hromadenia mozgomiechového moku vzniká rozšírenie mozgových komôr a zvýšenie vnútrolebkového tlaku s negatívnym ovplyvnením funkcie a štruktúry mozgu. Cieľom drenážnych výkonov u detí s hydrocefalom je zabezpečiť alternatívnu drenáž mozgomiechového moku s následným poklesom vnútrolebkového tlaku a úpravou potenciálne reverzibilných patologických zmien. Úspešná, správne a skoro vykonaná drenážna operácia vytvára základné podmienky na dosiahnutie dobrého výsledného neurologického stavu dieťaťa – bohužiaľ, automaticky ho nezaručuje. Štandardne sa pri indikácii drenážneho výkonu zohľadňuje hlavne klinický obraz dieťaťa a výsledky pomocných zobrazovacích vyšetrení. Včlenenie transkraniálnej dopplerovskej sonografie s neinvazívnym, pri lôžku pacienta dostupným a ľahko opakovateľným, posúdením mozgovej cirkulácie prináša cenné informácie funkčného charakteru, ktoré sa úspešne uplatňujú u detí s hydrocefalom v rámci indikácie a načasovania drenážneho výkonu. Predkladaný učebný text sa zaoberá problematikou detského hydrocefalu s prehľadom etiopatofyziológie, biomechaniky vnútrolebkového priestoru a klinickej manifestácie hydrocefalu. Súčasne ponúka podrobné informácie o využití transkraniálnej dopplerovskej sonografie v manažmente dieťaťa s hydrocefalom.
Rozčlenenie textu do jednotlivých kapitol a podkapitol ponúka čitateľovi možnosť zamerať sa na informácie, ktoré sú pre neho aktuálne potrebné. Cieľom učebného textu je poskytnúť študentom pregraduálneho štúdia všeobecného lekárstva a študentom postgraduálneho štúdia nové poznatky o detskom hydrocefale, ktoré sa uplatňujú v klinickej praxi. Vzhľadom k tomu, že problematika detského hydrocefalu je medziodborová, publikácia je určená aj študentom špecializačného štúdia medicíny viacerých odborov – hlavne neurochirurgie, detskej chirurgie, pediatrie, neonatológie, neurológie a rádiológie. Som presvedčený, že publikácia bude užitočná aj pre lekárov vyššie uvedených medicínskych odborov, ktorí poskytujú zdravotnú starostlivosť deťom s hydrocefalom.

Obsah vzdelávacieho materiálu neprešiel špecializovanou terminologickou, jazykovou, gramatickou a štylistickou korektúrou. Za uvedené stránky vzdelávacieho materiálu zodpovedá autor.

Všetky práva vyhradené. Publikácia ani žiadna jej časť sa nesmie reprodukovať, ukladať do informačných systémov alebo iným spôsobom rozširovať (fotografickou reprodukciou, elektronicky) bez predchádzajúceho písomného súhlasu autora.