Ústav verejného zdravotníctva , Jesseniova lekárska fakulta Univerzity Komenského, http://www.jfmed.uniba.sk/index.php?id=2062

Vybrané kapitoly z preventívneho pracovného lekárstva I.

Autor: Romana Ulbrichtová

anotačný obrázok

Vysokoškolské skriptá poskytujú ucelený prehľad a súhrn aktuálnych informácií zo zahraničnej aj domácej literatúry. Skriptá neboli projektované ako komplexné a kompletné preventívne pracovné lekárstvo. Do ich obsahu sú zaradené témy, ktoré sú, podľa nášho názoru a presvedčenia, v súčasnosti najaktuálnejšie. Sú to témy zamerané na fyziológiu človeka a v dnešnej dobe najčastejšie sa vyskytujúce riziká v pracujúcej populácii, ktorými sú popri psychickej aj celková fyzická a lokálna svalová záťaž. Text skrípt je rozdelený do siedmich kapitol.

Objektivizácia faktorov životného a pracovného prostredia I.

Autor: Jela Čajdová

Tieto učebné texty slúžia na pochopenie základných princípov chemických a fyzikálnochemických metód, ktoré sú súčasťou úradnej kontroly potravín a štátneho zdravotného dozoru vo všetkých oblastiach verejného zdravotníctva. Mali by poskytnúť základnú orientáciu v zložitej problematike javov a procesov, ktorými sa získava požadovaná informácia o skúmaných zložkách. Taktiež by mali objasniť postupy laboratórií na zavedenie nových metód a ich činnosti, ktoré po zavedení metód vykonávajú na dosiahnutie čo najpresnejších a najreprezentatívnejších výsledkov skúšania. Keďže súčasťou laboratórnych analýz je tiež zmyslové posudzovanie vody, potravín a kozmetických výrobkov, časť študijného materiálu sa v stručnosti zaoberá aj problematikou senzorickej analýzy a možnosťou jej využitia vo verejnozdravotníckej praxi.

 

Vybrané kapitoly z hygieny životného prostredia II

Autor: Stanislav Kuka

anotačný obrázok

Druhá časť rovnomenných skrípt sa venuje ovplyvňovaniu prírodných zložiek životného prostredia ľudskými aktivitami. Venuje sa tiež zložkám životného prostredia, ktoré majú antropogénny pôvod – boli vytvorené pre uspokojovanie potrieb ľudskej civilizácie. Problematika je rozvrhnutá do troch ucelených kapitol: 1. Antropogénne vplyvy na životné prostredie, 2. Bývanie a zdravie, 3. Niektoré zariadenia občianskej vybavenosti z pohľadu verejného zdravotníctva.
Skriptá kladú veľký dôraz na tézu o trvalo udržateľnom rozvoji ľudskej spoločnosti a poukazujú na mnohé rozpory medzi reálnym stavom životného prostredia na Zemi a žiadúcim stavom, ktorý zodpovedá uvedenej téze a podporuje populačné zdravie.
 

Vybrané kapitoly z hygieny životného prostredia I.

Autor: Stanislav Kuka

anotačný obrázok

Hygiena životného prostredia sa zaoberá vplyvom faktorov životného prostredia na zdravie ľudí. Jej cieľom je presadzovanie a udržanie takých životných podmienok, ktoré podporujú zlepšovanie a upevňovanie zdravia, súčasne tiež maximálnu ochranu biosféry. Skriptá sú zamerané na základné zložky prírodného, ale i antropogénne zmeneného životného prostredia, t. j. vzduch, vodu a pôdu, posudzované z hľadiska ich vplyvu na ľudský organizmus. Prinášajú prehľad zodpovedajúcich aktuálnych legislatívnych dokumentov, obrázky, tabuľky a rozširujúce texty pre bližšie objasnenie problematiky.

 

Verejné zdravotníctvo a imunizácia

Autor: Henrieta Hudečková

anotačný obrázok

Imunizácia - jedno z najvýznamnejších preventívnych opatrení proti prenosným ochoreniam má dlhú históriu, hoci do rutinnej praxe bolo zavedené len v 20.storočí. Je jednou z najmodernejších zbraní a súčasne najlacnejších spôsobov ochrany zdravia v modernej medicíne. Vplyv očkovania na zdravie celej populácie a zabezpečenie nezávadnej pitnej vody má obrovský celosvetový význam na znížení chorobnosti a úmrtnosti. Spolu s objavením antisepsy a antibiotík patrí medzi najväčšie objavy za posledných dvesto rokov.

Vakcinológia

Autor: Henrieta Hudečková

anotačný obrázok

K najefektívnejším spôsobom prevencie prenosných ochorení a navodenia imunity jedinca i kolektívu patrí imunizácia. Pod týmto pojmom rozumieme vytváranie nešpecifickej a špecifickej imunitnej odpovede v ľudskom organizme na vakcínový antigén, adjuvans alebo ostatné zložky vakcíny. Samotná vakcinácia alebo očkovanie je vlastné vpravenie očkovacej látky do organizmu.

Základy klinickej medicíny I.

Autor: Viera Švihrová

anotačný obrázok

Významnou úlohou verejného zdravotníctva je osloviť a získať zdravých ľudí s cieľom predchádzať vzniku ochorení. Poznanie základov klinickej medicíny je preto pre verejné zdravotnícvo dôležité a nevyhnutné. Predkladaný učebný text zahŕňa definíciu zdravia a choroby, formy prevencie, zásady vedenia zdravotnej dokumentácie, získanie anamnézy, základné fyzikálne vyšetrenie a prehľad pomocných vyšetrovacích metód v rozsahu vhodnom pre študentov bakalárskych študijných programov verejného zdravotníctva.

PREVENTÍVNE PROGRAMY, OČKOVANIE SENIOROV

Autor: Henrieta Hudečková

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Očkovanie. Očakávané výsledky preventívneho očkovania. Vývoj a verejno-zdravotný význam imunizačného programu. NÁRODNÝ IMUNIZAČNÝ PROGRAM SR. 1961 – prvá schéma publikovaná WHO. Expanded Programme on Immunization 1977 – EPI manuál. 2004 – imunizácia v praxi. Prečo odporúčania WHO ? Obsah odporúčaní. História vakcín. Rozvoj vakcín, 1900–2000. OČKOVACIE LÁTKY. Očkovanie a imunitný systém. Prirodzená a získaná imunita. Mechanizmus imunitnej odpovede. OČKOVACÍ KALENDÁR DETÍ NA ROK 2015. OČKOVANIE DOSPELÝCH -MANAŽMENT. Epidemiologická situácia na Slovensku vo výskyte ochorení, proti ktorým preventívne očkujeme.

Práca bola podporená Agentúrou na podporu výskumu a vývoja (číslo grantu APVV-0096-12).

Systém zdravotnej starostlivosti a jeho financovanie

Autor: Viera Švihrová

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Legislatívny rámec zdravotníctva SR. Systém organizácie zdravotníctva SR. Zdravotná starostlivosť. Zariadenia ambulantnej starostlivosti. Zariadenia ústavnej starostlivosti. Zariadenia lekárenskej starostlivosti. Rozdelenie systémov. Porovnanie. Princípy verejného zdravotného poistenia. Vzťahy –ako „idú“ financie? Kto je poistený? Kto platí poistné? Čo je to solidarita v zdravotnom poistení? Solidarita v praxi = prerozdeľovanie vybraného poistného –prečo? Solidarita v praxi –ako (vývoj zmien)? S kým musia mať poisťovne zmluvy? Financovanie zdravotníctva. Zdroje na zdravotnú starostlivosť. Disponibilné zdroje. Spôsob platby = platobné metódy. Kapitácia (a aj cena bodu). Ambulancie –lekári špecialisti. Ústavná zdravotná starostlivosť –vývoj. Úhrada zdravotnej starostlivosti v cudzine. Liečba v cudzine –plánovaná. Cezhraničná zdravotná starostlivosť. Cezhraničná zdravotná starostlivosť.

Zásady racionálnej (zdravej) výživy

Autor: Magdaléna Szárazová

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Vzťah výživy a zdravia. Podvýživa. Nadvýživa. Základné živiny - bielkoviny, tuky, sacharidy. minerálne látky a vitamíny. Makroelementy. Mikroelementy. Energická a biologická hodnota stravy. Výživa v prevencii civilizačných ochorení. Potravinová pyramída zdravej výživy. Zásady racionálnej (zdravej) výživy. Kľúčové oblasti pre vzťah výživy a zdravia.