Ústav patologickej fyziológie, Jesseniova lekárska fakulta Univerzity Komenského, http://www.jfmed.uniba.sk/index.php?id=2061

Fyziológia a patofyziológia nosa, jej význam pre funkciu dolných dýchacích ciest

Autor: Mariana Brozmanová, Jana Plevková

anotačný obrázok

Ústav patologickej fyziológie JLF UK sa v rámci svojho výskumného zamerania venuje problematike ochorení respiračného systému už niekoľko dekád. Jednou z nosných tém sú aj patologické procesy v nosovej dutine a ich vplyv na funkciu dolných dýchacích ciest predovšetkým vo vzťahu k astme a syndrómu chronického kašľa. Pracovisko školí množstvo doktorandov ako aj študentov v rámci ŠVOČ, ktorí so záujmom pracujú v laboratóriách ústavu patologickej fyziológie, píšu svoje diplomové práce a z mnohých sa stávajú naši doktorandi a následne kolegovia.
Druhé, obohatené vydanie sme pripravili ako učebnicu venovanú predovšetkým im – študentom prichádzajúcim na naše pracovisko v rámci ŠVOČ a prípravy diplomovej práce a tým, ktorých zaujíma problematika komplexných vzťahov horných a dolných dýchacích ciest.

Simulačná a virtuálna výučba vo fyziológii, patologickej fyziológii a farmakológii

Autor: Juraj Mokrý, Daniela Mokrá, Ingrid Tonhajzerová, Jana Plevková, Martina Antošová

anotačný obrázok

Predložené učebné texty ponúkajú pedagógom a študentom návody, ako obohatiť a najmä uľahčiť pochopenie niektorých oblastí a zvýšiť retenciu získaných vedomostí z kľúčových funkčných predmetov, t.j. fyziológie, patologickej fyziológie a farmakológie. Rozdelené sú do troch hlavných častí, v ktorých postupne popisujeme dostupné simulátory, softvéry, ale aj demonštrujeme príklady kazuistík a prehľady vybraných ilustratívnych videofilmov verejne dostupných na internete.
Väčšina simulátorov je dostupná v Simulačnom a výučbovom centre JLF UK v Martine. Softvéry sú dostupné buď vo vnútrofakultnej sieti alebo nimi disponujú samotné pracoviská.
Vyzývame študentov, ale aj pedagógov, aby sa s textami oboznámili, využívali ich na obohatenie výučby, či samoštúdia, a najmä aby autorom poskytli následne spätnú väzbu, prípadne navrhli ďalšie možnosti využívania moderných technológií a pedagogických postupov v každodennej výučbovej praxi.
Pevne veríme, že si tieto učebné texty nájdu miesto vo výučbe jednotlivých predmetov a že sa stanú predmetom aktualizácií v súlade s vývojom v jednotlivých odboroch. To je aj jeden z dôvodov, prečo sú učebné texty vydané elektronicky a verejne dostupné prostredníctvom internetu – uľahčuje to ich budúcu aktualizáciu, rozširuje to spektrum potenciálnych záujemcov a umožňuje priame prepojenie na jednotlivé odkazy na internete.

Stresory, stres

Autor: Renata Péčová, Miloš Tatár

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Stresory, stres - definície. Delenie stresorov. Nervové mechanizmy stresu. Humorálne mechanizmy stresu. Metabolické zmeny počas stresovej reakcie organizmu. Ochorenia, kde stres môže byť jedným z faktorov predčasného vzniku a najmä urýchlenia patologických procesov.                                                                                                           

Patologická fyziológia pre zubné lekárstvo

Autor: Miloš Tatár, Ján Hanáček, Renáta Péčová, Jana Plevková

Neoddeliteľnou súčasťou pregraduálnej prípravy študentov študijného programu zubné lekárstvo sú aj základné poznatky z patologickej fyziológie, ktoré sú teoretickým základom na výučbu klinických predmetov. Cieľom učebnice je skompletizovanie poznatkov, ktoré študenti získajú na prednáškach a seminároch, a z niekoľkých ďalších tém, ktoré nie sú súčasťou plánovanej výučby počas semestra. Vychádzali sme z tém, ktoré sú už dlhé obdobie súčasťou plánovanej výučby a samoštúdia študentov študijného programu všeobecné lekárstvo.

 

Patofyziologické kompendium pre chirurgiu. Učebný text pre študentov medicíny.

Autor: Marián Kollárik, Miloš Tatár

Názov učebnice predstavuje hlavný cieľ: „podstatné poznatky zo všeobecnej a špeciálnej patologickej fyziológie pre štúdium chirurgie“. Väčšina študentov piateho a šiesteho ročníka lekárskej fakulty čiastočne zabudla poznatky získané počas štúdia patologickej fyziológie v treťom ročníku. Tento fakt možno vysvetliť zmenou študijného úsilia poslucháčov na klinické predmety. Napriek tomu pri príprave na štátnu skúšku z chirurgie, ale aj na iné skúšky z klinických predmetov, študenti zistia, že si potrebujú obnoviť poznatky z patologickej fyziológie. Cieľom nášho snaženia, ktoré vyšlo z požiadaviek vedecko-pedagogických pracovníkov chirurgických odborov, bolo pripraviť učebný text, v ktorom študenti nájdu súčasné podstatné poznatky o patomechanizmoch chirurgických ochorení. Symptomatológia sa analyzuje len z hľadiska vysvetlenia patogenézy ochorení, a preto sa z klinického hľadiska komplexne nerozoberá.

 

Patofyziológia diabetes mellitus

Autor: Jana Plevková

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Diabetes mellitus. Výskyt diabetes mellitus. Klasifikácia diabetes mellitus. Glykémia. Odsun glukózy z krvi do buniek. Hypoglykémia. Hyperglykémia. Účinky inzulínu. Inzulínový receptor. Patogenetické mechanizmy vedúce k rozvoju diabetes mellitus. Diagnostické kritériá diabetes mellitus. Orálny glukózový tolerančný test. Hodnotenie glykémie a OGTT. Mechanizmy hyperglykémie. Klinické štádiá diabetes mellitus. Diabetes mellitus 1. typu. Autoimunitný diabetes mellitus. Symptómy a príznaky DM 1. typu. Diabetes mellitus 2.typu. Syndróm inzulínovej rezistencie. Patogenéza diabetes mellitus 2. typu. Symptómy a príznaky diabetes mellitus 2. typu. Akútne komplikácie DM. Hypoglykémia. Ketoacidóza a ketoacidotická kóma. Hyperosmolárna hyperglykemická neketoacidotická kóma. Chronické komplikácie diabetes mellitus. Extracelulárne zmeny. Diabetická angiopatia. Diabetická retinopatia. Diabetická nefropatia. Diabetická neuropatia. Nešpecifické komplikácie. Diabetická noha.

Elektrokardiografia

Autor: Ján Hanáček, Jana Plevková

anotačný obrázok

Základné mechanizmy porúch elektrickej funkcie srdca a ich manifestácia na EKG krivke.

Učebný text určený na prípravu na semináre z elektrokardiografie pre študentov 3. roč. všeobecného lekárstva – druhé vydanie. Cieľom tejto príručky je teda pokúsiť sa objasniť tie mechanizmy, ktoré podmieňujú vznik typických elektrofyziologických zmien v srdci za fyziologických a patologických podmienok a ukázať, ako sa tieto zmeny prejavia na EKG krivke.

 

Patofyziológia najčastejších symptómov a príznakov chorôb kardiovaskulárneho systému

Autor: Ján Hanáček

anotačný obrázok

Hlavné symptómy a príznaky chorôb srdca. Symptómy a príznaky pľúcneho edému.

Patofyziológia vonkajšieho dýchania

Autor: Ján Hanáček

anotačný obrázok

Hlavné časti dýchacieho systému. Súčasti vonkajšieho dýchania. Ventilácia pľúc a jej poruchy. Vplyv zmien frekvencie dýchania a dychového objemu na intenzitu alveolárnej ventilácie. Zdravý človek s hlbokým, pomalým dýchaním. Základné príčiny a mechanizmy podieľajúce sa na vzniku hyperkapnie a hypokapnie. Alveolárna hyperventilácia. Organické poruchy dýchacieho a ďalších systémov organizmu. Fyziologické mechanizmy. Distribúcia vdýchnutého vyduchu v pľúcach a jej poruchy. Základné typy distribúcie alveolárneho objemu a alveolárnej ventilácie.Mechanizmy vzniku priestorovej a časovej nerovnomernosti ventilácie alveolárnych jednotiek. Vplyv gravitácie na distribúciu alveolárneho objemu a alveolárnej ventilácie. Regionálne rozdiely vo ventilácii AJ podmienené gravitáciou a biofyzikálnymi vlastnosťami AJ. Difúzia plynov v pľúcach a jej poruchy. Mechanizmy ovplyvňujúce difúziu plynov cez alveolo-kapilárnu membránu. Difúzia CO2 cez alveolo-kapilárnu membránu a jej poruchy. Proces difúzie CO2 v pľúcach. Difúzia O2 cez alveolo-kapilárnu membránu a jej poruchy. Proces difúzie O2 v pľúcach. Patologické procesy ovplyvňujúce difúziu O2 z alveol do krvi. Príčiny zníženia/zvýšenia veľkosti transfer faktora. Pľúcna cirkulácia a jej poruchy. Vplyv gravitácie na distribúciu perfúzie v pľúcach. Zmeny distribúcie krvi v pľúcach vplyvom fyziologických a patologických procesov. Vplyv fyziologických a patologických procesov na perfúziu pľúc. Pomer ventilácie ku perfúzii a jeho poruchy. Regionálne rozdiely v alveolárnej ventilácii a alveolárnej perfúzii podmienené gravitáciou a ich vplyv na lokálne V¢ A/QA pomery. Hlavné typy ventilačno - perfúznych vzťahov za fyziologických a patologických podmienok.

PF pľúcnej a viscerálnej cirkulácie

Autor: Miloš Tatár

anotačný obrázok

Pľúcna cirkulácia - anatómia, hemodynamika. Pľúcna tromboembolická choroba - vplyvy na pľúca, vplyvy na srdce a cirkuláciu. Pľúcna hypertenzia. Ischémia orgánov brušnej dutiny. Fyziológia črevnej cirkulácie. Črevná ischémia. Mechanizmy črevnej ischémie. Ischemické poškodenie črevnej sliznice. Mediátory črevného pôvodu pôsobiace systémovo. Syndrómy spôsobené ischemickým poškodením GIT-u. Črevo ako "motor" multiorgánového zlyhania.