Špecifiká komunikácie so seniormi
Prednáška pre poslucháčov UTV.
Komunikácia úvod - univerzálna definícia, nástroj. Proces komunikácie. Komunikácia- profesionálna zručnosť ZP/sestry. Komunikácia v ošetrovateľstve. Interdisciplinárna komunikácia. Komunikačné zručnosti. Efektívna verbálna komunikácia - kritériá. Paralingvistika. Neverbálna komunikácia. Empatia. Aktívne počúvanie. Ticho v komunikácii. Bariéry empatického porozumenia. Ako sa učiť empatii. Intervencie empatickej komunikácie. Hodnotová stránka reči. Evalvačné prvky komunikácie. Devalvačné prvky komunikácie. Špecifiká komunikácie so seniormi. Determinanty komunikácie so seniormi pri poskytovaní starostlivosti. Zmeny ovplyvňujúce komunikáciu seniorov. Odporúčania pre komunikáciu so seniormi.
Súbor prezentácií z predmetu Ošetrovateľstvo
Prednášky sú zamerané na ošetrovateľstvo ako vedný odbor, jeho koncepciu, profesijné a legislatívne normy, registráciu a reguláciu ošetrovateľského povolania. Ďalej sa venujeme odbornej terminológii, klasifikačným systémom v ošetrovateľstve so zameraním na NNN alianciu, tiež kvalite poskytovanej ošetrovateľskej starostlivosti, nástrojom kontinuálneho zvyšovania kvality poskytovanej starostlivosti - štandardom a mapám ošetrovateľskej starostlivosti. Prednášky sú ďalej zamerané na vznik a vývoj konceptuálnych modelov. Charakterizujeme biomedicínsky model, hlavné východiská vzniku konceptuálnych modelov, metaparadigmatický systém ošetrovateľstva. Podrobnejšie sa venujeme Nightingaleovej environmentálnemu modelu, Hendersonovej modelu štrnástich ľudských potrieb a Oremovej modelu sebaopatery. Prezentácie sú doplnené tabuľkami, schémami, súhrnom a literárnymi odkazmi.
Psychológia v pôrodnej asistencii
Poznanie a porozumenie psychologického prežívania tehotnej a rodiacej ženy napomáha efektívnej komunikácií medzi pôrodnou asistentkou a klientkou, a prispieva tak k zvyšovaniu kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Tento učebný text určený predovšetkým študentkám pôrodnej asistencie si kladie za cieľ priblížiť tie oblasti v rámci poskytovania starostlivosti v pôrodnej asistencii, kde poznanie psychologických súvislostí zohráva svoju významnú rolu. Prezentované poznatky sa zaoberajú psychologickými aspektami prežívania tehotenstva, pôrodu a popôrodného obdobia (s dôrazom na základný prehľad psychopatológie v tehotenstve a po pôrode). Učebný text sa venuje tiež významu vhodnej komunikácie a prístupu k rodiacej žene, rovnako ako špecifickým situáciám v pôrodnej asistencii z psychologického pohľadu (napr. situácia perinatálnej straty a narodenie dieťaťa so zdravotnými komplikáciami).
Pád -charakteristika, typy, posudzovanie rizika pádu
Posudzovanie rizika pádov – pre vzdelávanie a prax.
(KEGA 048UK-4/2016) 2016-2018
Morse Fall Scale - Stupnica rizika pádu podľa Morse
Štúdia je podporená grantom KEGA 048UK-4/2016 Posudzovanie rizika pádov - pre vzdelávanie a prax.
Riziko pádu v pediatrickej klinickej praxi
Štúdia je podporená grantom KEGA 048UK-4/2016 Posudzovanie rizika pádov - pre vzdelávanie a prax.
Vybraní virtuálni pacienti v pôrodnej asistencii
Virtuálny pacient (ViP) je interaktívna počítačová simulácia reálneho klinického prípadu za účelom zdravotníckeho vzdelávania. Študent, respektíve riešiteľ prípadu v nich hrá rolu zdravotníckeho pracovníka, ktorý získava anamnézu, vykonáva fyzikálne vyšetrenia a robí diagnostické, či terapeutické rozhodnutia. Vysokoškolská učebnica pozostáva z niekoľkých prípadov, ktoré sú prezentované vo virtuálnom prostredí. Sú určené predovšetkým pre študijný program pôrodná asistencia. Pri tvorbe ViP bola použitá virtuálna platforma Open Labyrinth (OL). Obrázky boli vytvorené v programe AVATAR, ktorý obsahuje platforma OL. Fotografie, kreslené obrázky, znaky a video vytvorili samotní autori s podporou technických pracovníkov. Učebnica obsahuje šesť originálnych virtuálnych pacientov v slovenskom jazyku, ktorí sú voľne dostupní a využiteľní tak v pedagogickom procese, ako aj pri samoštúdiu. Každý ViP pozostáva z jednotnej schémy a je ukončený použitou literatúrou.
Poruchy sluchu
Prednáška pre poslucháčov UTV.
Základné pojmy. Ako počujeme. Charakteristika zvuku. Hypacusis – porucha sluchu. Senzorickoneurálna porucha sluchu. Vnútorné ucho – polohovo - akustický orgán. Stredné ucho + slimák. Cochlea – slimák , frekvencie. I. Vyšetrovacie metódy. Novorodenci a deti. II. Vyšetrovanie sluchu. Príčiny porúch sluchu. Poruchy sluchu – čo s tým ?
Hodnotenie antropometrických ukazovateľov a fyziologických funkcií u seniorov
Prednáška pre poslucháčov UTV.
Antropometria je odbor anatomickej afyzickej antropológie, študuje človeka zaspektu zložitosti arozmanitosti morfologických znakov. Zaoberá sa meraním jednotlivých častí ľudského tela a ich porovnávaním.
Priority starostlivosti o seniorov – aspekt spoločenský a zdravotný
Prednáška pre poslucháčov UTV.
Zameranie prednášky: úvod, demografické prognózy, prieskumy verejnej mienky o starnutí, problematika aktívneho starnutia, spoločenské programy, zdravotné programy.