Praktický úvod do metodológie výskumnej práce
Študijný text je určený ako príprava na vypracovanie záverečnej práce pre študentky bakalárskeho a magisterského stupňa vysokoškolského štúdia predovšetkým v odbore pôrodná asistencia, informácie sú však aktuálne aj pre viaceré príbuzné odbory, ako je psychológia, ošetrovateľstvo, verejné zdravotníctvo. Text je zameraný na vysvetlenie a priblíženie základných pojmov z oblasti metodológie vedeckej práce, ako napríklad formulácia vedeckých cieľov a hypotéz, metódy a postupy pri zbere údajov a ich spracovaní, zvolenie zodpovedajúceho výskumného designu. Značná časť textu je venovaná problematike postupu pri písaní záverečnej práce, jej teoretickej a metodologickej časti, a postupu pri prezentovaní výsledkov a ich interpretácie a diskusie. Prehľad teoretických poznatkov je doplnený o množstvo praktických príkladov, keďže cieľom učebného textu je čo najviac zrozumiteľným a praktickým spôsobom vysvetliť základné princípy vedeckej práce. Z tohto dôvodu sa text nevyhol vo viacerých prípadoch určitému zjednodušeniu vysvetľovanej problematiky. Pre záujemcov o hlbšie spoznanie metód vedeckej práce je k dispozícii zoznam rozširujúcej literatúry uvedený na konci skrípt.
Projekt MEFANET - publikácie reporty
Na nasledujúcich stránkach nájdete:
Zborníky, ktoré se zaoberajú všeobecným i konkrétnym využitím moderných informačných technologií pri výučbe lékarskych odborov.
MEFANETin - bulletin projektu MEFANET (ISSN 1804-8013), ktorý začal vychádzať v januári 2008.
Tlačové správy a odborné články, ktoré súvisia s projektom MEFANET.
E-learning na JLF UK v Martine - od základov po prax
Učebné texty pre učiteľov – tvorba e-kurzov, e-testov a ďalších aktivít v prostredí LMS Moodle.
Tieto učebné texty obsahujú na začiatku všeobecné informácie o e-learningu a e-teachingu. Ich hlavným zameraním je však popis spôsobu prípravy elektronických kurzov a elektronického testovania, využitím špeciálne vytvoreného prostredia (moodle), ktorý sa Univerzita Komenského rozhodla využívať. Autori dúfajú, že budú nápomocné pri základnej orientácii užívateľov a najmä že s ich pomocou dôjde k postupnému zintenzívneniu využívania tohto prostredia pre výučbové aktivity.
Knižnično – informačná veda
E -learningový kurz v prostredí LMS Moodle.
E-learningový kurz s názvom Knižnično – informačná veda je obsahovo zameraná na problematiku získavania informácií. Poukazuje na jednotlivé kroky pracovných postup pri vyhľadávaní informácií v elektronických informačných zdrojoch. Jednoduchým spôsobom, pomocou multimediálnych produktov, ktoré kombinujú textový výklad, vizuálne ukážky so zvukom, ponúkame e-learningový kurz. Kurz je určený pre študentov ako doplnok k prezenčnej forme štúdia. Kurz môže byť prínosný aj pre študentov študijných programov celoživotného vzdelávania.
Školenie e-learning a LMS Moodle
Súbor prednášok odprednášaných vrámci školenia Moodle-Learning Management System pre e-learningové kurzy a on-line testovanie študentov.
WikiSkripta
WikiSkripta slúžia k spoločnej tvorbe a zdieľaniu medicínskych výukových materiálov, ktoré boli vytvorené pre študentov a pedagógov všetkých lekárskych fakúlt ČR a SR. Sú určené prevažne pre pregraduálnu výuku a postupne sa plnia výukovými textami. O podporu autorov a dodržovanie úrovne a pravidiel sa stará redakčný tým. Hlavným prínosom WikiSkript je zjednodušenie tvorby učebných materiálov, jednoduchá aktualizácia a inšpirujúca spolupráca s podobne zameranými ľuďmi. Materiály nemajú mať formu encyklopédie, ale skôr pomocou krátkych článkov skladajú jednotlivé texty do podoby kapitol v učebnici. Do tvorby textov sa tak môžu zapájať pedagógovia, externí spolupracovníci ale aj študenti.
Projekt MEFANET
MEFANET je projekt zameraný na budovanie a posilnenie spolupráce lekárskych fakúlt ČR a SR pri rozvoji výučby lékarských a zdravotníckych odborov za pomoci informačných a komunikačných technologií. Projekt MEFANET (MEdical FAculties NETwork) chce v tejto oblasti vytvoriť sieť horizontálne spolupracujúcich výukových pracovísk. Primárnou snahou projektu MEFANET je uľahčiť spoluprácu pracovných tímov z rôznych fakúlt a umožniť študentom a pedagógom jednoduchú dostupnosť elektronických výukových materiálov.
Fytoterapia z pohľadu súčasnej doby
Prednáška pre poslucháčov UTV.
História. Čo a kedy zbierame. Zásady zberu liečivých rastlín. Sušenie a skladovanie liečivých rastlín. Obsahové látky v liečivých rastlinách I. - karatenoidy, fytosteroly, alkaloidy, bielkoviny, celulóza, silice, II. - triesloviny, flavonoidy, bioflavonoidy, III. - saponíny, fytoncídy, IV. - horčíny, zemežlč, zlatobyľ, V. - pycnogenol, zázvor, rakytník. Niektoré liečivé rastliny. Nežiadúce účinky liečivých rastlín. Strom Ginkgo Biloba. Adaptogény. Použitie liečivých rastlín (forma). Využitie fytoterapie pri niektorých diagnózach.
Ochrana neživej prírody. Kras regiónu Turiec.
Prednáška pre poslucháčov UTV.
Obrazové kazuistiky
Ďalšou novinkou portálu je možnosť, ako spracovať klinický obrazový materiál pre potreby výučby. Obrazové kazuistiky umožňujú vytvárať špeciálny typ článku, ktorý patrí do kategórie multimediálnych učebných pomôcok. Hlavným cieľom je pomôcť predovšetkým klinickým pracoviskám, urychliť ich náročný a často i zdĺhavý postup pri usporiadávaní nazbieraných podkladov.