Ústav ošetrovateľstva, Jesseniova lekárska fakulta Univerzity Komenského, http://www.jfmed.uniba.sk/index.php?id=2048

Vybrané kapitoly z paliatívnej ošetrovateľskej starostlivosti

Autor: Jana Nemcová

anotačný obrázok

Učebný text je určený pre vzdelávanie študentov, ktorí sa pripravujú na vykonávanie sesterskej profesie, ako aj sestrám a pedagógom, ktorí sa venujú starostlivosti a edukácii o nevyliečiteľne chorých v domácom prostredí, či inštitúciách.
Text je členený na štyri kapitoly. Prvá kapitola sa zameriava na historické súvislosti, súčasné definovanie, charakteristiku a ciele paliatívnej starostlivosti. Ďalšie tri kapitoly sú venovanné najčastejším obťažujúcim symptómom a problémom v telesnej, psychickej a spirituálnej oblasti. Jednotlivé obťažujúce symptómy a problémy sú opísané so zreteľom na ich prejavy, posudzovanie a odporúčané intervencie pre ich odstránenie, či zmiernenie.

Gerontologická, geriatrická a ošetrovateľská problematika

Autor: Ivana Bóriková

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Materiál sa venuje témam - demografické aspekty starnutia populácie, zdravotné aspekty starnutia populácie, gerontologické ošetrovateľstvo, kritické aspekty starostlivosti.

Rizikové faktory vzniku kardiovaskulárnych ochorení

Autor: Ivana Bóriková

anotačný obrázok

Učebný materiál prezentuje v prehľade problematiku rizikových faktorov vzniku kardiovaskulárnych ochorení podľa európskych odporúčaní, možnosti prevencie a oblasti edukácie.

Ošetrovateľstvo

Autor: Katarína Žiaková, Elena Gurková, Radka Šerfelová

anotačný obrázok

Prednášky sú zamerané na charakteristiku biomedicínskeho modelu, hlavné východiská konceptuálnych modelov, definíciu metaparadigmy a jej význam pre ošetrovateľstvo. Ďalšie prednášky sú orientované na prezentáciu Gordonovej funkčných a dysfunkčných vzorcov zdravia, Hendersonovej modelu a Oremovej modelu sebaopatery s definovaním základných metaparadigmatických pojmov. Posledná prednáška je venovaná problematike evidence based practice, v ktorej sú popísané princípy a fázy EBP.  Prezentácie sú doplnené tabuľkami, schémami, súhrnom a literárnymi odkazmi. V druhej časti prednášok sa venujeme prezentácii Nightingaleovej environmentálneho modelu s definovaním základných metaparadigmatických pojmov. Ďalej sa venujeme prezentácii klasifikačných systémov v ošetrovateľstve so zameraním na NNN alianciu, nástrojom kontinuálneho zvyšovania kvality poskytovanej starostlivosti - štandardy a mapy ošetrovateľskej starostlivosti, ako aj problematike registrácie a regulácie ošetrovateľského povolania.

Edukácia a kompliancia pacienta s chronickým ochorením so zameraním na bronchiálnu astmu

Autor: Ivana Bóriková

anotačný obrázok

Edukácia pacientov s bronchiálnou astmou
Príspevok sa zameriava na legislatívne a obsahové aspekty edukácie pacienta s chronickým liečiteľným ochorením, akým je aj bronchiálna astma. Zdôrazňuje význam edukácie a edukačnú rolu sestry. Systematická, kontinuálna a štandardne nastavená edukácia pacienta s chronickým ochorením je predpokladom pre naplnenie cieľov self-manažmentu a kontroly ochorenia.

Kompliancia a adherencia u pacienta s chronickým ochorením
Príspevok sa zameriava na dôležitosť spolupráce a dodržiavanie terapeutických odporúčaní u pacienta s chronickým ochorením – bronchiálnou astmou. Vysvetľuje pojmy súvisiace s komplianciou v pozitívnom aj negatívnom slova zmysle, popisuje prediktory nespolupráce (liekové, neliekové), možnosti monitorovania, merania a zlepšenia kompliancie a adherencie pacienta.
 

Vybrané kapitoly z ošetrovateľskej teórie II

Autor: Katarína Žiaková

anotačný obrázok

Text je určený pre študentov bakalárskeho študijného programu. Prvá kapitola s názvom OŠETROVATEĽSTVO – AKO VEDNÝ ODBOR, VEDA A REGULOVANÉ POVOLANIE sa zameriava na spracovanie nasledujúcich oblastí: charakteristiku ošetrovateľstva ako vedného odboru so zameraním na funkcie sestry, charakteristiku metód ošetrovateľskej starostlivosti, charakteristiku ošetrovateľstva ako vedy so zameraním na jeho metodologické problémy, charakteristiku ošetrovateľstva ako regulovaného povolania. Druhá kapitola s názvom OŠETROVATEĽSKÉ KONCEPTUÁLNE MODELY sa venuje témam: charakteristika a klasifikácia konceptuálnych modelov, vybrané konceptuálne modely: Roperovej, Loganovej, Tierneyovej model životných činností, Leiningerovej model.

Poruchy príjmu potravy

Autor: Mária Zanovitová

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Poruchy príjmu potravy - nebezpečenstvo, vymedzenie - mentálna anorexia, mentálna bulímia, nešpecifikované poruchy príjmu potravy, atypické poruchy príjmu potravy v detstve. Mentálna anorexia - definícia, fyzikálne vyšetrenia, diagnostické kritériá. Definovanie mentálnej bulímie. Ďalšie poruchy. Výskyt porúch príjmu potravy. Etiológia. Biologické faktory. Psychologické faktory. Vplyv stresujúcich životných udalostí. Sociálne a kultúrne faktory. Rodinné faktory. Rizikové faktory. Komplikácie. Liečba. Prevencia.

 

Ošetrovateľský výskum

Autor: Ivana Bóriková

anotačný obrázok

Súbor prednášok k ošetrovateľskému výskumu pre študijný program Ošetrovateľstvo.

Koncepčná fáza výskumného procesu - práca s literatúrou (druhy literárnych a iných dokumentov, vybrané zdroje pre ich vyhľadávanie). Klinický odporúčaný postup - definícia, charakteristika, informačné zdroje. Prax založená na dôkazoch, zdroje informácií.

Ošetrovateľská starostlivosť o pacientov s vybranými ochoreniami dýchacieho systému

Autor: Ivana Bóriková

anotačný obrázok

Predkladané učebné texty prezentujú problematiku štyroch vybraných nozologických jednotiek z akútnych a chronických ochorení dýchacej sústavy – bronchiálna astma, chronická obštrukčná choroba pľúc, pľúcna tuberkulóza a pneumónia. Uvedená je charakteristika ochorenia, príčiny vzniku, symptomatológia, diagnostika, terapia farmakologická aj nefarmakologická, ošetrovateľská starostlivosť a edukácia pacienta. Text obsahuje prehľadové tabuľky a odkazy na rôzne typy literárnych dokumentov.

Ošetrovateľský proces (teória a prax)

Autor: Martina Tomagová, Ivana Bóriková

anotačný obrázok

Učebný text je určený pre účely vzdelávania predovšetkým pre študentov ošetrovateľstva a pôrodnej asistencie, zároveň však môže slúžiť aj sestrám, pôrodným asistentkám a pedagógom. Text je rozdelený do ôsmich kapitol, ktoré sú zoradené podľa jednotlivých fáz metódy ošetrovateľského procesu. Poskytuje komplexný pohľad na problematiku, teoretické poznatky o metóde sú prepojené so súčasnou situáciou v klinickej praxi v Slovenskej republike. Text je obohatený o príklady z ošetrovateľskej praxe, prípadne poukazuje na niektoré chyby pri realizácii metódy v klinickej praxi študentmi ošetrovateľstva a pôrodnej asistencie. Ku jednotlivým kapitolám sú vypracované kontrolné otázky za účelom podpory samoštúdia. Kontrolný test umožňuje overenie vedomostí k problematike. V prílohách sú uvedené dôležité výňatky z legislatívy Slovenskej republiky (platnej k roku 2010), týkajúce sa metódy ošetrovateľského procesu a vedenia zdravotnej dokumentácie. Učebný text poskytuje prehľad domácich a zahraničných literárnych zdrojov k prezentovanej problematike.