Edukácia pacientov s bronchiálnou astmou
Príspevok sa zameriava na legislatívne a obsahové aspekty edukácie pacienta s chronickým liečiteľným ochorením, akým je aj bronchiálna astma. Zdôrazňuje význam edukácie a edukačnú rolu sestry. Systematická, kontinuálna a štandardne nastavená edukácia pacienta s chronickým ochorením je predpokladom pre naplnenie cieľov self-manažmentu a kontroly ochorenia.

Kompliancia a adherencia u pacienta s chronickým ochorením
Príspevok sa zameriava na dôležitosť spolupráce a dodržiavanie terapeutických odporúčaní u pacienta s chronickým ochorením – bronchiálnou astmou. Vysvetľuje pojmy súvisiace s komplianciou v pozitívnom aj negatívnom slova zmysle, popisuje prediktory nespolupráce (liekové, neliekové), možnosti monitorovania, merania a zlepšenia kompliancie a adherencie pacienta.

Kľúčové slová: chronické ochorenie, bronchiálna astma, legislatívne aspekty, právo na informácie, edukačný proces, edukačný program, kompliancia, adherencia, konkordancia, príčiny nespolupráce pacienta, meranie a zlepšenie kompliancie

Ohodnoťte
ako prvý tento článok!

autor: Ivana Bóriková | pracovisko: Ústav ošetrovateľstva | publikované: 11.6.2013 | posledné úpravy: 12.6.2013
citácia: Bóriková Ivana: Edukácia a kompliancia pacienta s chronickým ochorením so zameraním na bronchiálnu astmu. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych disciplín :: Portál Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského [online] 11.6.2013, posledná aktualizácia 12.6.2013 [cit. 2018-08-14] Dostupný z WWW: <http://portal.jfmed.uniba.sk/clanky.php?aid=224>. ISSN 1337-7396.