Nelekárske zdravotnícke vedy

Vybrané aspekty starostlivosti o geriatrického pacienta

Autor: Ivana Bóriková

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov  UTV zo dňa 8.2.2011.

Starnutie, staroba. Gerontológia. Geriatrický pacient. Kto potrebuje starostlivosť? Gerontologické ošetrovateľstvo. Východiská starostlivosti - vek ( Funkčný geriatrický index - nástroje), faktory krehkosti, somatické a funkčné zmeny,  klinické geriatrické syndrómy, špecifiká klinického obrazu a priebehu ochorení, vplyv chorôb. Priority ošetrovateľskej starostlivosti. Štruktúra starostlivosti.

Posudzovanie rizika pádu u hospitalizovaného pacienta

Autor: Ivana Bóriková, Martina Tomagová, Michaela Miertová, Katarína Žiaková

– prax založená na dôkazoch

Projekt KEGA 048UK-4/2016 POSUDZOVANIE RIZIKA PÁDOV - PRE VZDELÁVANIE A PRAX.                                                                                                                

Prevencia pádov v domácom prostredí

Autor: Ivana Bóriková, Martina Tomagová, Michaela Miertová, Katarína Žiaková

KLINICKÉ ODPORÚČANIA PRE SENIOROV A ICH OPATROVATEĽOV.

Projekt KEGA 048UK-4/2016 POSUDZOVANIE RIZIKA PÁDOV - PRE VZDELÁVANIE A PRAX.                                                                                                   

Starostlivosť o dýchanie a dýchacie cesty

Autor: Jana Nemcová

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Starostlivosť o klienta v domácom prostredí s problémami dýchania. Inhalačná aplikácia liekov do dýchacích ciest. Podávanie kyslíka. Starostlivosť o tracheálnu kanylu.                                                         

Starostlivosť o klienta v domácom prostredí s rizikom pádu (bezpečnosť prostredia). Imobilizačný syndróm.

Autor: Martina Lepiešová

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Starostlivosť o klienta v domácom prostredí s rizikom pádu - Pády seniorov. Následky pádov. Riziko pádu. Rizikové faktory pádu –vnútorné, vonkajšie. Riziko pádu 00015. Skríning rizika pádu. Funkčný test chôdze. Intervencie v ZS. Bezpečnostné opatrenia. Riziko pádu v domácom prostredí. Prevencia pádov v domácnosti. Imobilizačný syndróm - zmeny jednotlivých telesných systémov. Základné pojmy. Rizikové faktory. Kostrovosvalový systém. Srdcovocievny systém. Respiračný (dýchací) systém. Metabolický a tráviaci systém. Močový a endokrinný systém. Vylučovanie stolice. Koža. Nervový systém a psychosociálne reakcie. IS-prevencia, intervencie. Polohovanie. Antigravitačná aktivita a vertikalizácia. Cvičenie a rehabilitácia. Polohovacie hodiny. Srdcovocievny systém. Dýchací systém. Ortopnoická poloha.

Funkčné vyšetrenie respiračného, kardiovaskulárneho a močového systému

Autor: Ivana Bóriková

anotačný obrázok

Funkčné vyšetrenie pľúc (FVP) má nenahraditeľné miesto v diferenciálnej diagnostike predovšetkým pľúcnych ochorení (poruchy funkcie dýchacích ciest a pľúc). Samo o sebe nemôže stanoviť diagnózu, vždy je nevyhnutná anamnéza, posúdenie klinických prejavov, fyzikálne vyšetrenie a posúdenie výsledkov ďalších vyšetrovacích metód.

Funkčné vyšetrenie kardiovaskulárneho systému - štandardné 12-zvodové (pokojové) EKG, 24-48 hodinové sledovanie EKG (dynamické EKG) – Holter EKG, 24 hodinové sledovanie TK – tlakový Holter, záťažové vyšetrenie na bicykli – ergometria.

Funkčné vyšetrenie obličiek - klírens endogénneho kreatinínu (GFR), glomerulárna filtrácia, clearance kreatinínu, koncentračný pokus.

 

Starostlivosť o klienta v domácom prostredí s problémami vyprázdňovania moču a stolice.

Autor: Jana Nemcová

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Problémy s vyprázdňovaním moču. Cvičenia v prevencii a pri inkontinencii u žien. Kegelove cvičenia. Pomôcky pri inkontinencii. Intermitentná autokatetrizácia. Starostlivosť o pacienta s PMK. Starostlivosť o pacienta s urostómiou. Starostlivosť o pacienta so stómiou. Starostlivosť o pacienta po vytvorení črevnej stómie. Stomické pomôcky. Výživa pacienta s kolostómiou. Vhodné vs. nevhodné stravovanie.

Enterálna výživa

Autor: Ivan Farský

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Prirodzená výživa vs umelá výživa. Príčiny k indikácii EV. Modulové dietetiká. Per os - Sipping. Výhody sippingu. Výživa sondou-Nasogastrická sonda. Nasoduodenálna, nazojejunálna sonda. Perkutánna endoskopická gastrostómia. Chirurgická jejunostómia. Komplikácie zavedenia a uloženia sondy. Komplikácie enterálnej výživy. Enterálna vs parenterálna výživa. Spôsoby podávania EV.

Kognitívny tréning ako súčasť zdravého starnutia

Autor: Martina Tomagová

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Charakteristika a význam kognitívneho tréningu v procese starnutia. Organizácia kognitívneho tréningu. Ukážky cvičení zamerané na jednotlivé kognitívne funkcie.                                                                         

Inovácia obsahu, foriem a metód na podporu praktických zručností v pôrodnej asistencii

Autor: Martina Bašková, a kol.

anotačný obrázok

Predkladaná multimediálna e-učebnica sa zameriava na oblasť techník v pôrodnej asistencii, ktoré sú koncipované podľa najnovších trendov z hľadiska pôrodnej asistencie, gynekológie a ošetrovateľstva. Učebnica je koncipovaná podľa požiadaviek súčasnej pôrodnej asistencie, rešpektuje koncepcie poskytovania zdravotnej starostlivosti v pôrodnej asistencii, zohľadňuje nové legislatívne úpravy v oblasti kompetencií pôrodných asistentiek.