Kardiológia, angiológia

Vybrané kapitoly z klinickej farmakológie - Antitrombotická a trombolytická liečba

Autor: Martina Šutovská, Soňa Fraňová

anotačný obrázok

Autori sa v predkladanom učebnom texte zaoberajú problematikou antitrombotickej a trombolytickej liečby.
Učebný text je prehľadne členený do 5 kapitol, vhodne ilustrovaný 3 schémami, 16 farebnými obrázkami a 26 tabuľkami, ktoré primerane dopĺňajú informácie uvedené v texte. Autori si kladú za cieľ podať čitateľovi tak na pregraduálnej ako aj postgraduálnej úrovni celkový obraz týkajúci sa farmakológie, patogenézy a prevencie ochorení spojených s trombotickými poruchami hemostázy a ich vlastnej liečby založenej na racionálnych molekulárnych prístupoch.
Vzhľadom na rozsah a veľmi podrobné spracovanie, môže prekladaný učebný text slúžiť aj ako literatúra pre postgraduálne, či kontinuálne vzdelávanie, resp. ako pomôcka pri konkrétnom manažovaní pacienta priamo v klinickej praxi.

Kardiovaskulárne ochorenia - rizikové faktory vzniku a oblasti prevencie

Autor: Ivana Bóriková

anotačný obrázok

Kardiovaskulárne ochorenia (KVO) sú najčastejšou príčinou smrti žien a mužov v Európe. Podľa údajov Štatistického úradu SR a Národného centra pre zdravotnícke informácie (NCZI) v slovenskej populácii tiež dominujú KVO, označované aj ako chronické neinfekčné ochorenia a v príčinách úmrtnosti tvoria viac ako 95 %. Podľa Správy o zdravotnom stave obyvateľstva za roky 2009-2011 boli KVO medzi najčastejšími príčinami smrti v SR, z toho muži 46 % a ženy 60 %. Zo všetkých úmrtí na KVO je viac ako polovica spôsobených ischemickou chorobou srdca (ICHS 55 %), z toho najviac predstavujú úmrtia na akútny infarkt myokardu (IM 8 %), potom nasledujú úmrtia na cievne choroby mozgu (NCMP 18 %), úmrtia zapríčinené aterosklerózou (ASO 10 %) a hypertenznou chorobou (5 %) tak u mužov ako aj u žien.

Vyšetrovacie metódy v kardiológii

Autor: Stanislav Funiak

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

1.časť: Úloha srdca a ciev. Stavba - morfológia srdca. Princípy funkcie srdca. Choroby srdca. Ako možno zistiť chorobu. Význam vyšetrenia srdca. 12 zvodové ekg - normálne štandardné, akútny infarkt myokardu (prednej a spodnej steny), nepretrvávajúca komorová tachykardia, hypertrofia ľavej komory. Dynamická elektrokardiografia - Holter. Záťažové ekg - posúdenie ischémie. Využitie ekg v praxi. Echokardiografia - novinky, 2DE  M mode, 2DE doppler, 2DE farebný doppler. Rádionuklidové vyšetrenie - ventrikulografia, zobrazenie myokardu. Izotopy - EF, zobrazenie myokardu.

2.časť: rtg, MSCT,MR,SKG,e-fyziológia, liečba. rtg a MSCT. ICHS:MSCT,SKG,PKI. NMR. MRI srdca a veľkých tepien. Elektrofyziologické vyšetrenie. Porucha prevodu a jej liečba. Kardioverter - defibrilátor / stimulátor. Katetrizačné vyšetrenie. Typy katétrov. Indikácie na koronarografiu u pacientov so známou ICHS alebo podozrením - triedy a klinické stavy.

Arteriová hypertenzia a celkové kardiovaskulárne riziko

Autor: Anton Farkaš

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Prirodzený vývoj hypertenzie. Hypertenzia - rizikový faktor cievnych chorôb. Rizikové faktory hypertenzie. Subklinické orgánové poškodenie. Diabetes Mellitus. Remodelácia ciev. Nové odporúčania pre liečbu HT (ESC 2007). Začatie antihypertenznej liečby. Nefarmakologické opatrenia. Indikácie pre hlavné skupiny antihypertenzív. Absolútne a relatívne kontraindikácie pre jednotlivé antihypertenzíva. Monoterapia versus kombinovaná terapia. Význam diuretík u postmenopauzálnych žien s artériovou hypertenziou. Kardiovaskulárne rizikové faktory u žien. Hypertenzia a postmenopauzálne ženy. Diuretiká. Saluretiká. Osteoporóza. Hypokaliémia a diabetes.

Manažment akútnych koronárnych syndrómov-Aterotrombóza. Hlavné klinické manifestácie aterotrombózy. Rizikové faktory aterotrombózy. Mortalita u pacientov so závažným ochorením periférnych artérií. Klasifikácia ICHS. Vývoj ICHS. Akútny koronárny syndróm. Aterotrombóza a mikrocirkulácia. STEMI - liečba, indikácie STEMI. Aorto-koronárny bypass. Akútny koronárny syndróm. Protidoštičková liečba. Perkutánna koronárna intervencia.

Ischemická choroba srdca

Autor: František Kovář

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Hlavné klinické manifestácie aterotrombózy. Koronárne artérie. Kaskáda ischemických prejavov. Príčina ICHS. Koronárna ateroskleróza. Rizikové faktory AS - diabetes, TK, cholesterol. Benefit zníženia cholesterolu. Statíny. Pleiotropný efekt statínov. Klasifikácia ICHS. Vývoj ICHS. Klinické príznaky ICHS. Kanadská klasifikácia AP (CCS). Dif.dg. stenokardií. Vyšetrenia pri ICHS. Koronarografia. Intrakoronárny ultrazvuk. Echokardiografia. Perfúzna scintigrafia. MRI, kardioCT. Liečba stabilnej AP. Akútny koronárny syndróm. Stabilný AS plát. Nestabilný AS plát. Aterotrombóza a mikrocirkulácia. Patofyziológia AKS. NSTE AKS (NAP a NSTEMI). Nestabilná AP. Terapia NSTE AKS (hospitalizácia). Riziková stratifikácia AKS. Urgentná invazívna dg.u NAP (<2h). Včasná invazívna dg. u NAP(<72 hod.). Akútny infarkt myokardu. Prejavy AIM. STEMI: EKG obraz. Uvoľnenie markerov nekrózy. Komplikácie AIM. Liečba STEMI. Fibrinolýza. Primárna PKI. KCH u AIM. Revaskularizácia koron. riečiska u ICHS. Chirurgická revaskularizácia. Kanylácia artérie. Diagnostické katétre. Koronárna angiografia. PKI+stent. Normálny KG nález. Distálny kmeň LKA na CABG. Technika CABG. Náhla srdcová smrť - prevencia.

Invazívne diagnostické a terapeutické výkony v kardiológii

Autor: František Kovář

anotačný obrázok

Záznamy z videokonferenčného prenosu z I. internej kliniky JLF UK a MFN. Invazívne diagnostické a terapeutické výkony v kardiológii
Prenos sa uskutočnil v utorok 17.03.2009 od 08.30 hod. do veľkej posluchárne MFN pre poslucháčov 5 VL a 5 VLs.

Neurointervencie

Autor: Kamil Zeleňák

anotačný obrázok

Endovaskulárne neurointervencie sú vnútrocievne liečebné výkony na mozgových cievach, vykonávané intervenčným rádiológom na angiografickom pracovisku (sále). Vo všeobecnosti sa delia na revaskularizačné (cieľom je spriechodnenie zúženej alebo uzavretej cievy) a embolizačné (cieľom je uzáver určitej výdute alebo inej cievnej lézie) neurointervencie.