Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych disciplín :: Portál JLF UK
Projekt MEFANET (MEdical FAculties Educational NETwork)
Jesseniova lekárska fakulta Univezity Komenského

Kardiovaskulárne ochorenia - rizikové faktory vzniku a oblasti prevencie

Kardiovaskulárne ochorenia - rizikové faktory vzniku a oblasti prevencie

Kardiovaskulárne ochorenia (KVO) sú najčastejšou príčinou smrti žien a mužov v Európe. Podľa údajov Štatistického úradu SR a Národného centra pre zdravotnícke informácie (NCZI) v slovenskej populácii tiež dominujú KVO, označované aj ako chronické neinfekčné ochorenia a v príčinách úmrtnosti tvoria viac ako 95 %. Podľa Správy o zdravotnom stave obyvateľstva za roky 2009-2011 boli KVO medzi najčastejšími príčinami smrti v SR, z toho muži 46 % a ženy 60 %. Zo všetkých úmrtí na KVO je viac ako polovica spôsobených ischemickou chorobou srdca (ICHS 55 %), z toho najviac predstavujú úmrtia na akútny infarkt myokardu (IM 8 %), potom nasledujú úmrtia na cievne choroby mozgu (NCMP 18 %), úmrtia zapríčinené aterosklerózou (ASO 10 %) a hypertenznou chorobou (5 %) tak u mužov ako aj u žien.


Prílohy:
Príloha   Dátum Veľkosť Prístupnosť [?] Klinicky citlivé [?] Licencia
pdf Kardiovaskulárne ochorenia - rizikové faktory vzniku a oblasti prevencie Stiahnuť - Kardiovaskulárne ochorenia - rizikové faktory vzniku a oblasti prevencieOtvoriť v novom okne - Kardiovaskulárne ochorenia - rizikové faktory vzniku a oblasti prevencie 17.12.2014 276.65 KB ktokoľvek
 

Kľúčové slová: kardiovaskulárne ochorenie, prevencia


autor: Ivana Bóriková | pracovisko: Ústav ošetrovateľstva | publikované: 17.12.2014 | posledné úpravy: 17.12.2014
citácia: Bóriková Ivana: Kardiovaskulárne ochorenia - rizikové faktory vzniku a oblasti prevencie. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych disciplín :: Portál Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského [online] 17.12.2014, posledná aktualizácia 17.12.2014 [cit. 2018-04-22] Dostupný z WWW: <http://portal.jfmed.uniba.sk/clanky.php?aid=270>. ISSN 1337-7396.
 

Komentáre a diskusia

Vložiť nový príspevok:

Autor / e-mail: [ prihlásenie/overenie používateľa ]
Titulok:
Text: