Materiály k prednáškam

Starostlivosť o rany v domácom prostredí

Autor: Daniela Karasová

anotačný obrázok

Koža. Štruktúra kože. Funkcia kože. Koža a vek. Akútna rana. Hojenie rán. Fázy hojenia rán. Komplikácie hojenia. Delenie rán. Chronické rany. Vred predkolenia, pes diabetica, dekubitus, iatrogénne rany, malígne rany, popáleniny. Ošetrovanie rán. Kroky starostlivosti o rany - 1. Anamnéza rany. 2 - Posúdenie rany. 3 - Ošetrenie rany. Etapy starostlivosti / liečby. Prevencia. Macerácia. Ošetrovanie dekubitov. Dokumentovanie.

Biopsia kože

Autor: Katarína Adamicová

anotačný obrázok

Vedecká monografia určená pre širokú lekársku verejnosť.

Podľa platnej koncepcie patológie je náplňou odboru okrem diagnostickej činnosti a odbornej výchovy aj odborná kontrola diagnostickej a liečebnej činnosti. Tento fakt podporuje aj výpočet hlavných úloh patológie, kde okrem diagnostickej činnosti v bioptickej a nekroptickej oblasti a vedeckovýchovnej činnosti sa zdôrazňuje aj odborná kontrola. Základným článkom odbornej kontrolnej činnosti patológie je rozbor nálezov získaných pri nekroptickej a bioptickej diagnostike. Tieto rozbory umožňujú hodnotiť mieru diagnostickej a liečebnej úspešnosti. Získané informácie sú významným zdrojom aj na vyhodnotenie celkovej úrovne zdravotníckej starostlivosti.

Lekárska mikrobiológia

Autor: Elena Nováková, Jana Kompaníková, Martina Neuschlová, Anna Porubská

anotačný obrázok

Výstup projektu KEGA č. 067UK-4/2012

Lekárska mikrobiológia je samostatný medicínsky odbor, ktorý vo svojej činnosti vychádza z vedeckých poznatkov mikrobiológie a študuje štruktúru, metabolizmus, biochemické procesy, patogenézu, nástroje patogenity a virulencie, citlivosť na antibiotiká a mechanizmy rezistencie medicínsky významných mikroorganizmov ako aj procesy obranných reakcií organizmu voči nim. Hlavnou náplňou odboru klinickej mikrobiológie je poskytovanie komplexnej mikrobiologickej diagnostiky na stanovenie etiológie mikrobiálnych ochorení a stanovenie kauzálnej antiinfekčnej, prípadne imunomodulačnej terapie chorých. V publikovanom texte sú zahrnuté poznatky zo všeobecnej bakteriológie, virológie, mykológie a virológie ako aj možnosti laboratórnej diagnostiky a terapie jednotlivých mikrobiálnych ochorení.

Mikrobiológia nielen pre medikov - Protokoly na praktické cvičenia - špeciálna mikrobiológia

Autor: Jana Kompaníková, Elena Nováková, Martina Neuschlová

anotačný obrázok

Výstup projektu KEGA č. 067UK-4/2012

Mikrobiológia nielen pre medikov - protokoly na praktické cvičenia - špeciálna mikrobiológia.

Mikrobiológia nielen pre medikov - Protokoly na praktické cvičenia - všeobecná mikrobiológia

Autor: Jana Kompaníková, Elena Nováková, Martina Neuschlová

anotačný obrázok

Výstup projektu KEGA č. 067UK-4/2012

Mikrobiológia nielen pre medikov - Protokoly na praktické cvičenia - všeobecná mikrobiológia

Liečba bronchiálnej astmy a CHOCHP

Autor: Juraj Mokrý

anotačný obrázok

Prezentácia k prednáške z farmakológie - Liečba bronchiálnej astmy a CHOCHP 

Gerontologická, geriatrická a ošetrovateľská problematika

Autor: Ivana Bóriková

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Materiál sa venuje témam - demografické aspekty starnutia populácie, zdravotné aspekty starnutia populácie, gerontologické ošetrovateľstvo, kritické aspekty starostlivosti.

Farmakokinetika

Autor: Juraj Mokrý

anotačný obrázok

Základy farmakokinetiky - osud liečiv v organizme - obrázky z prednášky

Rizikové faktory vzniku kardiovaskulárnych ochorení

Autor: Ivana Bóriková

anotačný obrázok

Učebný materiál prezentuje v prehľade problematiku rizikových faktorov vzniku kardiovaskulárnych ochorení podľa európskych odporúčaní, možnosti prevencie a oblasti edukácie.

Ošetrovateľstvo

Autor: Katarína Žiaková, Elena Gurková, Radka Šerfelová

anotačný obrázok

Prednášky sú zamerané na charakteristiku biomedicínskeho modelu, hlavné východiská konceptuálnych modelov, definíciu metaparadigmy a jej význam pre ošetrovateľstvo. Ďalšie prednášky sú orientované na prezentáciu Gordonovej funkčných a dysfunkčných vzorcov zdravia, Hendersonovej modelu a Oremovej modelu sebaopatery s definovaním základných metaparadigmatických pojmov. Posledná prednáška je venovaná problematike evidence based practice, v ktorej sú popísané princípy a fázy EBP.  Prezentácie sú doplnené tabuľkami, schémami, súhrnom a literárnymi odkazmi. V druhej časti prednášok sa venujeme prezentácii Nightingaleovej environmentálneho modelu s definovaním základných metaparadigmatických pojmov. Ďalej sa venujeme prezentácii klasifikačných systémov v ošetrovateľstve so zameraním na NNN alianciu, nástrojom kontinuálneho zvyšovania kvality poskytovanej starostlivosti - štandardy a mapy ošetrovateľskej starostlivosti, ako aj problematike registrácie a regulácie ošetrovateľského povolania.