Podpora telesného zdravia seniorov
Prednáška pre poslucháčov UTV.
Starnutie populácie a nárast chronických ochorení - zdravotné problémy seniora, predpoklad starostlivosti o zdravie.
Zdravé starnutie a oblasti zlepšenia telesného zdravia - priority starostlivosti v oblasti telesného zdravia, výživa, tekutiny, mobilizácia, pohyb, cvičenie.
Poradenstvo pri niektorých ochoreniach –pacientske organizácie, web stránky - srdce a cievy, dýchací systém, cukrovka, kĺby, onkológia.
Diabetes mellitus
Prednáška pre poslucháčov UTV.
Východiská. Definícia diabetu. Diabetes a Seniori. Diabetes a geriatrické syndrómy. Klinické odporúčania pre liečbu a starostlivosť o pacientov s DM 2. typu. Nefarmakologické odporúčania pre DM 2 . Fyzická aktivita a DM 2. Výživa a DM 2. Komplexná starostlivosť o pacienta s DM 2 typu. Odporúčané hodnoty kompenzácie DM 1 a 2 typu. Terapia DM 2 typu. Liečba DM 2. typu Inzulínom. Komplikácie DM 2. Diabetická noha.
Záťaž primárnych opatrovateľov v domácom prostredí – vybrané aspekty
Prednáška pre poslucháčov UTV.
Vymedzenie pojmov: opatrovateľ, primárny / rodinný / neformálny opatrovateľ, záťaž / preťaženie opatrovateľa (príznaky, príčiny, posudzovanie / vyhľadávanie), potreby opatrovateľa, intervencie.
Príklady poskytovania informačnej / emocionálnej opory.
Liečba chronickej bolesti
Prednáška pre poslucháčov UTV.
Bolesť z historického hľadiska, celosvetovo i doma, v minulosti i dnes. Význam bolesti pre človeka a spoločnosť. Definícia - akútna a chronická, rozdielny význam pre pacienta aj lekára. Možnosti liečby. Peripetie bolesti a jej liečby.
Kardiovaskulárne ochorenia - vybraná problematika
Prednáška pre poslucháčov UTV.
Úvod do problematiky. Akútny koronárny syndróm. Stenokardia. Prvá pomoc. Ischemický čas. Koronarografia. Indikácie a cieľ vyšetrenia. Príprava pacienta. Domáce monitorovanie tlaku krvi - prístroje, postup, záznam.
Úspechy v imunológii II.
Prednáška pre poslucháčov UTV.
Imunita. Novodobá história rozvoja. Imunitný systém. Základné vlastnosti IS. Imunitná odpoveď. Ag + imunokompetentný ly. Stratégia nešpecifickej imunity. PAMP - molekulový vzor mikroorganizmu. PAMP - molekulový vzor mikroorganizmu. PRR – vzorkové receptory I. PRR – vzorkové receptory II. Molekulové vzory MAMP a vita-PAMP. Väzba PAMP - PRR. Cytokíny – mediátory imunitnej odpovede (špecifickej aj nešpecifickej). Pôsobenie cytokínov. Cc. prirodzenej imunity – I. Adipokíny. Epitop (determinanta). mPL špecifické pre daný Ag.Alergické choroby. Hygienická hypotéza.
Psychické zmeny a choroby v staršom veku
Prednáška pre poslucháčov UTV
Gerontológia.Gerontopsychológia. Psychické zmeny v séniu. Stratégia vyrovnávania sa so starobou - konštruktívna stratégia, stratégia závislosti., obranná stratégia, stratégia hostility, sebanenávisti. Gerontopsychiatria. Organické a symptomatické psychické poruchy v séniu. Demencie - epidemiológia, kritériá, stupne. Alzheimerova demencia. Vaskulárna demencia. Poruchy vedomia. Poruchy nálady. Depresia.
Patologická fyziológia Vybrané kapitoly
Učebnica Vybrané kapitoly z patologickej fyziológie obsahuje kapitoly všeobecnej a špeciálnej patologickej fyziológie, ktoré vysvetľujú príčiny a mechanizmy vzniku chorôb a patologických procesov v súčinnosti s ich budúcou klinickou aplikáciou. Kazuistiky v kapitolách poukazujú na klinický význam poznatkov, získaných pri štúdiu patologickej fyziológie a premosťujú tak teoretické a klinické disciplíny, ktorým sa budú študenti v ďalších rokoch štúdia venovať. Podporuje schopnosť študentov logicky myslieť a spájať navzájom získané poznatky.
Základy pre odber orgánov a transplantáciu obličky
Transplantácia obličky vyžaduje spuluprácu viacerých špecialistov – ide o multidisciplinárny problém. Priebeh transplantácie ovplyvňuje anesteziológ, imunológ, chirurg resp. urológ a nefrológ. Publikácia obsahuje komplexne spracovanú problematiku transplantácie obličiek z pohľadu chirurga, ale zároveň sa venuje problematike transplantácií obličiek aj z pohľadu nefrológa.
Osobitosti liečby – rehabilitácia: kondičná LTV, ergoterapia, kompenzačné pomôcky, nácvik sebaopatery
Prednáška pre poslucháčov UTV.
Liečebná telesná výchova. Charakteristika správneho postoja. Držanie tela. Cievna gymnastika. Dychová gymnastika. Polohy tela vo vzťahu k dýchaniu. Fyzioterapia hrudníka. Pohybová aktivita. Izotonické cvičenia. Izometrické cvičenia. Kondičné cvičenia. Zásady správneho cvičenia (aj kondičného). Zásady realizácie kondičného cvičenia. Ergoterapia. Nácvik sebaopatery. Kompenzačné pomôcky. Liečebná rehabilitácia u pacientov s PCH. Liečebná rehabilitácia u pacientov so SM.