Ischemická choroba srdca
Klasifikácia klinických typov ICHS. Klasifikácia klinických typov ICHS. Koronárny obeh. Regulácia koronárneho prietoku. Ischémia myokardu. Patogenéza chorôb koronárnych artérií. Endotelové vazodilatátory. Endotelová dysfunkcia. Patofyziologická klasifikácia typov cievneho poškodenia vedúceho ku ateroskleróze. Nový pohľad na aterosklerózu. Progresia ATS procesu. Progresia v tvorbe plátov. Stabilné fibromuskulárne pláty. Mechanizmy vedúce k vzniku ischémie. Mechanizmus vzniku nestabilnej AP a IM. Aktivita makrofágov v pláte. Vývoj ischemického poškodenia - poruchy elektrofyziologických vlastností a mechanických vlastností. Prejavy ischémie myokardu. Symptómy a znaky ICHS a mechanizmus ich vzniku. Myokardiálne enzýmy. Reperfúzia ischemického myokardu. Hibernujúci myokard.
Patofyziológia cirkulácie krvi a lymfy v dolných končatinách
Krvný obeh - funkcia. Hemodynamika. Artériový systém dolných končatín. Endotel. Endotelové vazokonstriktory. Obliterujúca ateroskleróza ciev dolných končatín (ASO). Artériová aneuryzma. Burgerova choroba. Vazospastické ochorenia. Raynaudova choroba. Symptómy a znaky okluzívnej choroby artérií. Prúdenie krvi v žilách dolných končatín. Venózny systém dolných končatín. Žilový systém DK. Funkcia chlopní v žilách dolných končatín. Tromboflebitída. Trombóza hlbokého venózneho systému. Predisponujúce faktory HVT. Patogenéza. Venózny odtok z DK postihnutej HVT. Symptómy a znaky CHVI. Lymfedém.
Základné metódy hodnotenia vedomostí a zručností študentov pregraduálneho medicínskeho štúdia
Ako už z názvu tejto študijnej pomôcky vyplýva jej cieľom je zoznámiť učiteľov (aj študentov) lekárskych fakúlt s existujúcimi relevantnými metódami používanými na hodnotenie vedomostí, zručností, postojov a kompetencií študentov pregraduálneho stupňa (hlavne) medicínskeho vzdelávania na lekárskych fakultách v Európe aj v ostatnom svete.
Patologická fyziológia Vybrané kapitoly
Učebnica Vybrané kapitoly z patologickej fyziológie obsahuje kapitoly všeobecnej a špeciálnej patologickej fyziológie, ktoré vysvetľujú príčiny a mechanizmy vzniku chorôb a patologických procesov v súčinnosti s ich budúcou klinickou aplikáciou. Kazuistiky v kapitolách poukazujú na klinický význam poznatkov, získaných pri štúdiu patologickej fyziológie a premosťujú tak teoretické a klinické disciplíny, ktorým sa budú študenti v ďalších rokoch štúdia venovať. Podporuje schopnosť študentov logicky myslieť a spájať navzájom získané poznatky.
Fyziológia a patofyziológia nosa, jej význam pre funkciu dolných dýchacích ciest
Nosová dutina je prvou časťou dýchacieho systému, ktorá sa dostáva do kontaktu s vdychovaným vzduchom, monitoruje jeho kvalitu, podieľa sa na jeho zohrievaní, zvlhčovaní, odstraňovaní korpuskulárnych nečistôt, a tak chráni dolné dýchacie cesty a pľúca pred prienikom týchto potenciálne nebezpečných faktorov. Chladný a suchý vzduch, alergény, korpuskulárne znečisteniny, chemikálie – všetky uvedené skupiny ovplyvňujú fyziológiu dolných dýchacích ciest a môžu viesť k vzniku patologických procesov, ktoré ovplyvňujú kvalitu života pacientov.
Poruchy vnútorného prostredia - analýza kazuistík pomocou poznatkov z patofyziológie
E-learningový kurz obsahuje 8 kazuistík. Cieľom kurzu je overenie vedomostí z patofyziológie porúch vnútorného prostredia a ich praktické klinické aplikácie.
Vznik e-learningového kurzu je podporené projektom ESF 4: Virtuálna a simulačná výučba ako nová forma vzdelávania na JLF UK v Martine, ITMS kód: 26110230071