Univerzita tretieho veku

Oplodnenie a včasný embryonálny vývin

Autor: Marian Adamkov

anotačný obrázok

Prednáška pre Univerzitu tretieho veku (UTV)

„Oplodnenie a včasný embryonálny vývin“ - prof. MUDr. Marian Adamkov, DrSc. zo dňa 04. 10. 2022.                                                                      

Vybraní virtuálni pacienti v pôrodnej asistencii, 2. prepracované a doplnené vydanie

Autor: Eva Urbanová, a kol.

anotačný obrázok

Predložená vysokoškolská učebnica je druhé, prepracované a rozšírenie vydanie. V danom diele pribudlo šesť nových, autorských virtuálnych pacientov, zameraných na pôrodnú asistenciu s prienikom do oblasti komunikácie, hygieny a výživy. Inovácia spočíva najmä v tom, že virtuálnym pacientom bol dodaný multimediálny rozmer. Pridaním hyperliniek do virtuálnych pacientov sa dosiahlo spojenie hypertextov rôznych médií a výrazne sa rozšírila obsahová ponuka jednotlivých prípadov. Študenti si môžu preštudovať aj prídavné informácie a postupy. Výrazným posunom sú aj animácie, vložené do niektorých prípadov, čím sa zvýšila atraktivita riešenia prípadov. Cieľom predloženej publikácie je prostredníctvom vytvorenia didaktických počítačových simulácií zvýšiť atraktivitu a efektivitu vzdelávacieho procesu v študijnom programe pôrodná asistencia. Veríme, že virtuálni pacienti svojím kreatívnym charakterom rozšíria možnosti štúdia pôrodnej asistencie a zábavným spôsobom zaujmú študentov interaktívnou komunikáciou. Jednotliví virtuálni pacienti sú zatiaľ ojedinelí vo vysokoškolskom vzdelávaní pôrodnej asistencie na Slovensku a znamenajú debut aj pre autorov. Všetky učebné texty sa nachádzajú vo virtuálnom prostredí, čím ide o netradičnú formu publikácie.

Syndróm akútnej respiračnej tiesne (ARDS): aktuálne trendy v diagnostike

Autor: Daniela Mokrá, Juraj Mokrý

anotačný obrázok

Cieľom týchto učebných textov bolo priniesť prehľad najnovších poznatkov o patofyziologických zmenách pri ARDS a v nadväznosti na informácie o rozdieloch medzi priamym a nepriamym ARDS aj na možnosti diagnostiky týchto subtypov ARDS pomocou rôznych biomarkerov.
Autori predpokladajú, že vzhľadom na komplexné a prehľadné spracovanie problematiky budú uvedené učebné texty prínosom pre študentov nielen v rámci predklinického štúdia, ale môžu slúžiť aj študentom postgraduálneho štúdia a lekárom v oblasti respirológie a intenzívnej medicíny.

Benígne kostné lézie neodontogénneho pôvodu v maxilofaciálnej oblasti

Autor: Mária Janíčková

anotačný obrázok

Prednáška je určená pre pregraduálnych študentov zubného lekárstva a postgraduálneho certifikovaného vzdelávania DACH.                                                             

Čiastočne snímateľné náhrady

Autor: Janka Jenčová

Prednáška pre študentov 4.,5 ročníka odbor Zubné lekárstvo.                                                                                                                                                               

MOŽNOSTI PRÍPRAVY PILIEROV PRE FIXNÉ NÁHRADY

Autor: Janka Jenčová

Prednáška pre študentov 4.,5 ročníka odbor Zubné lekárstvo.                                                                                                                                                                                                     

Fyziológia a patofyziológia nosa, jej význam pre funkciu dolných dýchacích ciest

Autor: Mariana Brozmanová, Jana Plevková

anotačný obrázok

Ústav patologickej fyziológie JLF UK sa v rámci svojho výskumného zamerania venuje problematike ochorení respiračného systému už niekoľko dekád. Jednou z nosných tém sú aj patologické procesy v nosovej dutine a ich vplyv na funkciu dolných dýchacích ciest predovšetkým vo vzťahu k astme a syndrómu chronického kašľa. Pracovisko školí množstvo doktorandov ako aj študentov v rámci ŠVOČ, ktorí so záujmom pracujú v laboratóriách ústavu patologickej fyziológie, píšu svoje diplomové práce a z mnohých sa stávajú naši doktorandi a následne kolegovia.
Druhé, obohatené vydanie sme pripravili ako učebnicu venovanú predovšetkým im – študentom prichádzajúcim na naše pracovisko v rámci ŠVOČ a prípravy diplomovej práce a tým, ktorých zaujíma problematika komplexných vzťahov horných a dolných dýchacích ciest.

Čo vieme o toxických látkach v materskom mlieku a ich dlhodobých účinkoch na organizmus

Autor: Janka Buchancová, H. Hudečková, J. Buchanec

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Čo vieme o toxických látkach v materskom mlieku a ich dlhodobých účinkoch na organizmus.                                                                  

Konzervačné zubné lekárstvo - 3. ročník

Autor: Adriána Petrášová

Obsah prednášok: Tvrdé zubné tkanivá a pulpa, Opticke vlastnosti zubnych tkanív
a stomatologických materiálov, Zubný kaz, Ošetrenie zubného kazu – vyšetrenie pacienta diagnóza,liečebný plán, amalgám zloženie,vlastnosti,indikácie,príprava, Skloionomerne cementy - GIc – Glass-ionomer cement ASPA- alumino-silicate –polyalkenoic-acid, Kompozitné výplnkové materiály, Nekariézne straty tvrdých zubných tkanív. Prevencia zubného kazu.

 

Konzervačné zubné lekárstvo - 5. ročník

Autor: Adriána Petrášová

Obsah prednášok: Hraničné otázky konzervačného zubného lekárstva s parodontológiou a dentoalveolárnou chirurgiou. Hraničné otázky protetiky a konzervačnej terapie. Postendodontické ošetrenie. A koreňové výplňové materiály - klasifikácia, vlastnosti. Techniky opracovania koreňových kanálikov. Nové pohľady a názory v oblasti preparačných zásad a postupov na tvrdých zubných tkanivách, preventívne kompozitné výplne. Súčasné postupy pri preparácii.