Materiály k prednáškam

Starostlivosť o pacienta s demenciou, delíriom, depresiou

Autor: Ivan Farský

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Demencia. Výskyt. Pravdepodobné rizikové faktory. Prvé varovné znamenia. Prvé štádium. Druhé štádium. Tretie štádium. Zásady pomoci. Kominikácia s pacientom. Osobná hygiena. Líhanie a vstávanie. Zabránenie pádom. Stravovanie. Obliekanie. Inkotencia. Agresivita alebo podráždenosť. Spánok. Prostredie. Bezpečnosť v byte. Demencia a delírium. Depresívna porucha. Príznaky. Zásady komunikácie. Chyby v prístupe.

EIZ, NISPEZ a centrálne registre

Autor: Ivana Švrková

Obsah prednášky je zameraný na: Elektronické informačné zdroje a databázy pre študentov VŠ. Databázy a portály VŠ – NISPEZ, NISPEZ II.. Evidencia publikačnej činnosti. Centrálny register . Evidencia ohlasov a citácii. Záverečné práce ako súčasť knižničného fondu a ich evidencia.

Základy výpočtovej techniky, el. komunikácia, získavanie informácií

Autor: Ivana Švrková

Prednáška je určená pre poslucháčov UTV.
Prednáška je zameraná na osvojenie si základných pojmov výpočtovej techniky a na získanie základných znalostí týkajúcich sa el. komunikácie a možností dostupnosti el. informácií.                                                                                        

Gerontopsychiatria.

Autor: Igor Ondrejka

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Gerontopsychiatria. Duševné poruchy u seniorov a ich liečba. Komunikácia s gerontopsychiatrickým pacientom.                                                                                                            

Vybrané ochorenia nervového systému a ošetrovateľská starostlivosť

Autor: Michaela Miertová

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Cievna mozgová príhoda. Parkinsonova choroba. Skleróza multiplex. Amyotrofická laterálna skleróza.                                                                                    

Lekárska etika pre študijný program Zubné lekárstvo – súbor prezentácii

Autor: Juraj Čáp

anotačný obrázok

Súbor prezentácii tvorí úvod do problematiky lekárskej etiky. Prvá prezentácia Etika a morálka sa venuje problematike morálneho uvažovania a vymedzeniu predmetu etického skúmania. Cieľom druhej prezentácie je uviesť poslucháča do špecifickej odbornej terminológie, oboznámiť ho so základnými princípmi lekárskej etiky (beneficiencia, nonmaleficiencia, autonómia a spravodlivosť) a zároveň poukázať na hlavné problémy lekárskej etiky. Tretia prezentácia sa zameriava na problematiku morálnych dilem a spôsobu ich riešenia. Ďalšia prezentácia sa venuje problematike ľudskej dôstojnosti a vytváraniu vzťahu medzi lekárom a pacientom. Témou predposlednej prezentácie sú práva pacientov a posledná prezentácia sa zameriava na poskytovanie informácií pacientom a s tým súvisiacu problematiku informovaného súhlasu ako významnej súčasti lekárskej praxe.

Systém zdravotnej starostlivosti a jeho financovanie

Autor: Viera Švihrová

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Legislatívny rámec zdravotníctva SR. Systém organizácie zdravotníctva SR. Zdravotná starostlivosť. Zariadenia ambulantnej starostlivosti. Zariadenia ústavnej starostlivosti. Zariadenia lekárenskej starostlivosti. Rozdelenie systémov. Porovnanie. Princípy verejného zdravotného poistenia. Vzťahy –ako „idú“ financie? Kto je poistený? Kto platí poistné? Čo je to solidarita v zdravotnom poistení? Solidarita v praxi = prerozdeľovanie vybraného poistného –prečo? Solidarita v praxi –ako (vývoj zmien)? S kým musia mať poisťovne zmluvy? Financovanie zdravotníctva. Zdroje na zdravotnú starostlivosť. Disponibilné zdroje. Spôsob platby = platobné metódy. Kapitácia (a aj cena bodu). Ambulancie –lekári špecialisti. Ústavná zdravotná starostlivosť –vývoj. Úhrada zdravotnej starostlivosti v cudzine. Liečba v cudzine –plánovaná. Cezhraničná zdravotná starostlivosť. Cezhraničná zdravotná starostlivosť.

HOIGNÉ SYNDRÓM

Autor: Ivana Bóriková, Martina Tomagová

anotačný obrázok

Príspevok popisuje problematiku nežiaducej reakcie po intramuskulárnej aplikácii depótneho penicilínového antibiotika. Hoigné syndróm je zriedkavá nežiaduca reakcia, avšak sestra po aplikácii injekcie a následne náhlej zmene správania pacienta, musí myslieť aj na túto reakciu.                               

Múdrejší ako astma

Autor: Ivana Bóriková, Petronela Osacká, Eva Ferencová

anotačný obrázok

Edukačný program STOP ASTME: self-manažment astmatika 2. prepracované vydanie

Kolektív autorov predkladá sestrám vypracovanú komplexnú metodiku Edukačného programu self-manažmentu pre astmatických pacientov. Pri edukácii sestra učí pacientov ako zmeniť svoje správanie v súvislosti s chronickým ochorením, rozvíja schopnosť adaptovať sa na určité obmedzenia, ktoré so sebou bronchiálna astma prináša, s využitím novozískaných vedomostí a zručností. V závere autorky predkladajú aj prehľad najčastejších príčin neefektívnej inhalačnej liečby a poukazujú na význam komunikácie v edukácii.

Podpora telesného zdravia seniorov

Autor: Ivana Bóriková

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Starnutie populácie a nárast chronických ochorení - zdravotné problémy seniora, predpoklad starostlivosti o zdravie.
Zdravé starnutie a oblasti zlepšenia telesného zdravia - priority starostlivosti v oblasti telesného zdravia, výživa, tekutiny, mobilizácia, pohyb, cvičenie.
Poradenstvo pri niektorých ochoreniach –pacientske organizácie, web stránky - srdce a cievy, dýchací systém, cukrovka, kĺby, onkológia.