Elektroencefalografické vyšetrenie
Dokumentárne video - Elektroencefalografické vyšetrenie. Sprievodné slovo MUDr. Hofericová Babeta, vyšetruje Ľubica Hrončová.
Elektromyografické vyšetrenie
Dokumentárne video Elektromyografické vyšetrenie. Sprievodné slovo: Prof.MUDr.Egon Kurča, PhD., vyšetruje: MUDr. Milan Grofik
Evokované potenciály
Dokumentárne video Evokované potenciály. Sprievodné slovo MUDr. Kanrorová Ema, vyšetruje Hrnčiarová Katarína
Ultrazvukové vyšetrenie hlavných mozgových tepien
Dokumentárne video - Ultrazvukové vyšetrenie hlavných mozgových tepien. Autorský kolektív:Nosáľ V., Kantorová E., Grofik M., Hofericová B., Kurča E.
Vyšetrovacie metódy pri diagnostike, diferenciálnej diagnostike a monitorovaní vývoja sclerosis multiplex
Medicínsky výskum posledných desaťročí priniesol nové pohľady na mnohé chronické imunitne podmienené ochorenia, medzi ktoré patrí aj sclerosis multiplex (SM). Pokroky v oblasti neuroimunológie ukázali, že SM predstavuje heterogénnu skupinu, charakterizovanú rôznymi patomechanizmami, a teda následne i odpoveďou na liečbu. Rôzne mechanizmy účinku jednotlivých preparátov dovoľujú výber lieku podľa charakteru ochorenia jednotlivého pacienta, preto je vhodné pred začatím liečby detailnejšie sledovať a analyzovať zmeny a podrobne zistiť rozsah poškodenia CNS. Navyše sa stav pacienta v čase mení, a preto je vhodné dôkladne monitorovať priebeh zmien, vyhodnotiť efektivitu liečby s cieľom upraviť liečbu podľa miery aktivity SM.
Klinické, laboratórne, elektrofyziologické a zobrazovacie nálezy pri extrapyramídových ochoreniach
Predkladané učebné texty sú určené hlavne pre lekárov v špecializačnej príprave v štúdijnom odbore Neurológia a pre neurológov s hlbším záujmom o extrapyramídovú problematiku.
Akútne stavy v neurochirurgii
Kolektív autorov Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine a Univerzitnej nemocnice Martin rozhodol poskytnúť záujemcom základný prehľad o najčastejších emergentých situáciach, s ktorými prichádzame do styku v odbore neurochirurgia. Nejde len o tému výsostne neurochirurgickú, s uvedenými ochoreniami sa nezriedka stretávajú lekári pracujúci na urgentnom príjme, traumatologických, neurologických či intenzivistických pracoviskách. Našim cieľom bolo poskytnúť ucelený obraz o základoch etiopatogenézy, klasifikácie, diagnostiky a manažmentu jednotlivých akútnych stavov, s následným odkazom na aktuálnu literatúru v prípade bližšieho záujmu. V kraniálnej tematike sa venujeme úrazom mozgu, akútnym stavom v cerebrovaskulárnej chirurgii, hydrocefalu a infekciám. Zo spondylochirurgie sa sústreďujeme na úrazy chrbtice, spinálne infekcie, spinálne epidurálne krvácanie, akútne lumboischiadické syndrómy a syndróm kaudy. V neposlednom rade sa venujeme problematike úrazov periférneho nervového systému. Učebný text je určený predovšetkým študentom medicíny piateho ročníka v príprave na skúšku z neurochirurgie, ale aj začínajúcim lekárom v odbore neurochirurgia, neurológia či traumatológia. Veríme, že bude pre budúcich čitateľov prínosom.
Transkraniálna magnetická stimulácia
Táto práca prináša pohľad na základný princíp fungovania TMS pri stimulácii motorického kortexu u človeka. Predkladá možnosti využitia tejto metódy v klinickej praxi pri diagnostike ochorení na úrovni motorického systému (odhalenie subklinického postihnutia na úrovni kortikospinálnych dráh, hodnotenie závažnosti a progresie ochorenia, eventuálne zhodnotenie efektu liečby).
Súčasťou práce sú praktické odporúčania, ako správne postupovať pri samotnom vyšetrení motorických evokovaných potenciálov (MEP), ktoré konkrétne parametre má význam u jednotlivých ochorení vyšetrovať, čo by mohlo byť prínosné najmä pre lekárov.
Študenti môžu lepšie pochopiť fungovanie motorického systému u človeka a dozvedia sa o možnosti jeho posúdenia pomocou TMS.
Pre vedeckých pracovníkov práca prináša množstvo podnetných informácií o využití jednotlivých metodík a paradigiem TMS pri skúmaní mozgových funkcií a plasticity CNS, ktoré by im mohli byť inšpiráciou pre ich ďalšie vedecké smerovanie.
.
Parkinsonova choroba
Vysokoškolské skriptá „Parkinsonova choroba I“ sú prvým dielom z plánovaných troch dielov, ktoré by mali slúžiť ako doplnkový štúdijný materiál prinášajúci aktuálne informácie o Parkinsonovej chorobe.
Sú určené predovšetkým pre študentov postgraduálneho štúdia v odbore neurológia, lekárska genetika a molekulová medicína a biochémia, lekárov v špecializačnej príprave v týchto odboroch, ale aj lekárov špecialistov (neurológov, klinických genetikov), genetických poradcov, farmaceutov a vedeckých pracovníkov z oblasti neurovied.
Prvý diel prináša: (1) aktuálny prehľad klinicky-relevantných informácií o Parkinsonovej chorobe, (2) objasnenie všeobecných genetických princípov v dedičnosti Parkinsonovej choroby, (3) konkrétne príklady typov dedičnosti Parkinsonovej choroby, (4) informácie o faktoroch komplikujúcich genetickú analýzu dedičnosti Parkinsonovej choroby, a (5) prehľad génov/proteínov asociovaných s autozomálne dominantnou formou Parkinsonovej choroby a popis ich zapojenia do fyziologických, respektíve patofyziologických procesov v bunkách.
Sclerosis multiplex
Sclerosis multiplex je heterogénne chronické ochorenie centrálneho nervového systému, ktoré postihuje najmä mladých dospelých jedincov v produktívnom veku. Slovenská republika patrí medzi krajiny s vyššou prevalenciou ochorenia. Predložené učebné texty majú za cieľ zrozumiteľnou formou priblížiť študentom všeobecného lekárstva a nelekárskych študijných programov aktuálne poznatky z oblasti demyelinizačných ochorení. Sú určené aj pre postgraduálne vzdelávanie.Podávajú informácie o súčasných vedeckých poznatkoch o sclerosis multiplex, ktoré dovoľujú presnejšie rozdelenie ochorenia do podtypov, ako aj lepšiu diferenciálnu diagnostiku. Prináša nové pohľady na etiopatogenézu, genetické a epigenetické markery ochorenia a sumarizuje možnosti liečby. Pevne veríme, že predložené učebné texty pomôžu pri štúdiu neurológie a stanú sa tak odrazovým mostíkom pre ďalší odborný rast budúcich zdravotníckych pracovníkov.