Univerzita tretieho veku

MOŽNOSTI PRÍPRAVY PILIEROV PRE FIXNÉ NÁHRADY

Autor: Janka Jenčová

Prednáška pre študentov 4.,5 ročníka odbor Zubné lekárstvo.                                                                                                                                                                                                     

Fyziológia a patofyziológia nosa, jej význam pre funkciu dolných dýchacích ciest

Autor: Mariana Brozmanová, Jana Plevková

anotačný obrázok

Ústav patologickej fyziológie JLF UK sa v rámci svojho výskumného zamerania venuje problematike ochorení respiračného systému už niekoľko dekád. Jednou z nosných tém sú aj patologické procesy v nosovej dutine a ich vplyv na funkciu dolných dýchacích ciest predovšetkým vo vzťahu k astme a syndrómu chronického kašľa. Pracovisko školí množstvo doktorandov ako aj študentov v rámci ŠVOČ, ktorí so záujmom pracujú v laboratóriách ústavu patologickej fyziológie, píšu svoje diplomové práce a z mnohých sa stávajú naši doktorandi a následne kolegovia.
Druhé, obohatené vydanie sme pripravili ako učebnicu venovanú predovšetkým im – študentom prichádzajúcim na naše pracovisko v rámci ŠVOČ a prípravy diplomovej práce a tým, ktorých zaujíma problematika komplexných vzťahov horných a dolných dýchacích ciest.

Čo vieme o toxických látkach v materskom mlieku a ich dlhodobých účinkoch na organizmus

Autor: Janka Buchancová, H. Hudečková, J. Buchanec

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Čo vieme o toxických látkach v materskom mlieku a ich dlhodobých účinkoch na organizmus.                                                                  

Konzervačné zubné lekárstvo - 3. ročník

Autor: Adriána Petrášová

Obsah prednášok: Tvrdé zubné tkanivá a pulpa, Opticke vlastnosti zubnych tkanív
a stomatologických materiálov, Zubný kaz, Ošetrenie zubného kazu – vyšetrenie pacienta diagnóza,liečebný plán, amalgám zloženie,vlastnosti,indikácie,príprava, Skloionomerne cementy - GIc – Glass-ionomer cement ASPA- alumino-silicate –polyalkenoic-acid, Kompozitné výplnkové materiály, Nekariézne straty tvrdých zubných tkanív. Prevencia zubného kazu.

 

Konzervačné zubné lekárstvo - 5. ročník

Autor: Adriána Petrášová

Obsah prednášok: Hraničné otázky konzervačného zubného lekárstva s parodontológiou a dentoalveolárnou chirurgiou. Hraničné otázky protetiky a konzervačnej terapie. Postendodontické ošetrenie. A koreňové výplňové materiály - klasifikácia, vlastnosti. Techniky opracovania koreňových kanálikov. Nové pohľady a názory v oblasti preparačných zásad a postupov na tvrdých zubných tkanivách, preventívne kompozitné výplne. Súčasné postupy pri preparácii.

Starostlivosť o klienta s bolesťou v domácom prostredí

Autor: Mária Zanovitová

Prednáška pre poslucháčov UTV.

História. Typy bolesti. Mýty o bolesti. Posúdenie bolesti - základné posúdenie, personilizácia,funkčné posúdenie,komplexné posúdenie. Stupne intenzity bolesti. Farmakologická liečba bolesti. Nefarmakologické postupy. Edukácia pacienta / rodinných príslušníkov/ opatrovateľov.

Mikrobiológia

Autor: Elena Nováková

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Mikrobiológia - terminológia, bunky (prokaryotická bunka, základné tvary, zvýšenie rozlišovacej schopnosti farbením, požiadavky na kyslík). Identifikácia neznámej kolónie. Antibiotiká. Typy patogénov. Fyziologická mikrobiálna flóra. Virusy. Parazity. Plesne a huby. Mykózy.

Tuberkulóza pľúc

Autor: Eva Rozborilová

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Situácia v TBC na Slovensku. Incidencia tuberkulózy SR a vo svete. Výskyt tuberkulózy na Slovensku.                                                                  

Depresívne stavy

Autor: Igor Ondrejka

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Depresia- história. Depresia, depresívny stav, depresívna porucha. Depresia - diagnostika. Diagnostika depresívnych porúch. Depresia – klinický obraz, príznaky. Depresia – špecifiká v adolescencii. Depresia – špecifiká v séniu (involučná depresia). Depresia – formy depresie, príčiny, priebeh a prognóza, liečba.

Transkraniálna magnetická stimulácia

Autor: Monika Turčanová Koprušáková

anotačný obrázok

Táto práca prináša pohľad na základný princíp fungovania TMS pri stimulácii motorického kortexu u človeka. Predkladá možnosti využitia tejto metódy v klinickej praxi pri diagnostike ochorení na úrovni motorického systému (odhalenie subklinického postihnutia na úrovni kortikospinálnych dráh, hodnotenie závažnosti a progresie ochorenia, eventuálne zhodnotenie efektu liečby).
Súčasťou práce sú praktické odporúčania, ako správne postupovať pri samotnom vyšetrení motorických evokovaných potenciálov (MEP), ktoré konkrétne parametre má význam u jednotlivých ochorení vyšetrovať, čo by mohlo byť prínosné najmä pre lekárov.
Študenti môžu lepšie pochopiť fungovanie motorického systému u človeka a dozvedia sa o možnosti jeho posúdenia pomocou TMS.
Pre vedeckých pracovníkov práca prináša množstvo podnetných informácií o využití jednotlivých metodík a paradigiem TMS pri skúmaní mozgových funkcií a plasticity CNS, ktoré by im mohli byť inšpiráciou pre ich ďalšie vedecké smerovanie.

.