1. Interná klinika, Jesseniova lekárska fakulta Univerzity Komenského, http://www.jfmed.uniba.sk/index.php?id=2083

Toxikológia – vybrané kapitoly 2. doplnené vydanie

Autor: Oto Osina, Jurina Sadloňová

Druhé doplnené vydanie vysokoškolských skrípt Toxikológia – vybrané kapitoly sme sa snažili pripraviť ako stručný a prehľadný materiál určený pre výučbu študentov všeobecného a zubného lekárstva. Veríme, že doplnené skriptum v ucelenejšej forme poskytne chýbajúce informačné zdroje potrebné pri štúdiu vnútorného, zubného a pracovného lekárstva a súčasne bude nápomocné všetkým lekárom v praxi pri diagnostike a liečbe vybraných akútnych a chronických intoxikácií.

Základné princípy diagnostiky a liečby autoimunitných chorôb

Autor: Daniela Kantárová

Imunitný systém je mimoriadne komplexným a zložitým „orgánom“, ktorého fungovanie už dávno nemôže byť vnímané len v zmysle ochrany pred infekciami. Najmä vo vyspelých krajinách v posledných rokoch pozorujeme výrazný nárast chorôb, ktorých podkladom je práve porucha fungovania imunitného systému – nie však v zmysle nárastu infekčných chorôb (ako to ešte stále môžeme pozorovať v rozvojových krajinách), ale zlyhania imunitného dohľadu v podobe imunodeficientných stavov a nádorových ochorení, resp. naopak premrštenej reakcie imunitného systému na vonkajšie podnety (alergické choroby) alebo dokonca na telu vlastné molekuly (autoimunitné choroby).
Práve posledné menované sa v ostatných rokoch dostávajú na popredné priečky morbidity a mortality (u žien v strednom veku už zaberajú tretiu priečku hneď za srdcovo-cievnymi chorobami a malignitami). Autoimunitný proces – teda reakcia organizmu voči vlastnému tkanivu – môže pritom postihovať ktorýkoľvek orgán alebo tkanivo, ale tiež celý organizmus bez orgánovej špecificity. Vo všeobecnosti je veľkým úskalím diagnostiky autoimunitných chorôb ich mimoriadne nešpecifický klinický obraz s postupným nenápadným začiatkom a často viac rokov trvajúcim obdobím, kedy pacient navštevuje viacero odborných ambulancií bez stanovenia správnej diagnózy. Nápomocné v tomto procese sú najmä imunologické laboratórne vyšetrenia – v texte popisujeme vyšetrovacie metódy využívané vo viacerých odboroch medicíny práve s ohľadom na možnosti ich využitia pri diagnostike autoimunitných chorôb. Rovnako sa venujeme princípom imunosupresívnej liečby, ktorá je jedinou kauzálnou liečbou autoimunitných chorôb a ktorá v posledných rokoch zažíva nebývalý rozmach.
Predkladaným rukopisom chceme teda prispieť k lepšiemu poznaniu princípov diagnostiky a liečby autoimunitných chorôb medzi študentmi lekárskych fakúlt s cieľom skvalitniť tak diagnostický, ako aj terapeutický proces v každodennej praxi.

Vyšetrovacie metódy v kardiológii

Autor: Stanislav Funiak

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

1.časť: Úloha srdca a ciev. Stavba - morfológia srdca. Princípy funkcie srdca. Choroby srdca. Ako možno zistiť chorobu. Význam vyšetrenia srdca. 12 zvodové ekg - normálne štandardné, akútny infarkt myokardu (prednej a spodnej steny), nepretrvávajúca komorová tachykardia, hypertrofia ľavej komory. Dynamická elektrokardiografia - Holter. Záťažové ekg - posúdenie ischémie. Využitie ekg v praxi. Echokardiografia - novinky, 2DE  M mode, 2DE doppler, 2DE farebný doppler. Rádionuklidové vyšetrenie - ventrikulografia, zobrazenie myokardu. Izotopy - EF, zobrazenie myokardu.

2.časť: rtg, MSCT,MR,SKG,e-fyziológia, liečba. rtg a MSCT. ICHS:MSCT,SKG,PKI. NMR. MRI srdca a veľkých tepien. Elektrofyziologické vyšetrenie. Porucha prevodu a jej liečba. Kardioverter - defibrilátor / stimulátor. Katetrizačné vyšetrenie. Typy katétrov. Indikácie na koronarografiu u pacientov so známou ICHS alebo podozrením - triedy a klinické stavy.

Invazívne diagnostické a terapeutické výkony v kardiológii

Autor: František Kovář

anotačný obrázok

Záznamy z videokonferenčného prenosu z I. internej kliniky JLF UK a MFN. Invazívne diagnostické a terapeutické výkony v kardiológii
Prenos sa uskutočnil v utorok 17.03.2009 od 08.30 hod. do veľkej posluchárne MFN pre poslucháčov 5 VL a 5 VLs.