Hygienická starostlivosť

Hygienická starostlivosť - typy pacientov podľa celkového stavu, posudzovanie pacienta: Koža - farba kože, štruktúra kože, uniformita kože, teplota kože, vlhkosť kože, turgor kože, kožné lézie, krvácanie do kože a slizníc, edém. Dutina ústna - zápach z úst, pery a jazyk, ďasná, chrup, vlasy, nechty. Starostlivosť o chrup, špecifiká starostlivosti o dutinu ústnu. Kúpeľ pacienta - pod sprchou, vo vani, na posteli, sprchovací panel, kozmetické prípravky pre imobilných chorých, česanie, odvšivovanie, starostlivosť o nechty, postup vyzliekania pacienta s infúziou, umývanie vlasov, špecifiká ošetrovania nôh. Hygienická starostlivosť dojčaťa - technika držania a prenášania dojčaťa, umývanie dojčaťa vo vaničke, umývanie dojčaťa na prebaľovacom stole, starostlivosť po kúpeli, prebaľovanie. Starostlivosť o zubnú protézu. Vyberanie kontaktných šošoviek, vsadenie kontaktných šošoviek. Druhy naslúchacích aparátov. Masáž chrbta - smer hmatov, trenie chrbta otvorenou dlaňou, trenie lopatky a ramena, postupy vytierania a roztierania chrbta, spôsoby hnetenia, tepanie –„šklbanie “prstami a hrsťou, tepanie –päsťou a prstami, záverečné vytieranie. Prevencia intertriga a dekubitov - faktory podporujúce vznik dekubitu, mechanizmus vzniku dekubitu, predilekčné miesta vsupinačnej, pronačnej, semipronačnej a laterálnej polohe, predilekčné miesta vpolosede a v sede, klasifikácia dekubitov podľa EPUAP, klasifikácia dekubitu podľaTorrancce.

pdf Hygienická starostlivosť - prezentácia Stiahnuť - Hygienická starostlivosť - prezentáciaOtvoriť v novom okne - Hygienická starostlivosť - prezentácia 9.11.2011 5.06 MB ktokoľvek
pdf Hygienická starostlivosť - výukový text Stiahnuť - Hygienická starostlivosť - výukový textOtvoriť v novom okne - Hygienická starostlivosť - výukový text 2.12.2011 367.79 KB ktokoľvek
pdf Masáž chrbta - prezentácia Stiahnuť - Masáž chrbta - prezentáciaOtvoriť v novom okne - Masáž chrbta - prezentácia 9.11.2011 1.98 MB ktokoľvek
pdf Masáž chrbta - výukový text Stiahnuť - Masáž chrbta - výukový textOtvoriť v novom okne - Masáž chrbta - výukový text 2.12.2011 186.07 KB ktokoľvek

Ohodnoťte
ako prvý tento článok!

autor: Petronela Osacká | pracovisko: Ústav ošetrovateľstva | publikované: 4.2.2011 | posledné úpravy: 2.12.2011
citácia: Osacká Petronela: Hygienická starostlivosť. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych disciplín :: Portál Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského [online] 4.2.2011, posledná aktualizácia 2.12.2011 [cit. 2018-08-14] Dostupný z WWW: <http://portal.jfmed.uniba.sk/clanky.php?aid=136>. ISSN 1337-7396.