Geriatria

Meracie nástroje v gerontologickom ošetrovateľstve

Autor: Ivana Bóriková, Martina Tomagová, Katarína Žiaková

anotačný obrázok

Posudzovanie, ako súčasť diagnostického procesu v ošetrovateľstve, je zamerané na získanie databázy relevantných informácií o pacientovi a jeho problémoch pre výber cielených ošetrovateľských intervencií. Získavanie a interpretácia údajov od pacienta súvisí aj s výberom vhodného meracieho nástroja a s vedomosťami a zručnosťami sestry ho použiť. Výučbová databáza meracích nástrojov je zameraná na posudzovanie a administráciu meracích nástrojov v gerontologickom ošetrovateľstve.

Databáza vytvorená za podpory grantu KEGA č. 054UK-4/2012 (2. Nové technológie, metódy a formy vo výučbe)

 

Zmeny psychických funkcií u seniorov. Duševné poruchy u seniorov.

Autor: Ivan Farský, Igor Ondrejka

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Gerontopsychológia. Psychické zmeny v séniu. Stratégie vyrovnania sa so starobou. Konštruktívna stratégia. Stratégia závislosti. Obranná stratégia. Stratégia hostility. Stratégia sebanenávisti. Gerontopsychiatria. Psychické poruchy v séniu. Komunikácia s geriatrickým pacientom. Prehľad psychických porúch v séniu. Organické a symptomatické psychické poruchy v séniu. Demencie. Alzheimerova demencia. Vaskulárna demencia. Poruchy vedomia. Poruchy nálady v séniu. Depresia. Poruchy vyvolané užívaním psychoaktívnych látok v séniu. Psychogénne psychické poruchy v séniu.

Špecifiká komunikácie so seniormi

Autor: Martina Lepiešová

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Komunikácia úvod -  univerzálna definícia, nástroj. Proces komunikácie. Komunikácia- profesionálna zručnosť ZP/sestry. Komunikácia v ošetrovateľstve. Interdisciplinárna komunikácia. Komunikačné zručnosti. Efektívna verbálna komunikácia - kritériá. Paralingvistika. Neverbálna komunikácia. Empatia. Aktívne počúvanie. Ticho v komunikácii. Bariéry empatického porozumenia. Ako sa učiť empatii. Intervencie empatickej komunikácie. Hodnotová stránka reči. Evalvačné prvky komunikácie. Devalvačné prvky komunikácie. Špecifiká komunikácie so seniormi. Determinanty komunikácie so seniormi pri poskytovaní starostlivosti. Zmeny ovplyvňujúce komunikáciu seniorov. Odporúčania pre komunikáciu so seniormi.

Kognitívny tréning ako súčasť zdravého starnutia

Autor: Martina Tomagová

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Charakteristika a význam kognitívneho tréningu v procese starnutia. Organizácia kognitívneho tréningu. Ukážky cvičení zamerané na jednotlivé kognitívne funkcie.                                                                         

Podpora telesného zdravia seniorov

Autor: Ivana Bóriková

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Starnutie populácie a nárast chronických ochorení - zdravotné problémy seniora, predpoklad starostlivosti o zdravie.
Zdravé starnutie a oblasti zlepšenia telesného zdravia - priority starostlivosti v oblasti telesného zdravia, výživa, tekutiny, mobilizácia, pohyb, cvičenie.
Poradenstvo pri niektorých ochoreniach –pacientske organizácie, web stránky - srdce a cievy, dýchací systém, cukrovka, kĺby, onkológia.

 

Osobitosti chorôb v séniu. Geriatrické symptómy a syndrómy

Autor: Ivana Bóriková

anotačný obrázok

Dôležitým predpokladom adaptácie organizmu na zmenený zdravotný stav – smerom k chorobe – je stav fyziologických a psychických funkcií, ktoré sú involučnými stareckými zmenami postupne obmedzované, limitované.
Štúdia zameraná na rizikové faktory úmrtnosti seniorov nad 65 rokov veku (USA, 1998) zistila, že na úmrtnosť majú významný vplyv nasledujúce faktory:, stúpajúci vek, mužské pohlavie, nízky finančný príjem, nízka telesná hmotnosť, nedostatočná pohybová aktivita, vyfajčenie viac ako 50 škatuliek cigariet za rok, vysoký krvný tlak, zvýšená glykémia nalačno (nad 7 mmol/l) ,znížená hodnota krvnej bielkoviny albumínu (znížené hodnoty pod 35 g/l) (napr. pri nízkom príjme bielkovín – proteínová malnutrícia, hladovanie, malabsorbčný syndróm – porucha vstrebávania v čreve; straty bielkovín – popáleniny, výpotky; pri ochoreniach obličiek, pečene, reumatoidnej artritíde, diabetes mellitus, malígnych a infekčných ochoreniach, infarkte myokardu, alkoholizme) ,zvýšená hodnota kreatinínu (nad 100 umol/l) (pri poškodenej funkcii obličiek), znížená vitálna kapacita pľúc ,závažnejšie zmeny na EKG, zúženie a. carotis interna (vyšetrenie sono), srdcové zlyhávanie, znížené kognitívne funkcie, problémy s vykonávaním bežných denných aktivít.

Možnosti a špecifiká vzdelávania a edukácie u seniorov. Princípy aktívneho starnutia.

Autor: Mária Zanovitová

anotačný obrázok

Aktívne starnutie. Zdravé starnutie. Koncept úspešného starnutia a zdravej staroby. Faktory, ktoré ovplyvňujú vzdelávanie seniorov. Edukácia seniorov. Ciele edukácie. Motivácia k edukačným aktivitám. Možnosti edukácie vo vyššom veku. Rozvíjanie schopnosti učiť sa - vplyvy. Na schopnosť učiť sa pôsobia osobnostné predispozície. Vzťah medzi vekom a vybranými schopnosťami. Starnutie – zmeny na mozgu. Bariéry vo vzdelávaní seniorov.

Gerontológia a geriatria ako vedný odbor

Autor: Ivana Bóriková

anotačný obrázok

Epidemiológia starnutia, demografické prognózy. Aktívne starnutie, zdravie ako priorita. Zdravotná starostlivosť o staršieho človeka.                                                                                                 

Sociálne zabezpečenie seniorov

Autor: Katarína Boďová

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV pri JLF UK v Martine dňa 18.11.2008 a 3.11.2009

Témy prednášky: Definícia pojmov, subjekty poskytujúce sociálne zabezpečenie seniorom, dôchodok a dôchodkový vek, aktívna staroba, staroba ako sociálna udalosť, postavenie seniorov v spoločnosti.

Komunitná ošetrovateľská starostlivosť. Možnosti inštitucionálnej starostlivosti.

Autor: Mária Tabaková

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Všeobecné princípy komunitej starostlivosti. Cieľ komunitnej ošetrovateľskej starostlivosti. Inštitucionálna starostlivosť - zdravotnícke zariadenia. Dom ošetrovateľskej starostlivosti. Sociálne služby. Forma sociálnej služby. Inštitucionálna starostlivosť – sociálne zariadenia. Ďalšie sociálne služby. Peňažné prostriedky. Humanitárne združenia a organizácie nápomocné seniorom. Domáca ošetrovateľská starostlivosť. Agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti.  Dokumentácia v ADOS. Výkony uskutočňované sestrami ADOS. Profesijné združenia sestier ADOS. Personálne zabezpečenie ADOS. Formy domácej ošetrovateľskej starostlivosti. Faktory ovplyvňujúce rozvoj DOS.