Špecifiká komunikácie so seniormi

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Komunikácia úvod -  univerzálna definícia ?, nástroj. Proces komunikácie. Komunikácia- profesionálna zručnosť ZP/sestry. Komunikácia v ošetrovateľstve. Interdisciplinárna komunikácia. Komunikačné zručnosti. Efektívna verbálna komunikácia - kritériá. Paralingvistika. Neverbálna komunikácia. Empatia. Aktívne počúvanie. Ticho v komunikácii. Bariéry empatického porozumenia. Ako sa učiť empatii. Intervencie empatickej komunikácie. Hodnotová stránka reči. Evalvačné prvky komunikácie. Devalvačné prvky komunikácie. Špecifiká komunikácie so seniormi. Determinanty komunikácie so seniormi pri poskytovaní starostlivosti. Zmeny ovplyvňujúce komunikáciu seniorov. Odporúčania pre komunikáciu so seniormi.

Kľúčové slová: komunikácia, senior

autor: Martina Lepiešová | pracovisko: Ústav ošetrovateľstva | publikované: 20.12.2016 | posledné úpravy: 20.12.2016
citácia: Lepiešová Martina: Špecifiká komunikácie so seniormi. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych disciplín :: Portál Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského [online] 20.12.2016, posledná aktualizácia 20.12.2016 [cit. 2017-09-26] Dostupný z WWW: <http://portal.jfmed.uniba.sk/clanky.php?aid=276>. ISSN 1337-7396.