Lekárska mikrobiológia

Výstup projektu KEGA č. 067UK-4/2012

Lekárska mikrobiológia je samostatný medicínsky odbor, ktorý vo svojej činnosti vychádza z vedeckých poznatkov mikrobiológie a študuje štruktúru, metabolizmus, biochemické procesy, patogenézu, nástroje patogenity a virulencie, citlivosť na antibiotiká a mechanizmy rezistencie medicínsky významných mikroorganizmov ako aj procesy obranných reakcií organizmu voči nim. Hlavnou náplňou odboru klinickej mikrobiológie je poskytovanie komplexnej mikrobiologickej diagnostiky na stanovenie etiológie mikrobiálnych ochorení a stanovenie kauzálnej antiinfekčnej, prípadne imunomodulačnej terapie chorých. V publikovanom texte sú zahrnuté poznatky zo všeobecnej bakteriológie, virológie, mykológie a virológie ako aj možnosti laboratórnej diagnostiky a terapie jednotlivých mikrobiálnych ochorení.

pdf Lekárska mikrobiológia Stiahnuť - Lekárska mikrobiológiaOtvoriť v novom okne - Lekárska mikrobiológia 25.1.2013 2.23 MB ktokoľvek

Kľúčové slová: lekárska mikrobiológia, baktérie, vírusy, huby, parazity

autor: Elena Nováková, Jana Kompaníková, Martina Neuschlová, Anna Porubská | pracovisko: Ústav mikrobiológie a imunológie | publikované: 25.1.2013 | posledné úpravy: 9.1.2014
citácia: Nováková Elena, Jana Kompaníková, Martina Neuschlová, Anna Porubská: Lekárska mikrobiológia. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych disciplín :: Portál Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského [online] 25.1.2013, posledná aktualizácia 9.1.2014 [cit. 2017-09-23] Dostupný z WWW: <http://portal.jfmed.uniba.sk/clanky.php?aid=203>. ISSN 1337-7396.