Potravinová alergia a intolerancia v detskom veku

Potravinová alergia (PA) sprevádza ľudstvo od nepamäti. Už Hippocrates a Galén dokumentovali alergické reakcie po požití niektorých potravín, avšak vedomostný rozmach v tejto oblasti medicíny nastal až v dvadsiatom storočí. Poznatky o tomto pomerne častom ochorení sú značné, i keď na druhej strane treba priznať, že nie všetko chápeme do takých detailov, aby sme terapeuticky kauzálne „reštituovali“ porušenú funkciu imunity vedúcu k prejavom potravinovej alergie. Jej prevalencia, podobne ako aj v prípade mnohých iných alergických ochorení, stúpa, a to predovšetkým v detskom veku.

pdf Oponentský posudok - pdf Stiahnuť - Oponentský posudok - pdfOtvoriť v novom okne - Oponentský posudok - pdf 14.7.2009 174.67 KB registrovaný používateľ

Kľúčové slová: potravinová alergia, imunitný systém

Ohodnoťte
ako prvý tento článok!

autor: Miloš Jeseňák | pracovisko: Klinika detí a dorastu | publikované: 14.7.2009 | posledné úpravy: 16.2.2016
citácia: Jeseňák Miloš: Potravinová alergia a intolerancia v detskom veku. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych disciplín :: Portál Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského [online] 14.7.2009, posledná aktualizácia 16.2.2016 [cit. 2017-09-26] Dostupný z WWW: <http://portal.jfmed.uniba.sk/clanky.php?aid=92>. ISSN 1337-7396.