Pediatria, neonatológia

Peritoneálna dialýza u detí

Autor: Miroslava Brndiarová

Liečba nahradzajúca funkciu obličiek nie je len procedúra očisťovania krvi. Je to komplexná špecializovaná starostlivosť o pacienta s obličkovým zlyhávaním. Prináša so sebou množstvo zložitých lekárskych, sociálnych, ale aj etických otázok. Peritoneálna dialýza je jednou z možností tejto liečby. Problematike dialzyčanej liečby a konkrétne peritoenálnej dialýze sa v učebniciach pediatrie venuje len okrajovo. Predkladaná publikácia je preto snahou priblížiť túto liečbu v čo najucelenejšom pohľade predovšetkým študentom medicíny ale samozrejme aj pediatrom prvého kontaktu a ostatným lekárom.

Choroby nadobličiek v detskom veku

Autor: Jarmila Vojtková

anotačný obrázok

Nadobličky patria medzi najdôležitejšie žľazy s vnútornou sekréciou, ktorých správna činnosť je esenciálna pre funkciu všetkých ostatných orgánových systémov. Absolútny nedostatok nadobličkových hormónov je nezlučiteľný so životom, preto včasné rozpoznanie symptómov a adekvátna liečba sú nevyhnutné pre záchranu života a jeho následnú primeranú kvalitu. V predloženom učebnom texte sú opísané základné fyziologické poznatky o nadobličkách a ich hormónoch, ďalej etiológia, príznaky, súčasné možnosti diagnostiky a liečby pri nedostatku a nadbytku jednotlivých hormónov kôry a drene nadobličiek, pričom samostatnú kapitolu tvorí kongenitálna adrenálna hyperplázia. Verím, že tieto poznatky budú nápomocné pre študentov študujúcich v odbore Všeobecné lekárstvo, najmä v príprave na skúšku z pediatrie, ale aj pre iné príbuzné odbory.
 

Zmeny kostnej mineralovej hustoty u pediatrickych pacientov s Crohnovou chorobou

Autor: Zuzana Havlíčeková

anotačný obrázok

Až 90% kostnej hmoty sa formuje v priebehu detstva a adolescencie, pričom najvýznamnejším je obdobie puberty. Crohnova choroba patrí medzi ochorenia, ktoré sú asociované so sekundárnou osteoporózou. Okrem zníženej chuti do jedla s následným nedostatočným príjmom makro– a mikronutrientov a zníženej fyzickej aktivite, ktoré často sprevádzajú mnohé chronické ochorenia, dochádza k ovplyvneniu kostného metabolizmu na viacerých úrovniach. Za najvýznamnejšie sa považuje vplyv mechanizmov perzistujúceho zápalového procesu s produkciou proinflamatórnych cytokínov, pôsobenie faktorov vedúcich k malabsorpcii a nežiaduce účinky liečby (predovšetkým glukokortikoidov). Vzhľadom k tomu, že 20-30% prípadov Crohnovej choroby sa začína v období detstva a adolescencie, predstavujú jedinci s týmto ochorením rizikovú skupinu ohrozenú zníženou kostnou minerálovou hustotou. Cieľom učebného textu je poskytnúť aktuálne poznatky o vplyve Crohnovej choroby na kostnú minerálovú hustotu a možnosti jej ovplyvnenia.

 

Flexibilná bronchoskopia v pediatrii

Autor: Slavomír Nosáľ

anotačný obrázok

Bronchológia je veda o chorobách bronchov a pľúc, ich diagnostike a terapii. Veľký rozvoj zaznamenala najmä vďaka bronchoskopii. Dlhú dobu však bolo možné vyšetriť dýchacie cesty flexibilným bronchoskopom len dospelých. Rozmach detskej flexibilnej bronchoskopie umožnila až miniaturizácia optických prístrojov.

Poruchy kalciového metabolizmu a osteoporóza v detskom veku

Autor: Miriam Čiljaková

anotačný obrázok

V poslednom desaťročí je problematika osteoporózy vysoko aktuálna. Prevalencia v dospelom veku má epidemiologický charakter. Jej následky, fraktúry, významne znižujú kvalitu života, zvyšuju morbiditu a riziko úmrtia. Pre spoločnosť tak osteoporóza predstavuje vážny socioekonomický problém. Kostné tkanivo bolo dlhodobo na pokraji záujmu detských lekárov. Pokiaľ dieťa dobre rástlo, očakavalo sa, že má dobré kosti. V súčasnosti sa už jednoznačne diferencuje pojem „rast kosti“ a „kvalita kosti“. Potreba venovať sa problematike „Kalcioveho metabolizmu a osteporozy v detskom veku“ vzišla z požiadaviek mojich kolegov a študentov. V porovaní s dospelým vekom, v pediatrii je táto problematika menej preskúmaná a odlišná, najmä s prihladnutím na vyvíjajúci sa detský skelet. Táto práca by mala byť pomocnou rukou pri diferencialno-diagnostických problémoch s dysbalanciou vápnika v sére u detí. Navrhuje určité algoritmy s cieľom zefektívniť a urýchliť diagnostický proces a liečbu. Hlavným cieľom práce je však podporiť význam kostného zdravia v detskom veku, ktoré podstatne znižuje riziko osteoporózy nielen v starobe.

Výživa v detskom veku

Autor: Ľubica Jakušová

anotačný obrázok

Výživa  už od najútlejšieho veku významnou mierou ovplyvňuje zdravie jedinca aj v neskoršom období života.  V  posledných rokoch nastáva významný pokrok a  objavujú sa viaceré zmeny vo výžive detí v jednotlivých vekových obdobiach. Na túto skutočnosť je poukázané v uvedenom  učebnom texte, ktorý  je určený pre študentov všeobecného lekárstva, ošetrovateľstva a nemedicínskych odborov.

Potravinová alergia a intolerancia v detskom veku

Autor: Miloš Jeseňák

anotačný obrázok

Potravinová alergia (PA) sprevádza ľudstvo od nepamäti. Už Hippocrates a Galén dokumentovali alergické reakcie po požití niektorých potravín, avšak vedomostný rozmach v tejto oblasti medicíny nastal až v dvadsiatom storočí. Poznatky o tomto pomerne častom ochorení sú značné, i keď na druhej strane treba priznať, že nie všetko chápeme do takých detailov, aby sme terapeuticky kauzálne „reštituovali“ porušenú funkciu imunity vedúcu k prejavom potravinovej alergie. Jej prevalencia, podobne ako aj v prípade mnohých iných alergických ochorení, stúpa, a to predovšetkým v detskom veku.

Funkčná echokardiografia novorodencov

Autor: Monika Kovácsová

anotačný obrázok

Funkčná echokardiografia – fECHO (POCT ECHO - „point-of-care“ echokardiografia, TNE - cielená novorodenecká echokardiografia) sa vo svete čoraz častejšie využíva v jednotkách novorodeneckej intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti za účelom zhodnotenia stavu kardiovaskulárneho systému nezrelých a kriticky chorých novorodencov. Klinické príznaky (srdcová frekvencia, kapilárny návrat, hodnoty krvného tlaku) a laboratórne markery (laktát, BE,...) totiž poskytujú len obmedzené informácie o adekvátnosti systémového prietoku a orgánovej perfúzie. Práve modalita funkčnej echokardiografie umožňuje tento pohľad rozšíriť, upresniť a zároveň zhodnotiť podiel otvoreného duktu, prebehnutej asfyxie či práve prebiehajúcej sepsy na nestabilnosti a zmenách v hemodynamike. Aplikácia fECHO pri rôznych patologických stavoch okrem toho pomáha presnejšie vymedziť povahu chorobného procesu, a tým podporuje správne terapeutické rozhodovanie.

Význam transkraniálnej dopplerovskej sonografie v manažmente detského hydrocefalu

Autor: Branislav Kolarovszki

anotačný obrázok

Detský hydrocefalus predstavuje patologický stav, pri ktorom v dôsledku nadmerného hromadenia mozgomiechového moku vzniká rozšírenie mozgových komôr a zvýšenie vnútrolebkového tlaku s negatívnym ovplyvnením funkcie a štruktúry mozgu. Cieľom drenážnych výkonov u detí s hydrocefalom je zabezpečiť alternatívnu drenáž mozgomiechového moku s následným poklesom vnútrolebkového tlaku a úpravou potenciálne reverzibilných patologických zmien. Úspešná, správne a skoro vykonaná drenážna operácia vytvára základné podmienky na dosiahnutie dobrého výsledného neurologického stavu dieťaťa – bohužiaľ, automaticky ho nezaručuje. Štandardne sa pri indikácii drenážneho výkonu zohľadňuje hlavne klinický obraz dieťaťa a výsledky pomocných zobrazovacích vyšetrení. Včlenenie transkraniálnej dopplerovskej sonografie s neinvazívnym, pri lôžku pacienta dostupným a ľahko opakovateľným, posúdením mozgovej cirkulácie prináša cenné informácie funkčného charakteru, ktoré sa úspešne uplatňujú u detí s hydrocefalom v rámci indikácie a načasovania drenážneho výkonu. Predkladaný učebný text sa zaoberá problematikou detského hydrocefalu s prehľadom etiopatofyziológie, biomechaniky vnútrolebkového priestoru a klinickej manifestácie hydrocefalu. Súčasne ponúka podrobné informácie o využití transkraniálnej dopplerovskej sonografie v manažmente dieťaťa s hydrocefalom.
Rozčlenenie textu do jednotlivých kapitol a podkapitol ponúka čitateľovi možnosť zamerať sa na informácie, ktoré sú pre neho aktuálne potrebné. Cieľom učebného textu je poskytnúť študentom pregraduálneho štúdia všeobecného lekárstva a študentom postgraduálneho štúdia nové poznatky o detskom hydrocefale, ktoré sa uplatňujú v klinickej praxi. Vzhľadom k tomu, že problematika detského hydrocefalu je medziodborová, publikácia je určená aj študentom špecializačného štúdia medicíny viacerých odborov – hlavne neurochirurgie, detskej chirurgie, pediatrie, neonatológie, neurológie a rádiológie. Som presvedčený, že publikácia bude užitočná aj pre lekárov vyššie uvedených medicínskych odborov, ktorí poskytujú zdravotnú starostlivosť deťom s hydrocefalom.