Choroby nadobličiek v detskom veku

Nadobličky patria medzi najdôležitejšie žľazy s vnútornou sekréciou, ktorých správna činnosť je esenciálna pre funkciu všetkých ostatných orgánových systémov. Absolútny nedostatok nadobličkových hormónov je nezlučiteľný so životom, preto včasné rozpoznanie symptómov a adekvátna liečba sú nevyhnutné pre záchranu života a jeho následnú primeranú kvalitu. V predloženom učebnom texte sú opísané základné fyziologické poznatky o nadobličkách a ich hormónoch, ďalej etiológia, príznaky, súčasné možnosti diagnostiky a liečby pri nedostatku a nadbytku jednotlivých hormónov kôry a drene nadobličiek, pričom samostatnú kapitolu tvorí kongenitálna adrenálna hyperplázia. Verím, že tieto poznatky budú nápomocné pre študentov študujúcich v odbore Všeobecné lekárstvo, najmä v príprave na skúšku z pediatrie, ale aj pre iné príbuzné odbory.

pdf Choroby nadobličiek v detskom veku Stiahnuť - Choroby nadobličiek v detskom vekuOtvoriť v novom okne - Choroby nadobličiek v detskom veku 19.12.2017 1.07 MB ktokoľvek
pdf Recenzia - MUDr. Adriana Dankovčíková Stiahnuť - Recenzia - MUDr. Adriana DankovčíkováOtvoriť v novom okne - Recenzia - MUDr. Adriana Dankovčíková 19.12.2017 134.06 KB ktokoľvek
pdf Recenzia - doc. MUDr. M. Čiljaková, PhD. Stiahnuť - Recenzia - doc. MUDr. M. Čiljaková, PhD.Otvoriť v novom okne - Recenzia - doc. MUDr. M. Čiljaková, PhD. 19.12.2017 542.56 KB ktokoľvek
doc Imprimatur Stiahnuť - ImprimaturOtvoriť v novom okne - Imprimatur 19.12.2017 115 KB ktokoľvek

Kľúčové slová: nadobličky, kortikoidy, detský vek, insuficiencia nadobličiek, hyperfunkcia nadobličiek, kongenitálna adrenálna hyperplázia

Ohodnoťte
ako prvý tento článok!

autor: Jarmila Vojtková | pracovisko: Klinika detí a dorastu | publikované: 19.12.2017 | posledné úpravy: 19.12.2017
citácia: Vojtková Jarmila: Choroby nadobličiek v detskom veku. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych disciplín :: Portál Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského [online] 19.12.2017, posledná aktualizácia 19.12.2017 [cit. 2018-01-19] Dostupný z WWW: <http://portal.jfmed.uniba.sk/clanky.php?aid=374>. ISSN 1337-7396.