Vakcinológia

K najefektívnejším spôsobom prevencie prenosných ochorení a navodenia imunity jedinca i kolektívu patrí imunizácia. Pod týmto pojmom rozumieme vytváranie nešpecifickej a špecifickej imunitnej odpovede v ľudskom organizme na vakcínový antigén, adjuvans alebo ostatné zložky vakcíny. Samotná vakcinácia alebo očkovanie je vlastné vpravenie očkovacej látky do organizmu.

pdf Vakcinológia - skriptá v pdf Stiahnuť - Vakcinológia - skriptá v pdfOtvoriť v novom okne - Vakcinológia - skriptá v pdf 8.6.2009 1.47 MB registrovaný používateľ

Kľúčové slová: vakcinológia, vakcína, očkovanie

Ohodnoťte
ako prvý tento článok!

autor: Henrieta Hudečková | pracovisko: Ústav verejného zdravotníctva | publikované: 8.6.2009 | posledné úpravy: 16.2.2016
citácia: Hudečková Henrieta: Vakcinológia. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych disciplín :: Portál Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského [online] 8.6.2009, posledná aktualizácia 16.2.2016 [cit. 2017-09-25] Dostupný z WWW: <http://portal.jfmed.uniba.sk/clanky.php?aid=91>. ISSN 1337-7396.