Metabolické ochorenia

Prednáška pre poslucháčov UTV zo dňa 20.11.2007.

Diabetes mellitus. Epidemilógia cukrovky. Rizikové faktory pre objavenia sa chotroby a výskyt. Prognóza pre pacientov s cukrovkou. Diagnostika. Etiologická klasifikácia diabetes mellitus. Cieľové hodnoty glykémií. Komplikácie DM. Riziká nerozpoznanej cukrovky. Rozdelenie akútnych komplikácii DM. Diabetická ketoacidóza -príčiny, klinické symptómy , laboratórne parametre, liečba. Hyperglykemický hyperosmolárny neketotický stav - patogenéza, príčinny, charakteristika, klinický obraz, liečba. Laktátová acidóza. Hypoglykémia - príčinny, frekvencia,symptómy, liečba . Whippleho trias. Rizikové ochorenia spájané s cukrovkou. Diabetická polyneuropatia. Metabolický syndróm. Koronárna choroba srdca na podklade aterosklerózy. Liečba koronárnej choroby srdca u diabetikov 2.typu. Kardiálna autonómna dysfunkcia. Hyperurikémia. Choroby kostí. Hyperkalcémia. Hypokalcémia. Typy kostí. Osteroporóza - prognózy, diagnostika, liečba.

pdf Metabolické ochorenia Stiahnuť - Metabolické ochoreniaOtvoriť v novom okne - Metabolické ochorenia 6.4.2008 4.85 MB ktokoľvek

Kľúčové slová: cukrovka, diabetes, glykémia, osteroporóza

Ohodnoťte
ako prvý tento článok!

autor: Ľudovít Šutarík | publikované: 5.11.2013 | posledné úpravy: 29.11.2013
citácia: Šutarík Ľudovít: Metabolické ochorenia. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych disciplín :: Portál Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského [online] 5.11.2013, posledná aktualizácia 29.11.2013 [cit. 2017-11-18] Dostupný z WWW: <http://portal.jfmed.uniba.sk/clanky.php?aid=3>. ISSN 1337-7396.