Vyšetrovacie metódy v kardiológii

Prednáška pre poslucháčov UTV.

1.časť: Úloha srdca a ciev. Stavba - morfológia srdca. Princípy funkcie srdca. Choroby srdca. Ako možno zistiť chorobu. Význam vyšetrenia srdca. 12 zvodové ekg - normálne štandardné, akútny infarkt myokardu (prednej a spodnej steny), nepretrvávajúca komorová tachykardia, hypertrofia ľavej komory. Dynamická elektrokardiografia - Holter. Záťažové ekg - posúdenie ischémie. Využitie ekg v praxi. Echokardiografia - novinky, 2DE  M mode, 2DE doppler, 2DE farebný doppler. Rádionuklidové vyšetrenie - ventrikulografia, zobrazenie myokardu. Izotopy - EF, zobrazenie myokardu.

2.časť: rtg, MSCT,MR,SKG,e-fyziológia, liečba. rtg a MSCT. ICHS:MSCT,SKG,PKI. NMR. MRI srdca a veľkých tepien. Elektrofyziologické vyšetrenie. Porucha prevodu a jej liečba. Kardioverter - defibrilátor / stimulátor. Katetrizačné vyšetrenie. Typy katétrov. Indikácie na koronarografiu u pacientov so známou ICHS alebo podozrením - triedy a klinické stavy.

pdf Vyšetrovacie metódy v kardiológii 1.časť Stiahnuť - Vyšetrovacie metódy v kardiológii 1.časťOtvoriť v novom okne - Vyšetrovacie metódy v kardiológii 1.časť 15.5.2013 2.61 MB ktokoľvek
pdf Vyšetrovacie metódy v kardiológii 2.časť Stiahnuť - Vyšetrovacie metódy v kardiológii  2.časťOtvoriť v novom okne - Vyšetrovacie metódy v kardiológii  2.časť 15.5.2013 1.49 MB ktokoľvek

Kľúčové slová: kardio

autor: Stanislav Funiak | pracovisko: 1. Interná klinika | publikované: 15.5.2013 | posledné úpravy: 15.5.2013
citácia: Funiak Stanislav: Vyšetrovacie metódy v kardiológii. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych disciplín :: Portál Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského [online] 15.5.2013, posledná aktualizácia 15.5.2013 [cit. 2017-11-19] Dostupný z WWW: <http://portal.jfmed.uniba.sk/clanky.php?aid=154>. ISSN 1337-7396.