Biofyzika svalovej kontrakcie

Základné vlastnosti svalov a svalového tkaniva, kostrový, srdcový, hladký sval a rozdiely medzi nimi, štruktúra svalu a svalovej bunky (myofibrila, sarkomera, aktín, myozín, ...),motorická jednotka, nervo-svalová platnička, acetylcholín, platničkový potenciál, T - tubuly, sarkoplazmatické retikulum, akčný potenciál svalového vlákna, kontrakcia svalu, jej kontrola (tropomyozín), úloha Ca2+ iónov a ATP, svalové trhnutie, superpozícia, sumácia, tetanus (vlnitý, hladký), rigor mortis, jednotkový a viacjednotkový hladký sval, spojenie „gap junction“, syncytium, štruktúra tkaniva srdcového svalu, interkalárne disky, Ca vyvolané uvoľnenie Ca2+, akčný potenciál srdcového svalu, jeho trvanie, sumácia kontrakcie.

ppt BIOFYZIKA SVALOVEJ KONTRAKCIE Stiahnuť - BIOFYZIKA SVALOVEJ KONTRAKCIEOtvoriť v novom okne - BIOFYZIKA SVALOVEJ KONTRAKCIE 10.11.2010 4.57 MB registrovaný používateľ

Kľúčové slová: sval

Odbor:

Ohodnoťte
ako prvý tento článok!

autor: Ivan Poliaček | pracovisko: Ústav lekárskej biofyziky | publikované: 10.11.2010 | posledné úpravy: 19.5.2011
citácia: Poliaček Ivan: Biofyzika svalovej kontrakcie. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych disciplín :: Portál Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského [online] 10.11.2010, posledná aktualizácia 19.5.2011 [cit. 2017-11-19] Dostupný z WWW: <http://portal.jfmed.uniba.sk/clanky.php?aid=118>. ISSN 1337-7396.