Nelekárske zdravotnícke vedy

Osobitosti liečby – rehabilitácia: kondičná LTV, ergoterapia, kompenzačné pomôcky, nácvik sebaopatery

Autor: Michaela Miertová

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Liečebná telesná výchova. Charakteristika správneho postoja. Držanie tela. Cievna gymnastika. Dychová gymnastika. Polohy tela vo vzťahu k dýchaniu. Fyzioterapia hrudníka. Pohybová aktivita. Izotonické cvičenia. Izometrické cvičenia. Kondičné cvičenia. Zásady správneho cvičenia (aj kondičného). Zásady realizácie kondičného cvičenia. Ergoterapia. Nácvik sebaopatery. Kompenzačné pomôcky. Liečebná rehabilitácia u pacientov s PCH. Liečebná rehabilitácia u pacientov so SM.

Osobitosti liečby diétoterapia u seniorov

Autor: Michaela Miertová

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Faktory ovplyvňujúce výživu aplikačne na seniorov. Zásady výživy u seniorov. Výživová pyramída. 7 výživových pravidiel u seniorov. Vplyv na výživu u seniorov. Poruchy výživy u seniorov. Posudzovanie stavu výživy u seniorov. Objektívne posúdenie stavu výživy u seniorov. Jednotný diétny systém. Základné diety. Špeciálne diéty. Štandardizované diétne postupy. Špeciálne diagnostické diéty. Diéta – podľa jednotného diétneho systému. Príjem tekutín u seniorov. Plánovanie ošetrovateľských intervencií – príjem jedla.

Osobitosti liečby – farmakoterapia a diétotrapia u seniorov

Autor: Michaela Miertová

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Východiská chyby pri užívaní liekov. Východiská – chyby pri injekčnom podávaní liečiv. Analgetiká. WHO rebríček aplikácie analgetík pri chronickej bolesti. Koanalgetiká (adjuvantné analgetiká). Laxanciá. Opioidy. NÚ opioidov. Prelomová bolesť.

Etické aspekty starostlivosti o seniorov

Autor: Juraj Čáp

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Etika, morálka - uvažovanie v etike, základné otázky v etike. Bioetika, lekárska a ošetrovateľská etika - základné bioetické princípy (BENEFICIENCIA, NONMALEFICIENCIA, AUTONÓMIA (REŠPEKTOVANIE AUTONÓMIE), SPRAVODLIVOSŤ). Etické aspekty starostlivosti o seniorov - špecifiká, dôstojnosť, ageizmus.

Hygienické zabezpečenie rúk v zdravotníckej starostlivosti (metodické usmernenie)

Autor: Simona Kelčíková

anotačný obrázok

Predkladané učebné texty prezentujú problematiku hygienického zabezpečenia rúk zdravotníckych pracovníkov v klinickej praxi. Uvedené sú jednotlivé definície, základné pojmy a legislatíva súvisiace s danou problematikou. Následne sú popísané jednotlivé formy hygieny rúk (mechanické umývanie rúk, hygienické umývanie rúk, hygienická dezinfekcia rúk, chirurgická dezinfekcia rúk), používanie sterilných a jednorazových rukavíc. Popisujú sa taktiež ďalšie aspekty hygieny rúk – starostlivosť o nechty, nosenie arteficiálnych nechtov, náramkov, prsteňov apod. Text obsahuje prehľadové tabuľky, schémy a odkazy na literárne zdroje.

Ošetrovateľstvo v neurológii

Autor: Michaela Miertová, Egon Kurča, Martina Tomagová a kol.

anotačný obrázok

Predkladaná elektronická multimediálna učebnica integruje najnovšie poznatky z klinického medicínskeho odboru neurológia, zo všeobecnej i špeciálnej neurológie, o ošetrovateľskej starostlivosti poskytovanej pacientom s vybranými neurologickými ochoreniami. Ide o učebnicu, ktorá využíva metódy moderného elektronického vzdelávania – e-learning s aplikáciou informačných prostriedkov a komunikačných technológií v kombinácii s tradičným prezenčným vzdelávaním.
Cieľom učebnice okrem poskytnutia najnovších poznatkov z neurológie a neurologického ošetrovateľstva, je vytvoriť pre študentov zaujímavé prostredie pri samoštúdiu v rámci klinického predmetu Neurológia a ošetrovateľstvo, zároveň prispieť k rozvíjaniu kritického a klinického myslenia.

Kardiovaskulárne ochorenia - rizikové faktory vzniku a oblasti prevencie

Autor: Ivana Bóriková

anotačný obrázok

Kardiovaskulárne ochorenia (KVO) sú najčastejšou príčinou smrti žien a mužov v Európe. Podľa údajov Štatistického úradu SR a Národného centra pre zdravotnícke informácie (NCZI) v slovenskej populácii tiež dominujú KVO, označované aj ako chronické neinfekčné ochorenia a v príčinách úmrtnosti tvoria viac ako 95 %. Podľa Správy o zdravotnom stave obyvateľstva za roky 2009-2011 boli KVO medzi najčastejšími príčinami smrti v SR, z toho muži 46 % a ženy 60 %. Zo všetkých úmrtí na KVO je viac ako polovica spôsobených ischemickou chorobou srdca (ICHS 55 %), z toho najviac predstavujú úmrtia na akútny infarkt myokardu (IM 8 %), potom nasledujú úmrtia na cievne choroby mozgu (NCMP 18 %), úmrtia zapríčinené aterosklerózou (ASO 10 %) a hypertenznou chorobou (5 %) tak u mužov ako aj u žien.

Osobitosti chorôb v séniu. Geriatrické symptómy a syndrómy

Autor: Ivana Bóriková

anotačný obrázok

Dôležitým predpokladom adaptácie organizmu na zmenený zdravotný stav – smerom k chorobe – je stav fyziologických a psychických funkcií, ktoré sú involučnými stareckými zmenami postupne obmedzované, limitované.
Štúdia zameraná na rizikové faktory úmrtnosti seniorov nad 65 rokov veku (USA, 1998) zistila, že na úmrtnosť majú významný vplyv nasledujúce faktory:, stúpajúci vek, mužské pohlavie, nízky finančný príjem, nízka telesná hmotnosť, nedostatočná pohybová aktivita, vyfajčenie viac ako 50 škatuliek cigariet za rok, vysoký krvný tlak, zvýšená glykémia nalačno (nad 7 mmol/l) ,znížená hodnota krvnej bielkoviny albumínu (znížené hodnoty pod 35 g/l) (napr. pri nízkom príjme bielkovín – proteínová malnutrícia, hladovanie, malabsorbčný syndróm – porucha vstrebávania v čreve; straty bielkovín – popáleniny, výpotky; pri ochoreniach obličiek, pečene, reumatoidnej artritíde, diabetes mellitus, malígnych a infekčných ochoreniach, infarkte myokardu, alkoholizme) ,zvýšená hodnota kreatinínu (nad 100 umol/l) (pri poškodenej funkcii obličiek), znížená vitálna kapacita pľúc ,závažnejšie zmeny na EKG, zúženie a. carotis interna (vyšetrenie sono), srdcové zlyhávanie, znížené kognitívne funkcie, problémy s vykonávaním bežných denných aktivít.

Starostlivosť o rany v domácom prostredí

Autor: Daniela Karasová

anotačný obrázok

Koža. Štruktúra kože. Funkcia kože. Koža a vek. Akútna rana. Hojenie rán. Fázy hojenia rán. Komplikácie hojenia. Delenie rán. Chronické rany. Vred predkolenia, pes diabetica, dekubitus, iatrogénne rany, malígne rany, popáleniny. Ošetrovanie rán. Kroky starostlivosti o rany - 1. Anamnéza rany. 2 - Posúdenie rany. 3 - Ošetrenie rany. Etapy starostlivosti / liečby. Prevencia. Macerácia. Ošetrovanie dekubitov. Dokumentovanie.

Ošetrovanie chronických rán

Autor: Michaela Miertová, Mária Tabaková, Katarína Žiaková, Anna Ovšonková

anotačný obrázok

E -learningový kurz v prostredí LMS Moodle.


Prvá lekcia e-learningového kurzu s názvom Ošetrovanie chronických rán je obsahovo zameraná na problematiku preväzu chronickej rany. Poukazuje na jednotlivé kroky pracovného postupu ošetrenia chronickej rany, ktorý je jedným z faktorov ovplyvňujúcich proces hojenia rany. Druhá lekcia e-learningového kurzu s názvom Produkty lokálnej terapie nehojacich sa rán je obsahovo zameraná na ošetrenie nehojacej sa rany za využitia produktov moderného spôsobu ošetrenia.
Kurz určený pre študentov odboru ošetrovateľstva, pôrodnej asistencie a všeobecného lekárstva. V rámci štúdia ho môžu využívať študenti v predmetoch: Ošetrovateľské techniky; Chirurgia a ošetrovateľstvo; Ošetrovanie chronických rán; Základy ošetrovateľstva. Tiež môže byť prínosný pre študentov študijného programu sústavného vzdelávania Ošetrovateľská starostlivosť o chronické rany.