Infektológia

HIV infekcia

Autor: Katarína Šimeková

anotačný obrázok

Podľa údajov Joint United Nations Programme in HIV/AIDS žije na svete 34,2 milióna HIV pozitívnych osôb. V súčasnom období zaznamenávame ich celosvetový vzostup. Ročne pribudne 4,5 milióna novo diagnostikovaných. Tisíce sa však ešte stále nediagnostikujú, pretože o svojej infekcii nevedia alebo nechcú vedieť. Napriek rozsiahlemu výskumu a neustále pribúdajúcim novým poznatkom o tejto infekcii, je povedomie odbornej aj laickej verejnosti stále nedostačujúce. Ani dlhodobými programami prevencie, osvety a propagácie sa nedarí nárast počtu infikovaných zastaviť. Počet pacientov stúpa nielen celosvetovo, ale aj regionálne. V SR bolo v roku 2014 evidovaných 512 HIV pozitívnych osôb, v ČR 2172. O skutočnom počte nakazených osôb je však možné sa iba domnievať. V súvislosti s výskumom priebehu infekcie napreduje aj vývoj liečby tohto ochorenia. Napriek zavedeniu kombinovanej antiretrovírusovej terapie /cART/, ktorá významným spôsobom vedie k zníženiu morbidity a mortality sa nedarí infekciu eradikovať /1/. Pri efektívnej liečbe je možné významne predĺžiť život pacienta, ktorého dĺžka je porovnateľná s dĺžkou života HIV negatívnych osôb /2/. Starostlivosť o HIV pozitívneho pacienta však, okrem liečby, zahŕňa aj široké spektrum činností súvisiacich s dispenzarizáciou, diagnostikou a liečbou komorbidít, ktoré vyžadujú medziodborovú spoluprácu zdravotníckych aj sociálnych inštitúcií. Je nutné neustále rozširovanie a prehlbovan

Vybrané kapitoly z klinickej farmakológie: Antimikrobiálne látky I. - farmakológia

Autor: Juraj Mokrý, Igor Porvazník, Juraj Váňa

anotačný obrázok

Predložené učebné texty majú za cieľ zrozumiteľnou formou priblížiť študentom všeobecného lekárstva a nelekárskych študijných programov aktuálne poznatky z oblasti antimikrobiánych látok. Autori sú si vedomí, že v tomto rozsahu nebolo možné zachádzať do podrobností. Naopak cieľom bolo prehľadne poukázať na hlavné vlastnosti jednotlivých skupín liekov. Pri štúdiu sa predpokladá súčasné používanie aj iných literárnych a elektronických zdrojov, najmä z oblasti lekárskej biochémie, fyziológie a patologickej fyziológie ako aj mikrobiológie. Každá kapitola má na záver niekoľko kontrolných otázok a úloh, ktorých zvládnutie by malo čitateľovi napomôcť pri "autoevaluácii" dosiahnutých znalostí príslušnej časti. Autori sa zároveň podujali pripraviť aj druhý diel učebných textov venovaných prepojeniu teoretických poznatkov o antimikrobiálnych látkach s vybranými klinickými aplikáciami, jednak prehľadne ako aj na konkrétnych klinických prípadoch. Druhý diel je v štádiu prípravy a jeho vydanie bude nasledovať už čoskoro.

Aktuálna problematika infekčných ochorení

Autor: Dušan Krkoška

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV zo dňa 29.4.2008.

Antiinfektíva v klinickej a ambulantnej praxi. Ideálna infekcia. Infekčné ochorenia - história, súčasnosť. Všeobecná problematika antiinfekčnej terapii. Zásah do interakcie medzi mikroorganizmom a makroorganizmom. Dôsledky indikácie ATB. Zásady racionálneho používania ATB. Nozokomiálne infekcie. Vírusové zápaly pečene – hepatitídy - diagnostika, liečba. HIV. Lymská borelióza. Nové infekcie dýchacích ciest - Legionárska choroba, SARS, Vtáčia chrípka.

Importované nákazy

Autor: Katarína Šimeková

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Časť 1 - Problematika importovaných nákaz. Problematika importovaných nákaz a Infekčná klinika JLF UK. Vírusové infekcie - HIV infekcia, Arbovirózy, Hemoragické horúčky, Vírusové hepatitídy, Besnota. Klinické prejavy importovaných vírusových nákaz, ich diagnostika, liečba a prevencia.

Časť 2 - Importované bakteriálne nákazy. Klinické prejavy importovaných bakteriálnych nákaz, ich diagnostika, liečba a prevencia. Importované mykotické nákazy. Klinické prejavy importovaných mykotických nákaz, ich diagnostika, liečba a prevencia. Importované parazitárne nákazy. Klinický obraz importovaných parazitárnych nákaz, ich diagnostika, liečba a prevencia.