Materiály k prednáškam

Osobitosti liečby – farmakoterapia a diétotrapia u seniorov

Autor: Michaela Miertová

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Východiská chyby pri užívaní liekov. Východiská – chyby pri injekčnom podávaní liečiv. Analgetiká. WHO rebríček aplikácie analgetík pri chronickej bolesti. Koanalgetiká (adjuvantné analgetiká). Laxanciá. Opioidy. NÚ opioidov. Prelomová bolesť.

Rast a vývin dieťaťa

Autor: Ján Buchanec

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Rytmus bdenia a spánku v závislosti od veku. Rytmus bdenia a spánku v závislosti od veku. Rast plodu a placenty. Tvar a proporcie tela v závislosti od veku. Prírastky hmotnosti počas prvého roku života. Rast dieťaťa v závislosti od veku, Zmeny skeletu pri raste (podľa Jossa). Nomogram na určenie povrchu tela (podľa Crawforda a kol.). Prerezávanie zubov. Čas osifikácie zápästných kostí (podľa Feera). Porovnanie rozmerov častí tela dojčaťa a dospelého človeka. Rýchlosť rastu tela a niektorých systémov, Výška a hmotnosť slovenských chlapcov a dievčat (podľa Lipkovej a Grunta). Percentilová metóda na posúdenie výšky a hmotnosti slovenských chlapcov a dievčat (podľa Broniša). Vývin pohyblivosti. Neuropsychický vývin dieťaťa.

 

Od pramatky LUCY k dnešnému človeku, stručný prehľad antropometrických a vývojových štúdií

Autor: Ján Buchanec

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Kromaňonský človek. Neandertálsky človek. Homo sapiens sapiens. Profesor MUDr. Jindřich Matiegka a jeho výsledky.                        

 

Veľké pokroky v neurochirurgii

Autor: René Opšenák

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Mikrochirurgická technika. Neuronavigácia. Neurostimulácia. ALA. Totálna artroplastika krčnej chrbtice. Implantáty s integrovanou krčnou dlahou. ACIF klietka + dlaha. Degeneratívna stenóza krčnej chrbtice. Degeneratívne ochorenie lumbálnej chrbtice. Repozícia spondylolistézy. Vertebroplastika. Transpedikulárna stabilizácia pri úrazoch chrbtice. 360 st. stabilizácia a spondylodéza. Poranenia subaxiálnej krčnej chrbtice. Cerviko-okcipitálna stabilizácia.

Fyziológia kardiovaskulárneho systému

Autor: Ingrid Tonhajzerová

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Ako nám srdce pracuje? Automacia a vodivosť. Excitabilita. Extrasystoly. Kontraktilita. Frekvencia srdca. Elektrokardiografia. EKG krivka. Popis EKG.Tlak krvi. Od čoho závisí tlak krvi. Ako meriame tlak krvi. Holterovo monitorovanie frekvencie srdca a TK. Srcový cyklus. Fázy srdcového cyklu. Plnenie komôr I, II. Systola komôr I, II. Cyklus a frekvenic srdca. Funkcie chlopní. Regulácia KVS.
 

Základy fyziológie nervového systému

Autor: Ingrid Tonhajzerová

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Rozdelenie mozgu, vrstvy mozgu. Hemisféry. Funkcie mozgu. Neurón. Signál mozgu. Reflexy. Pamäť. Rozdelenie pamäti. Poruchy pamäti. Prečo zabúdame? Spánok.                                                                                                                       

Etické aspekty starostlivosti o seniorov

Autor: Juraj Čáp

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Etika, morálka - uvažovanie v etike, základné otázky v etike. Bioetika, lekárska a ošetrovateľská etika - základné bioetické princípy (BENEFICIENCIA, NONMALEFICIENCIA, AUTONÓMIA (REŠPEKTOVANIE AUTONÓMIE), SPRAVODLIVOSŤ). Etické aspekty starostlivosti o seniorov - špecifiká, dôstojnosť, ageizmus.

Epidemiológia, komplikácie a liečba diabetes mellitus

Autor: Radovan Plášil

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Epidemiológia DM v SR. Akútne komplikácie DM. Hypoglykémia. Hyperglykémia. Chronické komlikácie DM. Syndróm diabetickej nohy. Liečba diabetu. Prevencia. Perorálne antidiabetiká. Inzulinoterapia.                                                                                      

Mikrob Learning - Mikrobiológia nielen pre medikov

Autor: Jana Kompaníková, Elena Nováková, Martina Neuschlová

anotačný obrázok

Výstup projektu KEGA č. 067UK-4/2012
Elektronická verzia umožňuje čitateľovi priamo pri štúdiu jednotlivých kapitol použiť aj relevantné zdroje na základe použitia priameho prepojenia cez uvedené relevantné internetové odkazy. Interaktívny spôsob štúdia umožňuje rozšíriť si vedomosti a poznatky.

Mikrobiológia nielen pre medikov - publikácia

Autor: Jana Kompaníková, Elena Nováková, Martina Neuschlová

anotačný obrázok

Výstup projektu KEGA č.067UK-4/2012

Publikácia Mikrobiológia nielen pre medikov obsahuje kapitoly z bakteriológie, virológie, mykológie a parazitológie. V rámci každej kapitoly je prehľadne uvedená charakteristika jednotlivých patogénov, mechanizmus patogenézy ochorenia, základné informácie o imunitných mechanizmoch hostiteľa. Jednotlivé kapitoly obsahujú teoretické časti o klinických prejavoch ochorení vyvolaných mikroorganizmami, doplnené o obrazovú prílohu, opis základných mikrobiologických diagnostických postupov v rámci priamej a nepriamej identifikácie pôvodcov infekčných ochorení. Neoddeliteľnou súčasťou každej časti pojednávajúcej o infekčných ochoreniach sú aj základné informácie o možnostiach terapie. Učebné texty o identifikácii jednotlivých patogénov, hlavne baktérií, niektorých parazitov a húb slúžia ako študijný materiál na prípravu poslucháčov na praktické cvičenia.