Verejné zdravotníctvo a imunizácia

Imunizácia - jedno z najvýznamnejších preventívnych opatrení proti prenosným ochoreniam má dlhú históriu, hoci do rutinnej praxe bolo zavedené len v 20.storočí. Je jednou z najmodernejších zbraní a súčasne najlacnejších spôsobov ochrany zdravia v modernej medicíne. Vplyv očkovania na zdravie celej populácie a zabezpečenie nezávadnej pitnej vody má obrovský celosvetový význam na znížení chorobnosti a úmrtnosti. Spolu s objavením antisepsy a antibiotík patrí medzi najväčšie objavy za posledných dvesto rokov.

Kľúčové slová: imunizácia, očkovanie

Ohodnoťte
ako prvý tento článok!

autor: Henrieta Hudečková | pracovisko: Ústav verejného zdravotníctva | publikované: 3.6.2009 | posledné úpravy: 16.2.2016
citácia: Hudečková Henrieta: Verejné zdravotníctvo a imunizácia. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych disciplín :: Portál Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského [online] 3.6.2009, posledná aktualizácia 16.2.2016 [cit. 2017-11-19] Dostupný z WWW: <http://portal.jfmed.uniba.sk/clanky.php?aid=90>. ISSN 1337-7396.