Patofyziológia vonkajšieho dýchania

Hlavné časti dýchacieho systému. Súčasti vonkajšieho dýchania. Ventilácia pľúc a jej poruchy. Vplyv zmien frekvencie dýchania a dychového objemu na intenzitu alveolárnej ventilácie. Zdravý človek s hlbokým, pomalým dýchaním. Základné príčiny a mechanizmy podieľajúce sa na vzniku hyperkapnie a hypokapnie. Alveolárna hyperventilácia. Organické poruchy dýchacieho a ďalších systémov organizmu. Fyziologické mechanizmy. Distribúcia vdýchnutého vyduchu v pľúcach a jej poruchy. Základné typy distribúcie alveolárneho objemu a alveolárnej ventilácie.Mechanizmy vzniku priestorovej a časovej nerovnomernosti ventilácie alveolárnych jednotiek. Vplyv gravitácie na distribúciu alveolárneho objemu a alveolárnej ventilácie. Regionálne rozdiely vo ventilácii AJ podmienené gravitáciou a biofyzikálnymi vlastnosťami AJ. Difúzia plynov v pľúcach a jej poruchy. Mechanizmy ovplyvňujúce difúziu plynov cez alveolo-kapilárnu membránu. Difúzia CO2 cez alveolo-kapilárnu membránu a jej poruchy. Proces difúzie CO2 v pľúcach. Difúzia O2 cez alveolo-kapilárnu membránu a jej poruchy. Proces difúzie O2 v pľúcach. Patologické procesy ovplyvňujúce difúziu O2 z alveol do krvi. Príčiny zníženia/zvýšenia veľkosti transfer faktora. Pľúcna cirkulácia a jej poruchy. Vplyv gravitácie na distribúciu perfúzie v pľúcach. Zmeny distribúcie krvi v pľúcach vplyvom fyziologických a patologických procesov. Vplyv fyziologických a patologických procesov na perfúziu pľúc. Pomer ventilácie ku perfúzii a jeho poruchy. Regionálne rozdiely v alveolárnej ventilácii a alveolárnej perfúzii podmienené gravitáciou a ich vplyv na lokálne V¢ A/QA pomery. Hlavné typy ventilačno - perfúznych vzťahov za fyziologických a patologických podmienok.

pdf Patofyziológia vonkajšieho dýchania Stiahnuť - Patofyziológia vonkajšieho dýchaniaOtvoriť v novom okne - Patofyziológia vonkajšieho dýchania 12.2.2009 1.5 MB registrovaný používateľ

Kľúčové slová: dýchací systém

Ohodnoťte
ako prvý tento článok!

autor: Ján Hanáček | pracovisko: Ústav patologickej fyziológie | publikované: 3.3.2009 | posledné úpravy: 16.2.2016
citácia: Hanáček Ján: Patofyziológia vonkajšieho dýchania. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych disciplín :: Portál Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského [online] 3.3.2009, posledná aktualizácia 16.2.2016 [cit. 2017-11-19] Dostupný z WWW: <http://portal.jfmed.uniba.sk/clanky.php?aid=77>. ISSN 1337-7396.