Vybraní virtuálni pacienti v pôrodnej asistencii

Virtuálny pacient (ViP) je interaktívna počítačová simulácia reálneho klinického prípadu za účelom zdravotníckeho vzdelávania. Študent, respektíve riešiteľ prípadu v nich hrá rolu zdravotníckeho pracovníka, ktorý získava anamnézu, vykonáva fyzikálne vyšetrenia a robí diagnostické, či terapeutické rozhodnutia. Vysokoškolská učebnica pozostáva z niekoľkých prípadov, ktoré sú prezentované vo virtuálnom prostredí. Sú určené predovšetkým pre študijný program pôrodná asistencia. Pri tvorbe ViP bola použitá virtuálna platforma Open Labyrinth (OL). Obrázky boli vytvorené v programe AVATAR, ktorý obsahuje platforma OL. Fotografie, kreslené obrázky, znaky a video vytvorili samotní autori s podporou technických pracovníkov. Učebnica obsahuje šesť originálnych virtuálnych pacientov v slovenskom jazyku, ktorí sú voľne dostupní a využiteľní tak v pedagogickom procese, ako aj pri samoštúdiu. Každý ViP pozostáva z jednotnej schémy a je ukončený použitou literatúrou.

pdf Imprimatúr Stiahnuť - ImprimatúrOtvoriť v novom okne - Imprimatúr 15.3.2017 148.32 KB ktokoľvek
pdf Recenzný posudok - doc. PhDr. Adriana Repková, PhD. Stiahnuť - Recenzný posudok - doc. PhDr. Adriana Repková, PhD.Otvoriť v novom okne - Recenzný posudok - doc. PhDr. Adriana Repková, PhD. 15.3.2017 41 KB ktokoľvek
pdf Recenzný posudok - PhDr. Radka Wilhelmová, PhD. Stiahnuť - Recenzný posudok - PhDr. Radka Wilhelmová, PhD.Otvoriť v novom okne - Recenzný posudok - PhDr. Radka Wilhelmová, PhD. 15.3.2017 829.58 KB ktokoľvek
Odkazy:
Odkaz   Dátum Prístupnosť [?] Klinicky citlivé [?] Licencia

Kľúčové slová: virtualni pacienti, pôrodná asistencia

autor: Eva Urbanová, Martina Bašková, Erika Maskálová | pracovisko: Ústav pôrodnej asistencie | publikované: 15.3.2017 | posledné úpravy: 15.3.2017
citácia: Urbanová Eva, Martina Bašková, Erika Maskálová: Vybraní virtuálni pacienti v pôrodnej asistencii. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych disciplín :: Portál Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského [online] 15.3.2017, posledná aktualizácia 15.3.2017 [cit. 2017-09-23] Dostupný z WWW: <http://portal.jfmed.uniba.sk/clanky.php?aid=359>. ISSN 1337-7396.