Mikrobiológia – princípy a interpretácia laboratórnych vyšetrení 1. časť

Skriptá pre doplňujúce štúdium v mikrobiológii, klinickej mikrobiológii a laboratórnej diagnostike ochorení s mikrobiálnou etiológiou.

Infekčné ochorenia sú najbežnejšou príčinou úmrtia a ich diagnostika spolu s liečbou predstavujú významnú výzvu pre zdravotníctvo vo všetkých krajinách. Metódy využívajúce sérologické reakcie sú predovšetkým nástrojom nepriamej diagnostiky a používajú sa na dôkaz protilátkovej odpovede na infekciu alebo expozíciu infekčným agensom. Možno však nimi identifikovať vírusy alebo iné agensy, ktoré sa dajú ťažko izolovať alebo ich nemožno pomnožiť v laboratórnych podmienkach. Interpretácia laboratórnych výsledkov je činnosť, ktorá vytvára pridanú hodnotu každému mikrobiologickému vyšetreniu. Očakávaný výsledok mikrobiologického vyšetrenia je ovplyvnený viacerými objektívnymi aj subjektívnymi faktormi a je jedným z pomocných údajov, ktoré má k dispozícii klinický pracovník pri určení diagnózy a rozhodovaní o vhodnom terapeutickom postupe.

pdf Mikrobiológia – princípy a interpretácia laboratórnych vyšetrení 1. časť Stiahnuť - Mikrobiológia – princípy a interpretácia laboratórnych vyšetrení 1. časťOtvoriť v novom okne - Mikrobiológia – princípy a interpretácia laboratórnych vyšetrení 1. časť 6.2.2017 2.74 MB ktokoľvek

Kľúčové slová: mikrobiológia, diagnostika, sérologické testy, interpretácia výsledkov

autor: Elena Nováková, Jurina Sadloňová, Jana Kompaníková, Martina Neuschlová, Vladimíra Sadloňová | pracovisko: Ústav mikrobiológie a imunológie | publikované: 6.2.2017 | posledné úpravy: 6.2.2017
citácia: Nováková Elena, Jurina Sadloňová, Jana Kompaníková, Martina Neuschlová, Vladimíra Sadloňová: Mikrobiológia – princípy a interpretácia laboratórnych vyšetrení 1. časť. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych disciplín :: Portál Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského [online] 6.2.2017, posledná aktualizácia 6.2.2017 [cit. 2017-11-19] Dostupný z WWW: <http://portal.jfmed.uniba.sk/clanky.php?aid=356>. ISSN 1337-7396.