Funkčné vyšetrenie respiračného, kardiovaskulárneho a močového systému

Funkčné vyšetrenie pľúc (FVP) má nenahraditeľné miesto v diferenciálnej diagnostike predovšetkým pľúcnych ochorení (poruchy funkcie dýchacích ciest a pľúc). Samo o sebe nemôže stanoviť diagnózu, vždy je nevyhnutná anamnéza, posúdenie klinických prejavov, fyzikálne vyšetrenie a posúdenie výsledkov ďalších vyšetrovacích metód.

Funkčné vyšetrenie kardiovaskulárneho systému - štandardné 12-zvodové (pokojové) EKG, 24-48 hodinové sledovanie EKG (dynamické EKG) – Holter EKG, 24 hodinové sledovanie TK – tlakový Holter, záťažové vyšetrenie na bicykli – ergometria.

Funkčné vyšetrenie obličiek - klírens endogénneho kreatinínu (GFR), glomerulárna filtrácia, clearance kreatinínu, koncentračný pokus.

pdf FUNKČNÉ VYŠETRENIE RESPIRAČNÉHO, KARDIOVASKULÁRNEHO A MOČOVÉHO SYSTÉMU (VYBRANÉ VYŠETRENIA) Stiahnuť - FUNKČNÉ VYŠETRENIE RESPIRAČNÉHO, KARDIOVASKULÁRNEHO A MOČOVÉHO SYSTÉMU (VYBRANÉ VYŠETRENIA)Otvoriť v novom okne - FUNKČNÉ VYŠETRENIE RESPIRAČNÉHO, KARDIOVASKULÁRNEHO A MOČOVÉHO SYSTÉMU (VYBRANÉ VYŠETRENIA) 10.5.2016 623.31 KB ktokoľvek

Kľúčové slová: funkčné vyšetrenie, spirometria, ergometria, Holter, obličkové testy

Ohodnoťte
ako prvý tento článok!

autor: Ivana Bóriková | pracovisko: Ústav ošetrovateľstva | publikované: 10.5.2016 | posledné úpravy: 10.5.2016
citácia: Bóriková Ivana: Funkčné vyšetrenie respiračného, kardiovaskulárneho a močového systému. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych disciplín :: Portál Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského [online] 10.5.2016, posledná aktualizácia 10.5.2016 [cit. 2017-08-19] Dostupný z WWW: <http://portal.jfmed.uniba.sk/clanky.php?aid=340>. ISSN 1337-7396.