Patofyziológia diabetes mellitus

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Diabetes mellitus. Výskyt diabetes mellitus. Klasifikácia diabetes mellitus. Glykémia. Odsun glukózy z krvi do buniek. Hypoglykémia. Hyperglykémia. Účinky inzulínu. Inzulínový receptor. Patogenetické mechanizmy vedúce k rozvoju diabetes mellitus. Diagnostické kritériá diabetes mellitus. Orálny glukózový tolerančný test. Hodnotenie glykémie a OGTT. Mechanizmy hyperglykémie. Klinické štádiá diabetes mellitus. Diabetes mellitus 1. typu. Autoimunitný diabetes mellitus. Symptómy a príznaky DM 1. typu. Diabetes mellitus 2.typu. Syndróm inzulínovej rezistencie. Patogenéza diabetes mellitus 2. typu. Symptómy a príznaky diabetes mellitus 2. typu. Akútne komplikácie DM. Hypoglykémia. Ketoacidóza a ketoacidotická kóma. Hyperosmolárna hyperglykemická neketoacidotická kóma. Chronické komplikácie diabetes mellitus. Extracelulárne zmeny. Diabetická angiopatia. Diabetická retinopatia. Diabetická nefropatia. Diabetická neuropatia. Nešpecifické komplikácie. Diabetická noha.

pdf Patofyziológia diabetes mellitus Stiahnuť - Patofyziológia diabetes mellitusOtvoriť v novom okne - Patofyziológia diabetes mellitus 13.4.2016 1.35 MB ktokoľvek

Kľúčové slová: diabetes mellitus

autor: Jana Plevková | pracovisko: Ústav patologickej fyziológie | publikované: 13.4.2016 | posledné úpravy: 13.4.2016
citácia: Plevková Jana: Patofyziológia diabetes mellitus. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych disciplín :: Portál Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského [online] 13.4.2016, posledná aktualizácia 13.4.2016 [cit. 2017-09-24] Dostupný z WWW: <http://portal.jfmed.uniba.sk/clanky.php?aid=339>. ISSN 1337-7396.