Klimaktérium

Definícia, rozdelenie. Faktory ovplyvňujúce nástup menopauzy. Klimakterický syndróm. Estrogén deficitný syndróm (organický syndróm, metabolický syndróm). Životospráva v klimaktériu. Zmeny v životnom štýle. Výživa ženy v klimaktériu. Pohyb. Hormonálna substitučná liečba. Alternatívne spôsoby liečby. Symptómy. Príčiny. Patológia klimaktéria. Psychické problémy. Urogenitálne symptómy. Kosti a kĺby. Koža. Sexualita. Riziko Ca prsníka, endometria. Nežiaduce účinky HRT. Priaznivé účinky HRT.

pdf Klimaktérium 1 Stiahnuť - Klimaktérium 1Otvoriť v novom okne - Klimaktérium 1 30.4.2014 960.36 KB ktokoľvek
pdf Klimaktérium 2 Stiahnuť - Klimaktérium 2Otvoriť v novom okne - Klimaktérium 2 30.4.2014 179.4 KB ktokoľvek

Kľúčové slová: klimaktérium, menopauza

autor: Eva Urbanová | pracovisko: Ústav pôrodnej asistencie | publikované: 19.1.2016 | posledné úpravy: 19.1.2016
citácia: Urbanová Eva: Klimaktérium. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych disciplín :: Portál Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského [online] 19.1.2016, posledná aktualizácia 19.1.2016 [cit. 2017-09-26] Dostupný z WWW: <http://portal.jfmed.uniba.sk/clanky.php?aid=260>. ISSN 1337-7396.